Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problém s místem na systémovém disku

Zdravím,

mám problém se systémovým diskem, jedná se o 64BG SSD disk na kterém mám víceméně jen operační systém a jen pár programů. Tak měsíc zpět jsem si všiml, že mě nějak ubývá místo, takže jsem projel složky a promazal nepotřebné věci, ale za pár dní bylo zase málo místa, zkoušel jsem vyčištění disku, projet to ccleanerem,ale místo pořád ubývalo, takže jsem to dnes naformátoval a nainstaloval systém znovu.

Nainstaloval jsem jen systém a pár programů, a ty jsem instaloval na jiný disk abych si nezabíral místo na systémovém disku, nainstalovalo se mi pár aktualizací a mám už jen 1GB místa. Když otevřu tento počítač ukazuje to 1GB volného místa, ale když označím všechny složky na tom disku a dám vlastnosti tak to ukazuje jen necelých 24GB využitého místa, takže bych měl pořád mít pomalu 40GB volného, ale ukazuje mi to jen 1GB místa. Když se podívám přes total commander, tak je to stejné, 1GB volného a přitom když označím všechny složky a dám vlastnosti tak jen 24GB zabírá.

Než jsem tohle napsal mám najednou 3GB volného místa a přitom jsem nic nedělal, jen psal tenhle příspěvěk.

Ještě jsem zkusil v total commanderu zobrazit skryté a systémové soubory, něco tam vyskočilo, hlavně dva velké

hiberfil.sys, ten má 6,3GB
pagefile.sys, ten má dokonce 8,5GB

ale i při tomhle všem co se ukáže mám zabraného cca 40GB místa, takže cca 20GB má být pořád volné, ale všude mě to ukazuje 3GB momentálně.

Co s tím mám dělat? Ty dva velké soubory co byly skryté nejde smazat.

Nevíte někdo co s tím? Abych měl disk opět v klidu, s dostatkem místa a aby ukazoval tak jak má...:-/

Je potrebne popresuvat zo systemoveho disku Cache a Temp, uzivatelske adresare, swap (pagefile) a vypnut hibernaciu (hiberfil), idealne hned po cistej instalacii OS Windows
- Temp - ovladaci panel-system-rozsirene sys. nastavenia-spresnenie-premenne prostredia-Premenna TEMP A TMP dat na druhy disk
- swap - ovladaci panel-system-rozsirene sys. nastavenia-spresnenie-Vykon nastavenie-spresnenie-virtualna pamat zmenit-odklinut automaticky riadit velkost ...-C:(systemovy disk) nepouzivat strankovaci subor, druhy disk vlastna velkost a do oboch policok napis velkost ktoru ti system odporuca (spodne 3 riadky - prostredny)
- hibernacia - start-prislusenstvo-pravy klik na prikazovy riadok a spustit ako spravca- prikaz: powercfg -h off
uzivatelske adresare - start-spustit-regedit-HKEY_CURRENT_USER\Software\M icrosoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders - zmenit si cesty k adresarom na iny disk (My Music, My Video, My Pictures, Personal)
Cache pre internetove prehliadace:
IE 11 - moznosti siete internet-vseobecne-historia prehladavania Nastavenie-docasne inter. sub. PREmiestnit priecinok-nastavit cestu na iny disk
FF - do riadka s adresou napisat about:config - pravy klik - novy retazec - browser.cache.disk.parent_directory - potom ho otvorit a napisat cestu na druhy disk + skontrolovat ci je retazec browser.cache.disk.enable
Chrome - pravy klik na zastupcu - vlastnosti - odkaz - a do kolonky ciel dopisat za .exe medzera a --disk-cache-dir="X:\Cache\Chrome Cache (X je pismeno druheho disku a adresare vlastna volba)

Este som zabudol, po zaktualizovani OS je vhodne vymazat nepotrebne zalohy a instalacne subory od updatov a zaplat + vypnut ochranu systemu na SSD

- vlastnosti disku - cistenie disku - vymazat systemove subory - vsetko zakliknut - cistit
- ovladaci panel-system-rozsirene sys. nastavenia-ochrana systemu-disk C (SSD) vypnut + odstranit predtym vytvorene body obnovy
- odstranenie ostatkov po aktualizaciach - pouzit vhodnu utilitu - dobra je Wise Disk Cleaner - uplne hore Redukcia systemu - zaklikat co nieje potrebne a odstranit

Tak jsem udělal jak jsi radil a najednou mám pomalu 40GB místa. Nejsem si sice jist jestli jsem udělal vše jak jsem měl, třeba například ten příkaz ohledně hybernace do příkazového řádku, to jsem udělal podle návodu, ale když jsem ten příkaz odeslal tak se akorát znovu objevil příkazový řádek a nenapsalo to ani nic o tom že by byl příkaz vykonán.

taky ten config ve firefoxu, tam nevím jak se má nastavit ta cesta na druhý disk.

a ty uživatelské adresáře jsem vůbec nepobral :D

ale ještě na to pak mrknu, každopádně teď je místo v pořádku a mám ho hromadu, doufám, že se nebude problém opakovat, díky za rady :)