Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OT - Podnikatelské otázky - DPH, pokladní doklad, faktura

čaute,

rozjíždím podnikání, ale ve věcech účetnictvý jsem úplně mimo. Na zítřek mám domluvenou schůzku s profi účetním, ale nerad bych tam přišel jako úplnej dement, tak Vás prosím o vyjasnění pár základních otázek pro snad konkrétní věci.

1. První věc je dph, pravděpodobně se stanu plátcem. co jsem vyčetl, od obratu nad melouna ročně je to povinnost. Tedy, pokud to chápu dobře, já třeba koupím pc do firmy bez DPH (resp. s DPH) ale můžu požádat stát o vrácení DPH? Jenže to je zas podmíněno tím, že nesmím mít zisk, což neočekávám. Mám nehoráznej bordel v tom, co, komu a jak :D Vycházejmě z toho, že se plátcem stanu (do 3 měsíců jsem na limitu).
1.2 Takže já koupím pc do firmy a co s dph? imho nic.
1.3 Já prodám svojí službu/produkt podnikateli - DPH musím připočítat k ceně, nebo bez? (je možný, že někteří podnikatelé plátci nemusí být) - a kdo jí teda zaplatí?
1.4Krom toho budu prodávat jinou službu/produkt i občanům, koncovým klientům, tam připočítám dph a tu pak pošlu státu?

2. pokladní doklad, faktura

Co musí být na faktuře pro plátce a neplátce? je vtom v prodejním dokladu nějakej rozdíl?

2.1 řekněme, že budu uzavírat smlouvy o registraci/účasti/spolupráci na něčem za poplatek. Jak to vyfakturovat pro plátce dph, neplátce dph, pro občany?
2.2 co faktura, pokladní, daňový doklad či jak to nazvat musí obsahovat (nenašel jsem žádné předlohy, ale předpokládám, že by mělo být teoreticky možné použít klasický pokladní doklad, co se koupí v papírnictví - z obchodu vyplnynou dvě kopie - ale to asi nebude stačit pro všechny subjekty [občany, podnikatelé], navíc umožním platby po netu, a jak to vyfakturovat tam? :D

Omlouvám se za tunu otázek, všechno by mi měl vyjasnit zítra účetní, ale zas bych nerad, aby mi tam musel vysvětlovat základní principy a bylo to na několikadenní školení :D

teď mě napadlo ohledně té dph, já to vlastně nemusím řešit ne? prostě dph tam vždycky připočítám a tu odvedu státu. co si s dph udělá kupující subjekt bez ohledu zda to bude podnikatel (plátce či neplátce) nebo občan mi může být ukradený ne? doklad může být stejnej? akorát se tak stane, že oba odvedem dph na stejnou věc?

takže napsat na fakturu o účasti v projektu YX jen kdo prodává (jméno firmy, ičo) a kdo kupuje - jméno, adresa. částka např. poplatek ve výši 10 Kč + 2 Kč DPH celekm 12 Kč. podpis, razítko mé firmy a bye - je to tak možné?

Edit:, tak nic :D tak jsem si to už asi dohledal. prostě všude musí být dph a tu odvedu státu, víc mě nemusí zajímat. a fakturu pro podniky a občany můžu mít pravděpodobně stejné a na netu je tuna šablon, takže to by bylo. zbytek si vyřeším s účetním.

klidně to smažte, pokud to tu bude moc OT-kařit.

Tohle nejde vysvětlit nějak krátce. Psát tady hodiny litanie (a pořád to budou jen nejzákladnější základy!) se mi fakt nechce. Navíc pro různé oblasti podnikání platí různá specifika (v oblasti DPH).

Jako klienta bych si tě samozřejmě příslušně proškolil, offline, z očí do očí, abys věděl, co a jak máš dělat a vystavovat. O zbytek bych se pak postaral sám.

jj, chápu to. jsem ten dotaz založil asi po hodině hledání infa, kdy jsem byl úplně přesycen různými pojmy a principy, a chvilku člověku trvá než do toho zabředne a začne v hlavě spojovat správné souvislosti. je to brutální..
každopádně ty zásadní věci jako dph a fakturu bych měl mít vyřešený. zítra s účetním proberu zbytek, ten samozřejmě dostane konkrétní informace. jinak ho asi zatím nevyužiju. evidovat si příjmy, výdaje zvládnu, dph jen sečtu (čtvrletně), archivovat všechny dokumenty vč. zálohy taky zvládnu. dvě sazby dph chápu. akorát mám bordel v odpisech za firemní matroš, ale to mi snad taky vysvětlí. pak budu mít nějaké zaměstnance a tam už to bude asi jiná liga, takže pak už budu hledat trvalé poradenství/řešení.

no, nevim jestli to není zbytečný - hodně věci se změnilo, dph se mění furt, ty paušály jsou, budou taky jinak. myslíš, že to má smysl?

krom toho, na netu jsem našel cenu za 8 pětek + poštovné, což bych ti (klidně kilo) mohl převést hned, otázka je, zda to má smysl..

každopádně díky za nabídku, promyslím a snad se k tomu ještě někdo vyjádří. zas abych si zbytečně nesvinil hlavu tunou infa, které v důsledku nebudu potřebovat.