Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Test HDD seagate

Dobrý večer,
čím prosím testovat hardisk seagate ST9500325AS, je to momentus 5400 otáček 2,5 palce do notebooku.
Sae tools od seagate není česky a nevyznám se v jeho hláškách.
¨Děkuji

Takže aha, pán se narodil již jako IT odborník a každý druhý běžný mu po kolena nesahá.
Tak proč takový lepší uživatelé chodí na Poradnu? Dělat frajery, machry?
Proč teda Poradna? Proč neporadit? Raději MACHROVAT!
Pane, příště na mé otázky neodpovídejte, děkuji.
PS: Já se snažím něčemu se přiučit. Já když se narodil, tak PC nebylo.

nerob sa mudrym. Ty chces pomoct, nie my, sa uvedom v akom si postaveni.
Neohanaj sa tym ze poradna je od slova radit - je to casta hlaska neschopnych ludi ktory su lenivi cokolvek urobit so svojou neznalostou. Zabilo by ta kus samostatnosti? Sa uvedom ked uz sa tuna ohanas tym, jaky si stary. Ocividne si za tie roky nejaky rozum stratil. Taketo zaklady ta mam ucit ja, co nemam este ani 30?

V IT je zakladnym jazykom anglictina a ty s tym nic nespravis. Zabudni na akukolvek cestinu, vzdy cakaj vsetko v anglictine. Ak ma program cestinu, je to plus.

Co sa seatools tyka, je pravda ze laik tam nema co hladat, pretoze to, co ten program zahlasi mu aj tak bude na prd. Toto plati o hocijakom testovacom programe v IT, ked riesis hocijaku pokrocilu vec. Ked sa nerozumies do PC aj tak nic neporiesis.

Radsej keby si sem miesto dristov napisal co ten program hlasi.

J e to crystal disk info a hlásí:
žlutá- 05- počet přemapovaných sektorů 100
žlutá- C5- počet podezřelých sektorů 100
žlutá- C6- počet neopravitelných sektorů 100
-------------------------------------------------- --------------------------
CrystalDiskInfo 4.2.0 (C) 2008-2012 hiyohiyo
Crystal Dew World : crystalmark.info
-------------------------------------------------- --------------------------

OS : Windows 7 Home Premium Edition SP1 [6.1 Build 7601] (x64)
Date : 2012/01/30 23:43:16

-- Controller Map -------------------------------------------------- --------
+ Intel(R) ICH9M-E/M SATA AHCI Controller [ATA]
- ST9500325AS
- HL-DT-ST DVDRAM GT10N

-- Disk List -------------------------------------------------- -------------
(1) ST9500325AS : 500.1 GB [0-0-0, pd1]

-------------------------------------------------- --------------------------
(1) ST9500325AS
-------------------------------------------------- --------------------------
Model : ST9500325AS
Firmware : 0002SDM1
Serial Number : 6VE1YBL3
Disk Size : 500.1 GB (8.4/137.4/500.1)
Buffer Size : 8192 KB
Queue Depth : 32
# of Sectors : 976773168
Rotation Rate : 5400 RPM
Interface : Serial ATA
Major Version : ATA8-ACS
Minor Version : ATA8-ACS version 4
Transfer Mode : SATA/300
Power On Hours : 4900 hod.
Power On Count : 3194 krát
Temparature : 34 C (93 F)
Health Status : Pozor
Features : S.M.A.R.T., APM, 48bit LBA, NCQ
APM Level : 8080h [ON]
AAM Level : ----

-- S.M.A.R.T. -------------------------------------------------- ------------
ID Cur Wor Thr RawValues(6) Attribute Name
01 _98 _91 __6 00000D4904AA Počet chyb čtení
03 _98 _98 __0 000000000000 Čas na roztočení ploten
04 _97 _97 _20 000000000C9A Počet spuštění/zastavení
05 100 100 _36 000000000009 Počet přemapovaných sektorů
07 _80 _60 _30 000106260674 Počet chybných hledání
09 _95 _95 __0 000000001324 Hodin v činnosti
0A 100 100 _97 000000000000 Počet opakovaných pokusů o roztočení ploten
0C _97 _37 _20 000000000C7A Počet cyklů zapnutí zařízení
B8 100 100 _99 000000000000 Ukončovacích chyb
BB __1 __1 __0 0000000001F6 Ohlášeno neopravitelných chyb
BC 100 _99 __0 000000000002 Časový limit příkazu
BD 100 100 __0 000000000000 Vysoká rychlost zápisu
BE _66 _52 _45 000028220022 Teplota toku vzduchu
BF 100 100 __0 000000000120 Počet udalostí zaznamenaných otřesovým senzorem
C0 100 100 __0 000000000000 Počet vypnutí disku
C1 _59 _59 __0 0000000142F5 Počet cyklů načítání/vymazání
C2 _34 _48 __0 000A00000022 Teplota
C3 _48 _42 __0 00000D4904AA Počet oprav chybného čtení
C5 100 100 __0 000000000002 Počet podezřelých sektorů
C6 100 100 __0 000000000002 Počet neopravitelných sektorů
C7 200 200 __0 000000000001 Počet chyb v kontrolním součtu UltraDMA
FE 100 100 __0 000000000000 Ochrana proti pádu

crystal disk info nieje ziadny test hdd, len ti ukaze SMART informacie. kontrolu citania, zapisu a povrchu spravit nedokaze.
Dokaze to napr. hdtune, no taketo kontroly by som robil programom od vyrobcu disku na to urcenym, napr. seatools.

Podla SMARTu sa moze jednat o nejaky problem s diskom, ak je v zaruke reklamuj. ak nie, pouzivaj ho na data kde ti nevadi ked o ne prides. SMART sa dakedy zvyskne mylit.

zrovna ten crystaldiskinfo umí pěknou věc - zobrazit graf těch hodnot v čase, což bych skoro označil za důležitější.
pokud uvidíš že se počet přemapovaných sektorů disku mění, tehdy to znamená zpozornět.
samotné hodnoty udává každé sledovátko jinak, není proto třeba je hned prožívat - ani tu všem nadávat.

Z výpisu Crystal Disk Info je jasné, že byly logikou disku při práci se soubory zjištěny dva vadné (nestabilní) sektory. Tyto byly diskem dále následně zapsány do tabulky SMART. Řešením obnovy funkce těchto sektorů, je buď jejich obnovení funkce pomocí programu, který vícekrát formátuje tuto část disku a obnoví schopnost udržet na těchto místech data bez chyb a strát, nebo je v horším případě přemapuje do rezervní části disku a chybné zruší a přestane je disk nadále používat. Otázkou zůstává, čím je způsobena chybovost těchto sektorů. Může se jednat o vadu povrchu plotny disku způsobenou stářím, výrobní vadou, ale také poškození povrchu od čtecích hlaviček nárazem disku při současném swapování disku, nebo přímo vychýlením hlaviček na ramínkách a poškrábáním povrchu plotny disku. V posledních uvedených případech lze očekávat další zhoršování stavu disku a postupné ztrácení dat!! Pomocí staženého softwaru (SEA Tools for DOS) ze stránek výrobce disků Seagate, lze obnovit nebo přemapovat tyto sektory. Vytvoříte bootovací CD z image tohoto programu a následně nabootujete PC z vypáleného CD. Program je bohužel v angličtině a nedoporučuji praci s ním pro neznalé. Spustíte celkový test HDD. Diagnostika muže trvat klidně i hodinu. Po dokončení testu program vypíše sektory, které jsou vadné. Dále zvolíte opravu sektoru a všech následujících, Program začne s přeformátovací procedurou, jejíž doba trvání je závislá na počtu vadných sektorů. Po dokončení program přepíše tabulku SMART podle uspěšnosti obnovy. Po ukončení programu již jenom restart a pokud disk nebyl poškozen v těch horších variantách, v Crystal disk info zmizí varování a stav disku bude opět dobrý. Pokud se stav disku nebude po dalších kontrolách měnit, mělo by být vše v pořádku a jen jste si možná nechtěně šťouchli nohou do PC, když disk načítal a ani jste si to možná neuvědomili. V ostaních případech, pokud se stav disku bude zase zhoršovat, doporučuji zálohu dat a výměnu disku za nový.

Na WD se používá jiná utilita jestli vůbec nejaká existuje. Tady na poradně se řešil ST9500325AS a já jsem to psal proto, že jsem kdysi dávno, a pak i minulý týden řešil se Seagatem 500GB stejný problém , a před týdnem jsem ho vyřešil takto a pomohlo to. Díky tomu, že umím anglicky jsem často pátral na fórech, stránkách Segate, a řešení a znalosti jsem vždy čerpal z internetu, a při tom jsem před týdnem narazil i na toto vlákno na Poradně. Řekl jsem si, že poradím ostatním jak řešit problém se Seagate disky a ulehčím tak těm, kteří nerozumí tolik problematice, nebo nemají možnost nalezení řešení tohoto problému prostřednictví internetu z důvodu absence ovládání angličtiny. Sám používám Seagate disky a málo kdy mi projde pod rukama WD, a tudíž jsem zatím neměl možnost tento problém řešit s WD. Proto bohužel nemám možnost ani zkušenost jak na to u WD. Je spousta programů, které lze použít k obnově špatných sektorů. Na podobném principu jako Sea tools for Dos funguje i utilitka HDD Regenerator. Otazkou zůstává, zda je schopen upravit hodnoty ve SMART. Jsou i utility, které mění formátovací kapacitu disku viz. SeaTools, a u starých Samsungů to byl snad HUTIL jestli se nepletu, a snížením hustoty integrace dat na plotnách šlo tento problém řešit na úkor nižší kapacity HDD a obnovit tak funkci disku.