Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr DVD - rozumný poměr kvalita/cena

Ahoj, chci Vás požádat o pomoc s výběrem DVD. Nevím zda +R nebo -R. Nemám zkušenosti, dosud jsme kupoval draze krabičková, ale nyní zvažuji levnější na špindlu. Raději upřědnostním lightscribe a velké balení 100 ks, které snad vyjde cenově výhodněji. DVD budou sloužit na zálohu rodinných fotografií, videí a filmů. Necchi ztrátu dat, raději nepatrně připlatím.
Co byste si vybrali vy? Děkuji za názory a rady.

Nebylo by lepší pořídit například NAS disk který se dá využít i jinak a ještě externí disk jen a pouze na zálohy? Samozřejmě pak ještě nechat soubory na PC. Vypalování je v dnešní době téměř přežitek. DVD média s nějakou rozumnou životností jsou i dnes drahá.
EDIT:
Nezanedbatelnou výhodou při použití externích disků je možnost použití zálohovacích programů, kde si nastavíš složky které chceš při jeho připojení automaticky zálohovat a nemusí tě zajímat velikost dat které je limitující při používání DVD. Navíc, rychlost.

K tomu se taky přikláním. Cenově to je už pod 1KčpGB a je s tím komfortnější práce než s přehazováním disků.

LightScribe: Děkuji za tip.

Fair-Play:
V problematice NAS se vůbec nevyznám. Můžeš mě nějak nasměrovat, abych to nastudoval a pochopil o co jde a co mě čeká?
Kdysi jsem se rozhodoval podobně jako dnes a zakoupil jsem 500 GB externí disk. Poměrně rychle byl zaplněný. Vyměnil jsem ho za externí 1 TB a už ho pomalu zase dozaplňuji. Každý disk je bohužel dříve či později malý.
Děsím se jednoho a to, že nastane závada a přijdu o data. Proto alespoň to nejcennější zamýšlím dát na DVD. U DVD se mi však nelíbí náchylnost na poškození, ochmatání otisky prstů, prach, nutnost skladovací kapacity. Zaberou docela dost místa a musejí mít tmu. Celkově mi to přijde nepohodlné nechci se zavalovat plasty. Na druhou stranu, když umře disk, plasty mi zůstanou. Fakt nevím ... potřebuju si to v hlavě nějak srovnat a uvědomit si své priority. Dík za pomoc.

Rozumím. Jakým způsobem/programem docílíš toho, že zálohuješ na dva disky 1:1?
To co píšeš je pro mě názorově ztotožnitelné, podobě to mám nyní, i když v menší kapacitě a riskujíc s jedním externím USB diskem.

Hledal jsem velké balení lightscribe DVD a Verbatim má max. 50 ks. LS jsou dobré na fotky, když je chci někomu podarovat, tak to s obrázkem vypadá hezky. Takže tomu LS stejně asi neuniknu. Nechápu, proč nenabídnou ekonomičtější špindl po 100 ks. http://www.verbatim.com/prod/optical-media/lightsc ribe/dvd-plus-and-dash-r/lightscribe-dvd-dash-r-sk u-96166/

Normálně růčo, bez programu. Míval jsem ten externí disk jeden, po přikoupení druhého jsem na ten nový prostě zkopíroval obsah. Pustil jsem to a šel jsem na pívo.
Zálohuju tam hlavně raw soubory z foťáku a upravené jpg nebo tif soubory. Připojím si čtečku s kartou z foťáku, nakopíruju raw do PC, pak to nahrnu na jeden ext. disk, než se v tom začnu vrtat. Po úpravě nakopíruju data na druhý disk (raw i jpg) a hotové jpg na ten první. Časová náročnost minimální.

NAS disk TADY je věc, kterou připojíš k domácí síti prostřednictvím routeru a celá domácnost, včetně "chytré" TV má přístup k fotkám a videím které jsou na tom disku. Samozřejmě je nutné zálohovat data nejméně 2x nenahraditelné nejlépe 3x. Tedy, koupit ještě externí HDD na ty nenahraditelné věci, uložit ho například u rodičů (požár, vykradení bytu atd) a například jednou týdně obnovit zálohy pomocí nějakého zálohovacího programu ve kterém si předem nadefinuješ složky které se mají při jeho připojení automaticky zálohovat.

externí 1 TB a už ho pomalu zase dozaplňuji

Tedy nevím, co fotíš nebo natáčíš, ale já mám od roku 2003 na rodinných foto a video včetně převodů ze starých VHSek asi 270 GB. To si myslm, že fotím dost. Ono dívat se, jak si děti pět minut hází míčem je jen pro otrlé, takže takové scény netočím. Raději jen momentky a pak to pospojuji.:-) Zároveň to hned převádím do nějakého rozumného formátu.

Otázka je, jestli opravdu nevychází efektivněji dvoudiskový NAS v RAID 1, kdy budou mít dva disky stejný obsah (porucha jednoho disku nevadí). Potom už záleží jenom na stylu zálohy. Pokud zálohuješ každý týden to samé, tak se nedivím, že kupuješ 100ks DVD :-P
Stačila by buď plná záloha jednou týdně se zachováním 3 týdnů zpět. Nebo taky plná záloha jednou za měsíc a během měsíce jednou týdně rozdílovou zálohu. Plán už si potom můžete určit sami (a můžete vhodným plánem ušetřit prostor na disku).

Výhoda je, že se to dá krásně vyřešit tím, že přístup na zálohovací disk bude mít pouze osoba najvyšší s účtem zaheslovaným silným heslem a nepoužívaným pro běžnou práci. Rozumný systém záloh jsem již zmiňoval.

Na pracovním PC u mě doma (s účetnictvím) je to udělané tak, že zálohovací program má svůj vlastní účet pod kterým se spouští a heslo k němu zná pouze jeden pracovník firmy s tímto účetním SW. Je to jednoduché a funguje to, BFU nemá šanci.

Skoda ze nepises kolik toho mas v datech.

V zasade, pokud mas treba 3TB dat, tak jsou nejaka DVD k smichu.

V soucasne dobe mas vsechna data na disku v PC a jinak zalohovana je nemas? Kup teda externi disk nebo krabicku s diskem, pripadne pokud je dat vic a budou externi disky prikupovany casteji, tak je nejednodussi koupit neco takovehleho

axago-adsa-mp-d272396.htm

a pak uz jen dokupovat disky. Data pak budes mit v PC a zalohovana mimo PC na externim disku, coz je na nejake filmy a podobny nesmysly vic nez prepych. Rodinna videa a fotky bych navic vypaloval i na ta DVD, fotky nic nezabiraji, predstavu kolik GB videi mas nemam. Jestli DVD+R nebo DVD-R je jedno, + nepodporujou uplne nejstarsi mechaniky, ktere uz stejne asi malokomu funguji. Samozrejme si to kup ve spindlu a k tomu kup papirove obalky. Ohledne znacky je to uplne jedno, uz delsi dobu vyrabi DVD asi tri firmy na svete, mozna ze uz ani to ne. Pamatuju doby, kdy se borci na netu hadali, jestli je lepsi Imation nebo Verbatim, pritom oboji vyrabela stejna firma, akorat se nalepka (znacka) tiskla u kazdeho v jinem patre te tovarny. :-D Krome beznych medii si muzes draho koupit archivni, napriklad cesky Data Trezor Disc. Ta cena je navysena proto, ze vyroba neprobiha tak, ze se proste rano pusti stroje a okamzite se zacne s vyrobou, samozrejme nez se zahreje chemie na patricnou teplotu, tak jsou media horsi, atd. to u beznych medii nikoho nezajima, u archivnich je tomu naopak.

Takze abych to shrnul, zalohovat na externi disk, u dulezitych dat v maximalne desitkach GB druhou zalohu na dyvko jedno jake kvality, je to jen pro sichr.

Mozna ten Verbatim neni uplne nejlepsi priklad, ale ani Verbatim zadny vyrobce neni. Vyrobci medii jsou CMC, Mitsubishi, Ritek, Taiyo Yuden a pak to vyrabela ve vetsim jeste nejaka ruska firma. Myslim, ze momentale uz funguje jen CMC, Mitsubishi a Ritek. Vetsina znacek co jsou na ceskym trhu byla v dobe kdy jsem to sledoval CMC a myslim, ze Mitsubishi mel tradicniho partnera Verbatim, nicmene Verbatim si obcas strihnul nejakou tu serii i u nekoho jinyho. Ale co se tyka kvality, tak jsou obe firmy podobne. Samozrejme zalezi na jakou serii medii narazis, protoze vyrovnane to neni a taky mechaniky umi ne vsechna media, takze v tvem pripade mohla byt i nahoda, ze to Imation respektive to co se za tou znackou skryvalo, neumelo a Verbatim ano.

Jinak pamatuju uplne prvni DVDecka Verbatim, ktere odchazely do vecnych lovist presne dva mesice po vypaleni a to kompletne vsechny (vadna technologie vyroby).

Nebo jestli si tu nejaky pametnik pamatuje na CD Multidisc, jsme pro to behali do Alzasoftu v Holesovicich, protoze byly absolutne nejlevnejsi. Po dvou letech se z toho zacala sloupavat svrchni vrstva a byla konecna.

Krome tech velkovyrobcu medii jsou jeste male firmy, ktere se pohybuji v malych objemech a obvykle se specializuji na draha archivni media, viz. zmineny Data Trezor Disc.

Ahoj, to co píšeš si docela pamatuju. Je vidět, že si dost pamatuješ a máš za sebou. S těmi Multidisc se psal rok cca 1995-1996. Pamamtuju, když se na strahovské silicon Hill pálilo na zlaté Kodak CD. Pak přišly Acer CD-RW a ta mi do dnes všechna fungují. Nikdy se mi nestalo, že bych přišel o vypálená data, vše přečtu i dnes. Něco už pamatuju ... včetně toho, když vypalovačky začínaly a výdělek pálením byl doménou podnikavců, kteří si přišli na slušné prašule. Vidím to tak, že zakoupím externí 1 TB HDD a duplicitně budu pálit na DVD a zakládat do papírových obálek.

Karle, do dnes mi po 13 letech na 100% funguje vypalovací mechanika Teac CD-W54E. Tenkrát jsem velmi pečlivě vybíral a psal se rok 2000. Chráním ji jako oko v hlavě!
Předtím jsem měl nějaký čtecí BTC shit, který četl tak rychle, že emuloval sekačku na trávu.
Teac však svojí německou kvalitou nezklamal, vyrobeno v Tokyo, Japonsko. Do dnes na ní grabuju hudební CD a je to kvalitka. Kam se na ní hrabou některé novější vysokootáčkové sekačky ... ;-)

Ještě dodám - po mechanice Plextor jsem toužil. Bohužel můj tehdejší money management nedovolil nic dražšího než zmíněný Teac. Do dnes jsem však spokojený velmi, velmi, velmi ... Koukám že máš taky slušný pamětnický přehled ...

Děkuji za tip. Pokud se nepletu, je to český produkt, snad i český či celosvětový patent. Tuším, že to vyrábí firma sídlící v pražských Holešovicích poblíž Alza. Cena je poněkud vysoká, ještě k tomu nutnost vhodné mechaniky. Ale souhlasím, je to velmi dobrá volba, pokud trváme na DVD médiích.
Pak se média vyrábějí v Čelakovicích u Prahy. Teď si na název firmy nevzpomenu ...

Dnes uz by som DVD nekupoval ale radsej nejaky externy disk napr. najlacnejsi jaky maju nejakz 500GB apod. Preco? Kvoli rychlosti. Dnes to uz ani cenovo nema vyznam, 500ka disk je za babku, s DVDckami sa osalis kym by si ich vypalil 100ks (=500GB) tak ta porazi.
Ked chces silou mocou DVD tak asi verbatimy na spindli. na jake natrafis je vec stastia. Nekupuj to na blsaku ani na aukre, vyskytovali sa aj falosne.

Víš, ono je to takové dvojsečné. Jako vše v našem životě i v tomto vidím +/-.
Externí disk je fajn volba, ale po připojení k LCD TV z něj nepřehraju filmy v iso formátu. Musí se konvertovat třeba do avi a podobě. Vypálit iso na DVD placku vezme chvilku času, za předpokladu rozumného kompromisu třeba 8x rychlosti zápisu. Toto je dost zásadní úvaha, protože většina DVD je ve video formátu.