Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Wi-Fi

Zdravim vás
Mám Wi-Fi router TP-Link WR841N a čo chvíla budem mať další od Telekomu (vraj ma hodnutu 70€)v ramci služby Cyhtrý balík, pretože chytrí slováci sú v Telekome. No a 2 routre v jednej izbe asi nebude najlepší nápad, tak by som ho chcel dať do inej miestnosti v dome. A teraz prichádza otázka, aký kábel budem na to potrebova´t a koĺko 1 alebo 2? Kde ich mám zapojiť do ADSL modemu alebo do "starého" routru TPL-Link WR841N ? Zo súčasneho routera mi vychádzaju 2 káble (pokial samozrejme nerátam napajaci kabel). V prípade, že bude router inej znaćky ako súčasny tak aky software mám nainštalovať, obidva?
Ďakujem

Na to že si chytrý Slovák, máš v tom riadny hokej.

Zo súčasneho routera mi vychádzaju 2 káble

možno jeden vchádza a druhý vychádza..

aky software mám nainštalovať

a si už nejaký inštalovať potreboval ?

do ADSL modemu alebo do "starého" routru

to nie je to isté

nečteš.
router má jeden kabel vstupní do obvykle modré zdířky "wan". ta bude u adsl routeru nahrazena linkovým vstupem.
pak mívá několik kabelů výstupních, na obrázku žlutě - ty jdou k pc.

dva routery za sebou zapojit jde, ale je zbytečně, aby na sebe počítače před a za druhým routerem neviděly.
zapojuje se tedy jen lan polovina 2.routeru.

samotné nastavení: ip tplinku se změní někam do adresního rozsahu tvého nového adsl, na tplinku se zakáže dhcp, nakonec se mu nastaví wifi - klidně jako adsl routeru, jen na jiném kanálu.

předpokládám, že telekom poskytne nový adsl router. ten má linkový vstup rj11.
z jeho lan výstupu povedeš kabel do lan "switche" wr841 - viz zapojení a popis nastavení (zákaz dhcp na wr841), co jsem uvedl výš.

své pc připojíš k volným lan výstupům adsl modem-routeru, nebo "switche" wr841 - budou se teď chovat jako jediná síť, řízená tím adsl.

žádný soft instalovat nepotřebuješ, nastavení děláš v okně prohlížeče, adresy máš na štítku routeru zespodu.

Takže spravim to takto: novy Wi-Fi router bude hned vedla PC a stary WR841N bude ten, ktory chcem dat do inej miestnosti.
Novy router od Telekomu zapojim namiesto stareho čiže do ADSL a PC, potom do noveho routeru zapojim LAN kabel, ktory pripojim k staremu vzdialenemu WR841N a to uz je hotovo.

A softeare som dostal k WR841 ale nenainštaloval som ho. Takže ja už mám asi 2 roky Wi-Fi router bez nainštalovaneho software. Nemože mat kvoli tomu tak malý dosah ? Keď vytvorim hotspot na mobile tak má vačši dosah ako súčasny router WR841N a to myslim smrtelne váźne, skušal som to. A to má router 10dbi (2x5)
Načo valstne služi soft k routerom, nastvauje sa tam aj dosah ?

20 mbps je neplatná jednotka. Kabel snese hodně, obvykle nemusíš řešit jeho limity. Až na jednu věc, že se dělí (především v současnosti) na 1Gbps (mají všech 8 vodičů- (4 páry, 2 páry pro TX a RX) použitých) a na 100Mbps s polovičním počtem vodičů (a dalšími detaily jako frekvence přenosu.)

Takže ja už mám asi 2 roky Wi-Fi router bez nainštalovaneho software. Nemože mat kvoli tomu tak malý dosah ?

ne. žádný sw není třeba, nastavovací prostředí routeru vidíš v jeko správě přes prohlížeč.

A to má router 10dbi (2x5)

nemá. jedna anténa vysílá, jedna přijímá - má to vyšší propustnost. ovšem za 2-3 zdmi je to stejně k ničemu, chytíš jen pomalé wifi g.

nastvauje sa tam aj dosah ?

ne, vysílací výkon nastavují výrobci default na maximum - takže se v panelácích sousedi navzájem ruší.
výkon radia opět vidíš v nastavení routeru (wireless)

Načo služi soft k routerom

je úplně k ničemu. je jen pro lamy, které nedovedou podle návodu zapojit pc a zadat ip adresu routeru pro nastavení. zpřístupňuje stejné funkce jako přes prohlížeč. proto jsi dva roky nepotřeboval.
na tom cd může být jen pdf manuál, když nevidíš český u výrobce.

Keď vytvorim hotspot na mobile tak má vačši dosah

možná máš štěstí na vhodnější vysílaný kanál. nepoužívá ten hotspot jen zabezpečení "wep"?