Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ošetrovanie grafickej karty [Nvidia GTX560 Ti]

Dobrý deň,

Kamarátovi sa zrejme pokazila graf. karta.
MSI N560GTX-Ti Twin Frozr II
https://www.alza.sk/msi-n560gtx-ti-twin-frozr-ii-o c-d215844.htm#alternativy

Za svojho času myslím dosť známa a dostupná karta.
Ževraj mu začal zrniť obraz a do toho sa dokola začal reštartovávať počítač s tým
že sa cyklus nikdy nedostal k štartu windowsu. Kartu vybral a dal ju do pivnice, nejaký známy mu preinštaloval windows
a teraz beží na nejakej Nvidií 610. To je všetko čo som od neho zistil, ani si neoveroval či za to mohla noazaj tá karta,
problém posudzoval a riešil hlavne nejaký jeho známy čo pracuje s počítačmi.
Tak som si ju zobral domov, čo sa s ňou dá robiť. Je miestami trochu zájdená prachom v pasívnom chladiči.
Aj kamoš mi vravel, že sa mohla prehrievať.
Každopádne som sa chcel spýtať či ste sa niekto s niečím podobným stretli alebo čo to mohlo spôsobovať.
Pred tým ako si ju strčím do vlastného počítača ju chcem očistiť od prachu, čím by sa to oplatilo čistiť keď
doma nemám stlačený vzduch. Mal by som dať dole kryt ?

Re: sambilionk
Zle som sa vyjadril, to bol druhý kamoš s ktorým sme sa o nej len bavili.

Inak som tú kartu vyfúkal kompresorom a chvíľu nechal tak, ak sa náhodou do nej dostala vlhkosť.
Neskôr som si kartu vložil do počítača, nainštaloval ovládač MSI Graphics Driver 306.97
- Odtiaľto : eu.msi.com
Už pri prihlasovacej obrazovke do windowsu sa na obrazovke objavili artefakty. (V tom momente som ešte nemal nainštalovaný Driver)
Vyzerá to na hardvérový problém karty alebo driveru, nemyslím si že by to spôsoboval zdroj.

Zostava do ktorej som kartu vložil :

Intel Core i5-3570K
ASUS GTX 590 3GB GDDR5
ASUS P8Z77-V LK
Zalman CNPS11X
Corsair TX850 V2 - Vyrába Seasonic
Kingstone DDR3 2x 8 GB Kit CL11 XMP predator series
Western Digital Black 1500GB 64MB cache

Artefakty sa objavujú aj pri väčšom zaťažení karty.
Napr. ako som spustil chrome a skype začali sa objavovať, na to prebliknutie čiernej obrazovky až sa to ukľudnilo a ovládač vypísal :

Display driver stopped responding and has recovered
Display Driver NVIDIA Windows Kernel Mode Driver. Version 306.97 stopped responding and has successfully recovered.

To sa stalo viac krát, pri najbežnejších každodenných činnostiach vyžadujúcich grafické výpočty.
Teploty sa držia okolo 33-37°C, - použil som soft EVGA Precision X, sú to hodnoty skôr pri nečinnsti, kedže som sa do záťaže ani nedostal.
Skúšal som zapnúť aj nejakú hru, - Hitman Blood Money, v menu išla scéna plynulo aj na vyšších nastaveniach ktoré som mal prednastavené,
ale po pár sekundách mi vyhodilo blue screen. DSC_0029.jpg
Cez otvorené bočnicu som ohmatal kartu, jadro mohlo mať viac ako 37°C ale nič hrozné,nie väčšia teplota pri akej pracujú ostatné karty.
Podobná situácia nastala aj pri prehrávaní videa na youtube.

Vizáž karty nijak neupozorňuje na jej problémy. DSC_0026.jpg
Nemyslím si, že by sa s ňou dalo niečo robiť, pridám pár problémov tohto prípadu.

index.php

https://forums.geforce.com/default/topic/487441/gt x-560-ti-having-issues-or-not-narrowing-down-the-c ause-of-reported-issues-/?offset=930

- Prvý je od užívateľa Kega.
A o stranu ďalej odkazuje na možné softvérové riešenia používateľ AllA222:

forums.geforce.com

Vyskúšal som obe, najskôr od užívateľa Raptor2099, čo aj pomohlo pretože kým som to dokončil karta mi skolabovala čiernou obrazovkou.
Jedinou možnosťou bol reštart počítača a po ňom mi už windows nabiehal v divných farbách až v negatívoch a v nízkom rozlíšení 800x600 alebo ešte menšom ak som mal HDMI kábel pichnutý v karte a to aj po reštarte alebo po dobách kedy som nechával kartu vychladnúť (Kedy bol pc vypnutý, dokonca som kartu aj vybral). Nemalo sa to stať, pretože som sa ešte nedostal ku kroku kedy som mal odinštalovať Nvidia ovládače. Až po ňom mal Windows nabehnúť v nižšom rozlíšení aj to nie v takých farbách. Ovládače som odinštaloval už na integrovanej grafike Intel HD Graphics 4000 a ostatné kroky som zas dokončil v nízkom rozlíšení so zapojenou kartou. Po reboote mi windows nabehol v defaultnom rozlíšení 1920x1080, preto hovorím, že to pomohlo, ale problém
s artefaktmi to nevyriešilo, tie sa po chvíli začali zasa objavovať.

Ešte som skúsil upraviť registre podľa toho videa pomocou toho programu , ale po reboote bolo poznať artefakty hneď pri prihlasovaní do Windowsu.
Myslím že jediným dobrým riešením by bola reklamácia, ale záručná doba už dávno vypršala, takže ju dnes vraciam kamošovi.
Chcel som tento problém už len popísať, ak by naň niekto narazil. Ak niekto tuší čo by mohlo pomôcť alebo v čom je problém, môže to sem kľudne hocikedy dopísať.

To já když viděl teploty s orig. chladičem 70-80 a ten rachot, tak letěl pryč a ted mám max 65 na 50% otáček a to ticho.. Mám rád svou grafiku a proto ji dopřeju pořádnej chladič, ale zato chci abych mohl taktovat.
Taktování jsem použil jenom proto abych dohnal kamoša a jeho GTX 690. Hajz jeden má ju zadara!!!!3-[3-[3-[3-[
Jinak ho mám rád je to kamoš... ale zadara3-[

Takže treba kuchtiť? xD Nj, nedávam tomu veľké nádeje ale už tak je karta nepoužiteľná. Ešte v horšom stave v akom bola tá EVGA, ešte citlivejšia na teplotu.
Rozartefaktuje obrazovku, netreba púšťať ani žiadnu hru, pixeli v riadkoch si posúva už pri štarte winu. No kamoš ju asi decentne prepiekol "ničivým" driverom.
http://pc.poradna.net/q/view/1255893-novy-ovladace -k-gtx560-instalovat-nebo-ne
Kartu si ešte nechám a vyskúšam najskôr niekedy po víkende, Ďakujem vám za príspevky a nápady :-), ešte nikdy som nepiekol grafiku :-D

to nemusi byt nic prepieknute driverom, bga spoje mozu byt blbe uz od vyroby (nekvalitna pajka, parametre pajkovania pri vyrobe len tak nahodne zvoleny nejakym cinskym traktoristom, apod) alebo k tomu este mozu prispiet aj mechanicke posobenia (toleranice pri vyrobe chladica a podobne).
Moze byt ale aj vadna RAM (elektrostaticky znicena), potom ti nepomoze ani pecenie v rure. Ja by som to nepiekol v rure ale skusil teplovzdusnu pistol, priamo na bga (aj na GPU aj na RAM) zboku, max par sekund lebo potom sa zacen tavit pajka a odfuknes suciastky :D

Možno to nieje prepieknuté, ale je to podľa mňa najpravdepodobnejšia príčina,
pretože kamošovi tá karta bežala bez problémov doteraz od kúpy, čo už môžu byť 4 roky.
Odvtedy až do momentu kedy s ňou nastal problém, sa s ňou minimálne manipulovalo, ak vôbec,
pretože kamarát si skrinku neotvára a keď nastane problém tak s komponentami manipuluje ich známy,
čo sa im viac rozumie. Teda nieje to sto-percentné, aká príčina vytvára problém, ale skúsil
by som ju ofúknuť tou teplovzdušnou pištoľou ktorú som si už zohnal len neviem presne ako si to predstavujete.

Teda rozoberiem kartu, odšróbujem kryt a chladič. A čím mám očistiť procesor od teplovodivej pasty, ak vôbec treba
lebo ešte nejakú mám od chladiča procesora, čo som kupoval.
Dobre, s kartou pôjdem niekde von na svetlo. Niečím si ju upevním a z boku budem na bga kontakty fúkať
pri najmenšej intenzite prietoku vzduchu pištole, koľko sekúnd ?
Kým sa to trochu neroztopí aby sa popraskané vodiče znova scelili alebo aký je žiadaný efekt ?
Viem že to tu rozoberám do detailov, ale nechcem niečo pokaziť svojou blbosťou a už vôbec nie niekam odfúknuť súčiastky ...ale kamoš by si to ajtak nevšimol :-D

Nakoniec, ako som kartu rozobral na čip, tak som ju aj zložil.
Skôr ako ofúknutie tepl. pištoľou by som bral v úvahu to pečenie v rúre.
Taktiež nieje jedno či máte doma elektrickú alebo teplovzdušnú rúru ktorá je účinnejšia.
Ako písali ľudia v jednej diskusii na "živé" k pečeniu kariet, tak 10-minútové pečenie pri 200°C v teplovzdušnej
trúbe je už prehnane zbytočné. Niekto piekol 7 minút pri 170°C s úspešným výsledkom a neviem či mu karta nevydržala bežať na dlhšie.
Tiež niekto písal, že je v hodné si dať do trúby niekde vedľa karty cínovú guličku a pozorovať kedy sa začne topiť. Takto pri topení guličky, počítať 30 sekúnd a potom vypnúť rúru a kartu v nej nechať vychladnúť. Ja by som ju nechal zatvorenú čo najdlhšie.
Nadviazal by som na to tým, že tie guličky pod BGA sa skladajú z cínu a olova a ich teplota tavenia by mala byť okolo 217°C,
Každopádne si treba niečo prečítať, pred tým ako začnete piecť. Diskusie, články, hocičo. Ja som od toho upustil pretože som si uvedomil, že je to riešenie dočasné a skôr sa to skúša na starších dožívajúcich kartách.

Pokiaľ máte drahšiu kartu po záruke, ktorá vytvára artefakty, pošlite ju do servisu.

Oni to tam skôr opravia, ako domáca rúra. Vyhľadajte si na youtube: Reball, reflow.

http://pocitace.bazar.sk/9244868-oprava-grafickej- karty-reflow-reball-vymena-bga

BGA%20rework.html

Pokiaľ karta nedožíva a ste ochotný za opravu zaplatiť, zvážil by som to ako riešenie.
BGA je najpravdepodobnejšia príčina, ak sa na obrazovke vytvárajú artefakty.