Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Notebook s LINUX

Pěkný den všem odborníkům,

dodnes jsem si myslel, že s počítačem plus mínus umím v rámci běžného uživatele.
Koupil jsem si ovšem nový notebook HP a ten má operačí systém SUSE Linux Enterprise 11.
Všechno mi přišlo v pohodě do té doby, než jsem si chtěl pustit film. Film mi za žádnou cenu nejde přehrát s tím, že mi chybí nějaký modul.
Dle mého jsou to nějaké kodeky, ale nevím. Ve windows jsem si vždy poradil, stáhnul jsem si kodeky a bylo to. Tady fakt nevím. Když si stáhnu instalační soubor, Linux ho neveme a nenainstaluje.
Dočetl jsem se, že musím instalovat vše přes tzv. balíčky.. jenže kde najdu ten správný balíček, jak ho dostanu do kompu a pomůže mi to to vůbec??

Všem dopředu moc děkuju za radu.

Jirka

treba si stiahnuť niektorý z prehrávačov alev správnom balíčkovom "formáte",ktorý podporuje dotyčný typ linuxu,suse má tuším,ak sa nemýlim balíčky rpm,s nimi si už poradí integrovaný inštalátor,prípadne si treba prečítať u poskytovatela programu,u niektorých to treba spustiť pomocou príkazov start-install-configure ap...

Proč si někdo pořizuje sestavu s pro něj neznámým os?

dodnes jsem si myslel, že s počítačem plus mínus umím v rámci běžného uživatele.

Což v redmondském světě v "překladu" znamená též samodomoadmin... Což se ukazuje ve velmi pravděpodobné snaze narvat do systému binární soubor určený pro odlišný os.

Až se vám podaří "objevit" YaST2, tak to bude výborný začátek...

Dodatek, Až bude nalezeno, pak přidat repositář Packman, kde je jednak SMPlayer, tak starší jedničková verze VLC.

Valné většině Redmondem ke své vlastní škodě vypěstovaných samozvaných domoadminů naprosto k ničemu. Nefungují oblíbená tunidla a čističe a distribuce nemají obvykle v názvu "Ultimate" a stahují se obvykle z "podezřelých" serverů...

Fama, ze s linuxom su problemy a s Windowsom nie je jeden z rozsirenych public rumor. Staci si pozriet prvu stranku tejto poradne a zrazu mas pocit, ze ten Windows musi byt nejaky divny ved kazdu chvilku niekomu nieco pada, nieco nejde, nejake modre obrazovky sa ludom zjavuju, tu sa im vypne hra, ci cely pocitac. Takze naozaj nechapem preco maju ludia dojem, ze linux je ten zly.
Na druhej strane na forach nenajdes problemy na pc s OD linux o:
- nahlych vypnutiach pc
- zavirenych pocitacoch
- pocitacoch s malware a spyware
- vyskakujuce okna a toolbary
- pokazeny system tunningovanim
- nutne cistene registrov
- nejake tie bluwscreeny
atd.

Vela ludi hovori, ze instaluju linux a potom im nejde zvukovka, alebo kamera, alebo neviem co. Si predstav, ze ked ja robim nove pc a hodim tam instalaciu Win7 tak mi po instalacii nejde aspon 4-5 zariadeni. Preco? No lebo ich okna nepoznaju a musim dodat ovladac Je zaujimave, ze tuto vlastnost ludia uz oknam nevycitaju a len linux je ten zly.