Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bude fungovat zapojení antény?

Ptám se, jestli bude opravdu fungovat, když chci víc pokrýt signál WiFi, tak je to možné: Zaprvé koupím router, jmenuje se TP-LINK TL-WR1043ND - viz. tp-link-tew-671br-d235410.htm, potom koupím prodloužovací kabel TP-LINK TL-ANT24EC12N - viz. http://www.alza.cz/tp-link-tl-ant24ec12n-d324472.h tm, pak koupím venkovní anténu TP-LINK TL-ANT2415D, viz. http://www.alza.cz/tp-link-tl-ant2415d-d185013.htm a bude fungovat venkovní WiFi? Bude to silný dosah kolem domu aspoň 300 metrů?

Děkuji moc, a těším se, až mi odpovíte...

N-kový router a jedna anténa? Co to je za nesmysl?

Kromě toho router má R-SMA a anténa i kabel N-kové konektory na obou stranách. Buď ti chybí pigtail, nebo máš špatný kabel.

Ale celkově je NESMYSL vytáhnout z N-MIMO routeru jednu (!!) anténu a čekat na zázrak. Ty antény totiž fungují dohromady (např. jedna typicky jen přijímá, ostatní "skládají" signál tak, aby byl co nejlepší), ne každá zvlášť.

edit: z tvého dotazu není vůbec jasné, čeho přesně chceš dosáhnout - popiš více místní situaci, ideálně přidej plánek/náčrtek (i s místy, které chceš dokrýt), popiš i stávající infrastrukturu.

Tou "venkovní WiFi antenou" sa chces pripajat na nejaky Free Wifi hostpod, alebo Ty chces distribovat Wifi signal?

Rozbit trojantenny system MIMO je blbost. Mozes kupit router s jednou antenou, ale stejne 12-metrovy koax je zle riesenie. Co antena da, to dlhy kabel zneguje. A prides o pokrytie interieru.

Pripoj na LAN port routra AP-cko v externom prevedeni s integrovanou antenou (napajanie cez PoE) a nastav iny kanal ako ma Wifi v routry (aby sa vzajomne nerusili).

zase jeden umělec...co něco chce a nic o tom neví...

Tak já myslím, že právě pro takové umělce tato poradna a jiné podobné jsou. Poradna by měla být hlavně pro ty co se chtějí poradit o něčem o čem toho příliš nebo nic nevědí. Kdyby tazatel věděl jak na to a dobře se v tom vyznal tak by asi bylo zbytečné se zde na to dotazovat.:-(

Snad nebude vadit když se i já zde přidám s podobným dotazem a že také o tom téměř nic nevím. Nechci zakládat nový dotaz když už zde na toto podobné téma dotaz je.
Také bych rád zvýšil dosah a sílu WiFi signálu mého routeru TP-LINK TL-WR941ND. Bez větších problémů mi tento router pokryje celý rodinný dům a část blízkého okolí. V některých místech je ale signál trochu slabší a rád bych ho dostal i do trochu vzdálenějších míst od domu. Myslíte, že by mi zesílit WiFi signál a prodloužít jeho dosah pomohla výměna původních antén za např. TP-Link TL-ANT2408CL. Podle toho co zde někteří píšete jsem pochopil, že by asi nestačilo vyměnít pouze 1 nebo 2 antény, ale aby to mělo nějaký význam bude třeba vyměnit asi všechny 3. Nějaké zázraky od té výměný původních antén nečekám, ale zajímá mne zda vůbec nějaké zlepšení WiFi signálu tou výměnou antén je pravděpodobné a zda má vůbec význam do toho investovat peníze.

Nerob to. Nikdy sa mi nepodarilo zlepsit signal, ked som siel cez 5dB, cize na zaklade 11 rocnych skusenosti ti mozem povedat, ze maximom do indooru je 5dB.
Skus skor zmenit polohu anten, odrazy robia divy, niekedy staci presunut ap o par cm inde a signal je aj tam, kde predtym nebol.
Pouzi kanal 1, vypni Nko, tak sa ti podari tiez trochu pomoct signalu.

Nikdy sa mi nepodarilo zlepsit signal, ked som siel cez 5dB,

Mám to chápat tak, že ty všechny antény nad 5dB jsou asi k ničemu, protože na WiFi signál mají stejný nvliv jako ty do 5dB?

Pouzi kanal 1, vypni Nko, tak sa ti podari tiez trochu pomoct signalu.

Tak do nastavení routeru bych nerad zasahoval, protože se v tom vůbec nevyznám. Jsem rád, že se mi router povedlo nastavit když jsem ho koupil a že je prozatím bezproblémově funkční a tak bych si to nerad nějakým neodborným zásahem zbytečně pokazil.

jediný router za 4 zdmi tam nedosáhne ani náhodou.

Zkoušel jsem už to s mobilem venku asi 35 m od baráku a WiFi sigbál jsem i tam z mého routeru umístěného doma zachytil. Signál byl sice slabý a při pochybu mobilem se ztrácel, ale na sledování internetové televize to stačilo. Velmi slabý obtížně zachytitelný signal jsem zachytil i dál (80 - 100 m).

Kvůli zesílení signálu a zvýšení dosahu WiFi se mi příliš nechce tahat po baráku kabel a pořizovat na to ještě další zařízení. Až tolik mi na tom nezáleží. Myslel jsem jestli by to nešlo jednodušeji s těmi silnějšími anténami a chtěl jsem zjistit jestli má vůbec význam to zkoušet a investovat do toho peníze.

NE, to je spatny postup. Proste maximalni vykon v bezlicencnim pasmu 2,4GHz (ale i v jinych bezlicencnich pasmech) je dany vyhlaskou a ten prekrocit nelze. Respektive lze, ale vystavujes se riziku sankce ze strany CTU.

Jeste k tomu nelegalnimu vykonu, vykon by musely mit vyssi obe strany, k cemu je ti zvysit vykon jedne strany, kdyz signal nedojde zpet?

Takze reseni jsou jen dve. Prvni z nich je povoleny vykon vic smerovat, proste objem vykonu vrhnes do mensiho prostoru (u smerovych anten - parabol - to jsou jednotky stupnu) a tim docilis vetsiho dosahu. Samozrejme za cenu nepokryti celeho prostoru, respektive vyrazneho snizeni dosahu nejakym smerem. Napriklad u tycovych anten 8-12dB je minimalni signal nahoru a dolu, to je cena za vetsi dosah v rovine kolme na antenu.

Druhou moznosti je vzit dalsi zarizeni (access point), nastavit na nej stejny nazev WiFi site, stejne sifrovani, jiny kanal a pripojit ho kabelem ke stavajici infrastrukture. Tim docilis zvetseni dosahu aniz porusujes normy.

Jakekoli jine reseni je spatne reseni. A uprimne, i vymena anten za smerovejsi, pokud nevytvaris spoj Bod-Bod, tedy dve smerove anteny proti sobe, je take nesmysl.

JR_Ewing:
Chápu, že je nějaký zákon nebo nebo vyhláška která stanoví podmínky WiFi vysílání v bezlicenčním pásmu a maximální povolený výkon. To ale když si někdo koupi router nebo jakékoliv jiné WiFi zařízení tak ho nemůže spustit na plný výkon, ale pouze na určité % jeho výkonu? Předpokládal jsem, že je to stanovené v nějakých jednotkách ve kterých se ten výkon WiFi udává a ne v procentech výkonu každého WiFi zařízeni. Já ani nevím jak bych omezil výkon mého routeru tak aby vysílal pouze povolené % výkonu.
Chápu, že výkon by měl být dostatečný na obou strtanách pro příjem toho WiFi, ale také i pro vysílání. Můj názor na to ale je, že když na jedné straně je slabý výkon WiFi a na druhé silnější tak ten silnější vysílací výkon by mohla spíše zachytit druhá strana se slabším příjmovým výkonem a opačně silnější příjmový vykon snad spíše zachytí slabší vysílaný výkon. Netvrdím, že to tak ve skutečnosti je, ale připadá mi to tak být logické.
U těch antén TP-LINK TL-ANT2408CL se mj. uvádí, že "Použitím této antény navýšíte dosah až o 150% oproti standardně dodávaným všesměrovým anténám u wifi zařízení.". Možná těch 150% je myslené za určitých výjimečných podmínek a ve skutečnosti to bude méně. Nevím, ale předpokládám, že na tom co o této anténě tvrdí výrobce a prodejci snad nějaká třeba i malá pravda bude a nebude to anténa úplně k ničemu.

JR_Ewing:
Neber to jako kritiku, ale ty a asi i někteří další prosazujete názor, že původní anténa 2dBi vysílá stejně silný signál než ta s 8dBi a kromě velikosti není mezi ními vůbec žádný rozdil v dosahu signálu a možná ta 8dBi je ještě horší. Alespoň takto jsem to pochopil. Netvrdím, že určitě nemáš pravdu, ale příliš nechápu proč někdo vyrábí něco výkonnějšího a většího když to stejně údajně není vůbec lepší než něco menšího s menším výkonem.

Ach jo, ludia tu pletu vykon, zisk, vsetko dohromady jablka s hruskami pomixujeme vypalime a vsetko vypijeme zmiesane.
Vykon vysielaca sa nemeni, to zavisi od routeru a je v norme. Zisk anteny neni TRP (Total radiated power), zisk anteny udava jak dobre meni antena elektricky vykon na elektromagneticke pole, v porovnani s dipolom. Zlepsenim anteny nezvysim vykon, ten moze ostat podla zakona. Zvycajne je vyssi zisk anteny ale podmieneny smerovymi vlastnostami takze mozes mat v jednom smere 8dB a v druhom smere -50dB, co je niekedy vyhoda a niekedy nevyhoda, zavisi od poziadaviek a podmienok a priestoru kde sa to prevadzkuje (odrazy, atd).
Samozrejme antena s vyssim ziskom ma vyssi zisk aj pre prijmane vlny, takze NEmusi mat druha strana vyssi vykon, vykon je furt stejny ten sa zmenou anteny nemeni.

Takze ano mas pravdu ina antena moze zlepsit podmienky resp. dosah. Ale aj zhorsit vsesmerovost napriklad apod.

P.S. a este dodam ze s nejakym prutikom sa nebudu diat ziadne zazraky ze by si zvysil dosah na 10nasobok alebo co to su rozpravky, a moze si vyrobca o prutiku pisat co chce. Prutik bude furt len prutik. Dolezity je aj protipol anteny atd. Antena s dobrym protipolom a pripadne reflektormi a inymi prvakmi by ale uz nebol prutik s peknym napisom ale ina sranda jasne mechanicky viditelne odlisitelna od nejakeho prutika.

MM..:

Ach jo, ludia tu pletu vykon, zisk, vsetko dohromady

Nediv se tomu když zde jsou na jedné straně laici co tomu téměř vůbec nerozumi a nevyznají se v tom a na druhé odborníci co se téměř ve všem perfektně vyznají. Tak už to ale v takových poradnách bývá, že ti co něco neví se dotazují těch co se v něčem vyznají.

este dodam ze s nejakym prutikom sa nebudu diat ziadne zazraky ze by si zvysil dosah na 10nasobok

Já nějaký zázrak od toho nečekám. Zajíma mne pouze zda nějaké třeba i malé zvýšení dosahu a zesílení signálu se dá od toho očekávat. Samozřejmě chápu, že je to závislé i na místních podmínkách. Podle toho co zde někteří píšou jsem ale nabyl dojem, že výměna antény za jinou k nějakému zlepšení nemůže v žádném případě vést a naopak je velmi pravděpodobné, že dojde ke zhoršení.

Mne jde především o to, že mám ve zvyku při práci okolo domu a v zahradě si pouštět na mobilu internetové rádia a nebo si sednout někde v zahradě a pustit si některou internetovou televizi. Když se pohybuji a vzdálim se trochu od domu tak se někdy WiFi signál ztácí a přerušuje. Také zvažují do budoucna pořízení některých dalších WiFi zařízení. Vím že se to dělá natažením kabelů po domě a rozmístěním více routerů nebo AP, ale do to ho se mi příliš nechce a tak zjišťují zda by to nešlo nějak jednodušeji. Ten můj router TP-LINK TL-WR941ND má docela dobrý dosah, ale byl bych rád kdyby se to dalo alespoň o něco málo zlepšít.

nakonecto zkus auvidíš,akorát když odpojíš jen jednu anténu, tak rozhodíš systém. Když vyměníš všechny 3 přijde to draho.
Ono totiž není tak jednoduché zvýšit dosah. Jednak musí být volná tzv. Fresnerova zóna, bez toho to nejde. Když jepřekážka vznikne odraz a tím silnější čím silnější signál vyšleš. Zrtoho pak plynou chybové pakety, které se musí opakovat, cožvede ke snížení propustnosti. Někdy až k nefunkčnosti.
viz:wifi.htm
volbaanteny.htm

Napisem to takto: ak ten prut das na okno moze to byt lepsie. Ale to mozes dat rovno na okno cely router a nepotrebujes ten prut.
Zavisi dost silne od polohy vysielaca a prijmaca a od prekazok resp. moznych odrazonych ploch, to uz bolo spomenute. Pri praci s el.mag. vysielanim neplati ze kupim si nieco co ma vyssie cislo a hura nemam vypadky, ptz tie vypadky mozu byt sposobene odrazom vlny s fazovym posuvom 180° a tym padom sa vlna uplne na danom konkretnom bode zrusi. Takze zavisi od umiestnenia vysielacich anten, samozrejme aj od samotnej anteny, budes muset experimentovat s polohou anten ptz v zastavanom prostredi sa to neda urcit exaktne ze kde su odrazy a s jakym fazovym posunom sa tie vlny budu na danom mieste scitavat, proste experimentuj s polohou anten. Mozes aj skusit kupit lepsiu antenu a experimentovat aj s nou. Uspech ale neni zaruceny. Zakony tym podla mna ziadne neporusujes (tu si nie som 100% isty ale tak 90% :D)

P.S. konieckoncov stejnu vec ti pisal aj fleg uz navrchu, a aj to vypnutie N normy ako pisal fleg moze pomoct trochu zlepsit stabilitu spojenia.

aj to vypnutie N normy ako pisal fleg moze pomoct trochu zlepsit stabilitu spojenia.

Možná to je dobrá rada ale já nevím kde bych to vypnul. Nerad bych se příliš hrabal v nastavení routeru když tomu téměř vůbec nerozumím a něco si tam nechtěně přenastavil tak, že mi ten router pak nebude fungovat tak jak má nebo vůbec.

tyhle nesmysly jsou k ničemu. Český národ kutilů má "v krvi" ladění TV signálu, to je ale brutálně triviální (pouze) příjem amplitudové (Video) a FM (audio) modulace v rámci určitého frekvenčního pásma. Proti tomu takové MIMO funguje na řádově odlišné modulaci OFDM/4 streamy.

dovolil bych si připomenout jeden fakt. WiFi není jednosměrný spoj a proto aby to fungovalo, musí mít požadovaný dosah jak Ap vysílající wifi, tak i druhé zařízení o němž si myslíme, že přijímá. Ale ono také vysílá a protože nedosáhne signálem do vzdálenosti stejné jako to AP tak to prostě nechodí. A s tím se nedá nic dělat. Jedině jak říká "brtník"dát to AP blíž nebo nejlépe do středu pořadovaného radiusi pokrytí. A i přesto když tam vysílání třeba NB nebo mobilu díky slabému signálu nedosáhne /AP ho nevidí/, nepojede to...
už mne předešel ...JR

Ja som len chcel naznacit ze neexistuje ziaden parameter "dosah" a ze samotny salby vykon nemusi dosah obmedzovat na nejake absolutne cislo xx metrov. Je to prave o antenach a nemusis menit anteny na obocch stranach, ak ma jedna antena zisk 50dB tak druha moze ostat slabsia, a naopak.

Zdravím,

vrtá mi to hlavou, co tu píšete, ale pokud bych si koupil tohle ( http://www.alza.cz/edimax-ea-od14-smerova-d54922.h tm ), je tam napsáno, že dosah až 3,5km, kdybych vylezl na střechu a namontoval to na komín a namířil to na -> SEVER ... tak ve směru na SEVER do 3,5km mám WiFi Síť že (samozřejmě pokud bych to neposlal hned to prvního baráku, kde se to odrazí) ? Koupil bych APčko, to dal na půdu a připojil to coaxem (WiFi Kabelem) do té antény. Nějaké názory ?

Jen bych dodal, že není povolena od ČTU dávat jiné antény k zařízení, než které tam už jsou. Proto nemají být ani odendávací a zas tam dací. Něco jiného jsou zařízení, která jsou bez antén a k těm se smí dávat jen anténa předepsaná výrobcem zařízení. Výrobce zařízení totiž zodpovídá za povolený vyzařovaný výkon do luftu.

Rce.:
Nevím co je nebo není od ČTÚ povolené, ale připadá mi to to co píšeš tak trochu nesmyslné. Mnoho routerů a jiných WiFi zařízení má odpojovatelné antény a mnozí lidé si je běžně kupují pro domácí využití. Také si někteří lidí ty antény vyměňují za jiné. To by muselo znamenát, že mnozí lidi mají doma zařízení nepovolené ČTÚ. Předpokládal jsem, že jsou stanovené pouze nějaké parametry které to WiFi zařízení by nemělo překračovat, např. výkon, síla signálu atp. a na provedení nebo tom co je k tomu připojené už nezáleží. Pokud by výrobce zařízení zodpovídal za povolený vyzařovaný výkon tak jsem zvědavý jak by ČTÚ tu odpovědnost vyžadovala po nějaké např. Čínské nebo Taiwanské firmě.

Znamená to snad to, že když si někdo koupi např. router nebo AP s odnimatelnou anténou tak jak se to běžně prodává a bude to používat tak tím porušuje nějaké nařízení ČTÚ? Pokud to tak je tak je to dost velká blbost. Připadá mi to tak jako by např. nějaký úřad nařídil, že se na hrnce nesmí používat jiná poklička než pouze ta která je k danému hrnci určená výrobcem a že se v hrnci může vařit pouze to k čemu výrobce ten hrnec určil.

jasně je to blbost. Až si někdo na tu blbost bude stěžovat, jako že síla signálu nějakého kutila je přešvihnutá, a CTU to změří, tak se za blbost zaplatí pokuta....a nakonec se jich zeptej, určitě mají na stránkách kontaktní adresu...nemusíš se rozčilovat na nás, rozčil se na ČTU.

Já se na nikoho ze zdejších diskutujících nerozčiluju. Pouze mi připadá blbosti aby ČTÚ určovalo jakou anténu může mít a jakou nesmí WiFi zařízení. To že omezují sílu signálu plně chápu. K překročení může ale také nemusí dojít bez ohledu na to zda má někdo odnimatelnou anténu nebo ne a nebo zda si ji vymění za jinou. Na silnicích je také stanovená maximální povolená rychlost a tak pokud by ministerstvo dopravy uvažovalo stejně jako ČTÚ tak by museli zakázat používání aut které tu maximální povolenou rychlost dokážou bez problému překročit. Každý by měl být odpovědný za to co používá a pokud překročí nějaké povolené hodnoty tak by si měl uvědomit, že může být za to postižen.

Pouze mi připadá blbosti aby ČTÚ určovalo jakou anténu může mít a jakou nesmí WiFi zařízení.

tak to není. Je to tak, že když připojíš anténu která má např. o 5dBm vyšší zisk než ta původní, měl by jsina vyslílací straně o těch 5dBm snížit vf signál do antény, aby výsledek zůstal stejný. Tedy vyzářený výkon anténou do prostoru +20dBm.
Klidně tam může být anténa která má 25dBm, když vf stáhneš o těch 25dB dolu tedy na -5dB.
že ty jsi nečetl ty odkazy co jsem sem dal. Kde je to popsáno...

Je to tak, že když připojíš anténu která má např. o 5dBm vyšší zisk než ta původní, měl by jsina vyslílací straně o těch 5dBm snížit vf signál do antény, aby výsledek zůstal stejný. Tedy vyzářený výkon anténou do prostoru +20dBm.

Proč by se mělo při použití silnější (lepší) antény snížovat výkon pokud se ten výkon nezvyší natolik aby překročil stanovené hodnoty? Pokud má někdo slabý signál a malý dosah tak proč by si to nemohl alespoň trochu zlepšít např. použitím jiné antény pokud to půjde a pokud tím mepřekročí stanovený výkon a sílu signálu?

maximální vyzářený výkon anténou, včetně jejího zisku, je +20dBm tedy 100mW. takže to je ten limit . Nechápeš, nebo nechceš chápat..
Dohadovate se nehodlám. Já vím o co jde. Ty se neptáš,ty oponuješ a fakta se ti respektovat nechce...končím.
dostal jsi odkazy kde je to podrobně popsáno. Tak čti.

nikde nebylo napsáno, že si nemůžeš vyměnit anténu za takovou která ti vyhovuje, pokud dodržíš vysílaný výkon anténou.
Já ty anténa mimochodem vyráběl. Takže klidne si dej anténu se ziskem 28dBm , když dodržíš, že vyzáříš 20dBm.
Jinak samozřejmě paltí, že zisk antény funguje v obou směrech. Z toho také plyne, že anténa s větším ziskem činí zařízení citlivější vůči slabším signálům v přijímacím směru. Neb není lepší zesilovač jak anténa...co anténa nedodá, žádný zesilovač nezesílí, myšleno na straně příjmu.

k počtení http://www.ctu.cz/ctu-informuje/jak-postupovat/rad iove-kmitocty/vyuzivani-vymezenych-radiovych-kmito ctu.html

Znamená to snad to, že když si někdo koupi např. router nebo AP s odnimatelnou anténou tak jak se to běžně prodává a bude to používat tak tím porušuje nějaké nařízení ČTÚ?

Ne. S dodanou antenou neporusis ziadne maximalne limity. Ani s tym dokupenym prutikom ziadne limity urcite neporusis. :D Keby si si ale dal na okno parabolu jak svina a namieril ju na suseda tak by si nejake predpisy asi porusil, neviem zhlavy presne jak to ma CTU limitovane. S beznymi prutikmi nic neporusis ptz tie prutiky maju prd zisk. (P.S: vseobecne so ziadnou vsesmerovou antenou by nemalo byt mozne porusit predpisy ptz vsesmerova rozdeli dany vykon do vsetkych smerov)

RCE to myslel dobře. Pokud zařízení NEMÁ možnost regulace výstupního vf signálu, a jsou taková, neměla by mít demontovatelnou anténu. /Jsou nastavena i s anténou na +20dBM/
Pokud zařízení nastavování výstupního signálu, pak je možné k němu připojit anténu výkonnější, za předpokladu, že to ukrotíš na výstupu vf stupně ubráním výstupního napětí /v dB/ tak,aby nebyl přelročen povolený limit 20dB.

Vadi to oststanym, pretoze ked sa budu vsetci spravat ako ako havada potom wifi nepojde nikomu. Btw ono sa to uz deje v panelakoch, kde si kazdy kupi hyper 300Mb Nkovu antenu, vyprazi to na maximalny vykon, casto dokonca zosiluje este vymenou anteny a v sumare mas v byte horsi signal ako za cias 11Mb becok.
Jasne tebe ide o to, aby ti siel dobre net, lenze o to ide kazdemu. Uz samotne Nko v principe zabija cele pasmo aj pri dodrzani vykonu, co tak v priestore, kde sa stretne niekolko takychto Nkovych vysielacov?
Cela skaza sa zacala, ked prislo gecko s roznymi turbo modmi, obisla sa norma tym, ze zariadenie namiesto jedneho kanalu obsadilo kanalov viacero, cim vyrazne vzrastlo rusenie. Gecka sa nikdy nastastie kvoli nespolahlivosti neuchytili v outdoore, to sa vsak bohuzial zmenilo prichodom Nkovych, nstreme a airmaxovych propietarnych protokolov.
Comprende?
Nejde o urad, ide o ohladuplnost voci ostatnym, pretoze ak sa ako hovado budes spravat voci nim ty, budu sa spravat aj tak oni k tebe a mozme zabudnut na nejaku stabilnu prenosovu wifi sustavu.