Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel (podmínka pokud nebude vyplněna buňka)

Tak ještě jednou excel. Je možné nadefinovat aby

1) např., pokud nebude vyplněna buňka A1, nebudé možno zadat hodnotu do buňky A2, anebo množiny buněk B5:B30? Čili pokud nezadám jeden údaj, nemohu pokračovat dále.

2) v množině buněk B5:B8, totéž B9:B16; B17:B21 atd.. byla možnost zadat hodnotu vždy jen do jedné z nich?

Toto mně aktuálně pálí nejvíce. Stále platí předchozí otázka ohledně QR platby.
Předem Díky za reakce

P.S.: Rybáři sobě!
Změna předmětu, původně: Excel (Kráťa)

Prípadne takto... (viď príloha)

Ako však píšem v odpovedi Siki-mu (viď post nižšie), zadanie nie je dostatočné, preto posielam len ukážku ošetrenia úlohy 1 (a aj to si nie som istý, či si tým chcel povedať zrovna toto), t.j.:
Ak v bunke A1 nič nie je, nedovolí vybrať žiadnu z cieľových buniek, ktoré si uviedol (A2;B5:B30)

Tento príklad, v prípade, že bunka A1 nie je prázdna, dovolí do cieľových buniek zapisovať, lenže... čo sa má stať, ak následne z bunky A1 obsah vymažem...?
Neviem, či v takom prípade má všetko z cieľových buniek vymazať alebo ponechať, takže zatiaľ neriešim...

P.S. pri spustení je potrebné povoliť makrá...

...ale tu nevidím, že by som mal riešiť ešte niečo iné, než aby sa dala vybrať len jedna bunka zo skupiny. Tento problém Ti ale porieši OptionButton. On je totiž presne na to. Založí sa 5 skupín OptionButtonov a tradaaa.

Máš to zamknuté, heslo sa mi lámať nechce a teda ani neriešim.
Urobím Ti ukážku na OptButtony

Prikladám princíp tvorby skupín OptionButtonov (príloha)

1 Musíš si zobraziť, resp pridať kartu Vývojára (cez Prispôsobenie panela s nástrojmi)
2 V karte Vývojár si vyberieš prvok Frame (slúži na ohraničenie skupiny OptionButtonov, inak by všetky OptionButtony umožnili výber jedného jediného prvku. Frame Ti dovolí vybrať jeden prvok v rámci Frame-u, takže koľko máš Frame-ov, toľko skupín a teda v každej skupine vieš vybrať jeden prvok
3 Pravým klikom na OptionButton (formátovať ovládací prvok - karta Ovládací prvok - pole Prepojenie s bunkou) ho naviažeš na výstupnú bunku, kde sa zobrazí poradové číslo vybraného OptionButtonu
4 Na základe vzorca pretransformuješ hodnotu z cieľovej bunky skupiny OptionButtonov na krížik v príslušnej bunke
5 Celému tomu hodíš pekný design ("X"-y môžeš formátom zneviditeľniť, keďže na ich základe zobrazuješ sumy, do ich buniek dáš tie OptionButtony, cieľové bunky OptionButtonov dáš do skrytého stĺpca, bunky s OptionButtonmi uzamkneš, samotné Optionbuttony tiež (kvôli znemožneniu ich uchopiteľnosti), Frame-om zrušíš popisy, zarovnáš na okraje buniek a pod... fantázii sa medze nekladú)

A je to...

P.S. pekné zarovnávanie objektov k okrajom buniek dosiahneš pridržaním tlačidla ALT (či už pri presunoch prvkov alebo úprave ich rozmerov)

Zjednodušená teória:
https://www.youtube.com/watch?v=eWcnbImuTc8

P.S.P.S. dá sa to urobiť aj mojim pôvodným spôsobom ale to je s použitím kódu VBA a teda, okrem iného, to musí mať príponu xlsm

To už mi přijde jednodušší ten UserForm. Pokud bylo cílem zamykání buněk vzhledem k výběru položek jednotlivých skupin, tak Tvůj návrh na použití Optionbuttonu je ideální řešení.
Akorát bych se vydal cestou prvků ActiveX, může se zbavit buněk kde nyní zapisuje ono x a místo Frame se použije vlastnost GroupName.To že bude mít sešit příponu xlsm je jedno, stejně chce generovat QR kód pro platbu.

Použil som ovládacie prvky formulára len preto, že aj táto jednoduchšia forma mu stačí, pokiaľ sa to má všetko odohrávať v hárku. Cez UserForm na to nepôjde, lebo nepozná VBA. Uzamykať kódom nepotrebuje, môže kľudne na trvalo uzamknúť aj bunky, kde sa mu bude napĺňať X, pretože to X tam dostane vzorcom. Využil som to, čo už mal hotové. Na xlsm som upozornil kvôli tomu, že som si nespojil ten jeho QR, do ktorého som sa neangažoval, kód s touto úlohou. :puff:;-)

Tak tohle je PECKA!
Vystihl jsi úplně přesně jak jsem si to představoval. Dokonce RESET jsi pořešil. Tady jsi myslel dokonce dál než já.
Variabilní symbol máme systémově vyřešený čárovým kódem na členské legitimaci, viz. skrytý řádek 3. To nám sice vytváří další problém, protože staré legitimace mají čárový kód dolepovaný a obsahuje písmeno, což v.s. neumožňuje. Proto jsme do pokynů ke kalkulačce dali obrázek, viz. příloha a e-bankovnictví to s písmenem také nepustí. Variabilní symbol jsem spolu s IBAN doplnil do QR kódu a přidal jsem i MSG = Jméno a příjmení = skrytý řádek 2.
Tak jak jsi kalkulačku připravil jsem ji před zveřejněním hodil kolegům na test a vyšly nám dva poznatky
- je možné zvětšit Optionbuttony na velikost buňky. kluci mají potíž na menších ntb trefit se.
- je možné RESET rozšířit i na oblast sloučených buněk G2:G3?

I kdyby to nešlo tak za MO ČRS Strakonice velikánský díík!!

Ahoj, soubor sem upravil. Velikost Optionbuttonu se nedá měnit tedy ten "terčík", ale reaguje na událost click i na popisek, tedy "terčík" posunut ke kraji a klikat se dá do buňky.
Snad to bude stačit. Reset upraven na vymazání skrytých buněk G2 a G3 -> soubor rev1

S tím zadávání variabilního souboru sem to moc nepobral, ale pokud se bude hodnota z čárového kódu přepisovat, je v souboru makro, které z vloženého řetězce odstraní všechna písmena a nechá jen čísla -> soubor rev1.1