Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Statická elektrina

pred pár dnami mi dorazili komponenty a o chvilu sa chystam spojazdnit pc.mám vsak podozrenie, ze jeden z komponentov(gpu) je poskodeny statickou elektrinou, vdaka mne pravdepodobne... ked zapojim do pciexpressu gpu, mozem poskodit vsetky ostatne casti pc nejako? som pocul ze sa da takto odpalit cely komp, ked mam jeden komponent zly, tak sa nejak znicia aj tie ostatne a pc je fuc..vztahuje sa na to zaruka?

no, mam podozrenie ze tym ze som sa dotkol PCB na gpu tak sa mi s nou nieco stalo..som si ju prezeral tesne po dodani a vecer som sa docital o ESD(probleme so stat.elektrinou)..inak mam GTX 970, procesor i7 4790k..tak pochopitelne nechcem taketo zelezo hned poslat do srotu

no, mam podozrenie ze tym ze som sa dotkol PCB na gpu tak sa mi s nou mozno nieco stalo..som si ju prezeral tesne po dodani a vecer som sa docital o ESD(probleme so stat.elektrinou)..inak mam GTX 970, procesor i7 4790k..tak pochopitelne nechcem taketo zelezo hned poslat do srotu

Urban legend. Jestli máš grafiku po smrti, s nejvyšší pravděpodobností jsi ji neodpálil statikou. PC komponenty na tuhle úmrtnost trpěly někdy před dvaceti lety, pravda, viděl jsem jeden (slovy jeden) odfuněný VLB řadič (to už dneska ani nikdo neví, o co se jedná :-)). Na druhou stranu - takové flešky na vyrovnání potenciálů obvykle reagují smrtí. Poskládej to, statiku neřeš.

takze sa toho nemam bat? nemyslel som celkovo znicenie karty, ale aj poskodenie by malo znacny vplyv na potencial a vykonnost karty..uz som z toho rozklepany 4.den, a neviem sa na to vrhnut...pozeral som po internete a vsade hovoria ze dotyk, alebo v mojom pripade prejdenie prstami po pcb, resp. spodnej casti karty...fakt sa toho bojim, ajked som to robil rano, nemal som byt odkial nabity..citim sa ako uplny imbecil

Neboj a skládej. Produkuju a opravuju pecka čtvrt století a nějakým dotykem prstíku na PCB jsem ještě žádný komponent neodpálil (a to jsem už otrlý a chovám se k HW jak hovado). Jednou jsem dokonce při skládání "vytáhl" centimetrovou jiskru z paměťové banky boardu (umělohmotné tepláky :-)) a žádný katastrofický scénář se nerozvinul. Jen klid. S kartou nic není.

Já nekde v bedne, medzi jiným computerovým harampádim, ješte nejakej IDE VLB radič bych mel mít, treba se ješte jednou pridá ....

Búh ví co všchno ješte v tý bedne ješte je ve spodku, furt prihazujú na vrch neco a ten spodek mizí z dohledu, bedna to je veliká akorát minule jsem vyhodil snad 10 klávesnic dokonce nejakou originál IBM s 5-kolíkem DIN, vážila snad 1,5 kg, možná i víc, ocelová konstrukce, jsem to mel dát do kovového odpadu

.... :puff:

Komponentu samozrejme statickou elektrinou odpalit muzes, ikdyz to neni zrovna pravdepodobne. Nechapu ale, co nekoho vede k tomu, aby po PCB prejizdel prstikama nabityma statickou el. Pred manipulaci s komponentama se vybijim o topeni. V kazde knizce o hardwaru doporucuji hned v prvni kapitole antistaticky pasek, nicmene nikdy jsem ho neporidil.

Ze bys odpalenou komponentou odpalil i zbytek po zapojeni je uz hodne velke sci-fi.

Bez urážky, ale jak dlouho skladatelství/servis děláš? Nikdy jsem neměl pásek, rukavice, podložku. Nikdy jsem se nevybíjel do radiátoru. Jednou jedinkrát za ty stovky pecek jsem odpálil řadič, ale ani to si nejsu jist, jestli byla ona odúmrť má vina. Samozřejmě - čort nikdy nespí (chudák). Jistou opatrnost určitě doporučím, nicméně bát se šáhnout (tomu se nevyhneš) na PCB jakékoliv komponenty je IMHO paranoidní.

edit: Jistě, pokud bychom se bavili o opatlání sběrnice pazourou, je z dlouhodobého hlediska jistá potíž s oxidací a sulfidací kontaktů (přechodové odpory, nižší vodivost,... znáš to). My tu ale řešíme statiku (přesněji "potenciálovou elektřinu", kvantový výklad předem vzdávám :-)) - dovolím si tvrdit, že v dnešní době není problémem.

Nevím, mife, nevím. Ještě v dobách Pentií 100 MHz jsem měl v práci počítač rozložený po stole. Jednoho krásného dne mně z prstu vyšlehla jiskra cca 5 cm dlouhá rovnou k procesoru (i ve dne jsem ji viděl!) a bylo po ftákách, resp. po procesoru. Od té doby neberu možný výboj statiky na lehkou váhu. Tedy, ne že bych se ovíjel dráty, nebo nějakými náramky, ale jistou opatrnost dodržuji (pochopitelně, sběrnice neopatlávám...)

Nehadam se s tebou, nikdy jsem nic neodpalil statickou el. Nicmene v kazde ucebnici hardwaru, v kazdem manualu je doporuceni na pouzivani antistatickych pasku apod. Ta moznost at je jakoli mala proste existuje. Neni nic jednodussiho nez se alespon pred praci s komponentama vybit o radiator a nenosit pri praci vlneny svetr. ;-)

- Kdyz jsem si v podniku hazel pondelky a uterky v SAV, tak jsme museli mit anti-statické naramky (rukavice jsme nemeli skrz potencialu alergie dle vedeni) a to i u pajeni chipu, kde pri podepisovani bezpecnostnich pravidel, pohrozili (nikdy neudelali) i rozvazanim pracovniho pomeru pri poruseni tohoto pravidla.
- Ja jsem hodne staticky a kope me vsechno, ale v civilnim zivote nepouzivam zadnou anti-ochranu. ( a to me v praci, ctvrtky, patky, kopou i klavesnice od NTB a stale jedou)

V SAV sa skôr rieši "štatistická" elektrika. V každom prípade uzemňujúca prevencia muskulatúry o vodovodnú batériu je na mieste hlavne, ak je cugrunt odetá od hlavy až k ponožkám (Pavol Hamel) z čiste chemicky utkaných "hodvábnych" vlákien.

...pred pár dnami mi dorazili komponenty a o chvilu sa chystam spojazdnit pc...

versus:

...len filozofujem, mal mi dojst v piatok zvysok komponentov, ale asi to donesú az v pondelok...

Co dodat, že? Podle všeho lžete odpočátku a tohle nemá cenu. Leda rada nechat si to složit někým, kdo nebude študýrovat počet andělů vyskytujících se na špičce jehly a pro svou "zábavu" nezapojí do toho zbytečně spoustu lidí.

hmm, vies...ludi na nete nezaujima presny popis kedy mi co prislo...ja som nechcel ludi zatazovat tym ze im tu budem pisat romany o tom ze mi slubili chlapici z gigastoru, ze to tu bude najneskor do 3-4 dni od potvrdenia objednavky...dnes je den deviaty a stale nic neprislo(to je akokeby si mal spravit opis svojej povahy, a tri stvrte toho opisu by si hovoril ake mas uzasny usmev alebo vlasy..mne ide o tu hlavnu podstatu problemu)..ako fakt sorry, chytas ma iba za slovicka, pride mi to ze ani nechces poradit,len uskodit..fakt som z toho dost nestastny ohladom tejto problematiky a ked to nebude fungovat, tak peniaze na gpu nezozeniem...tak prosim ked vies poradit porad, ak nie tak rob hocico ine...inak zaujimal by ma aj tvoj nazor ci som svojim vyssie spomenutym mohol nejak poskodit gpu :) dakujem za pripadnu odpoved

....mám vsak podozrenie, ze jeden z komponentov(gpu) je poskodeny statickou elektrinou, vdaka mne pravdepodobne...

Takže lidem úmyslně lžete, ale je to správné Nesprávné je, když někdo poukáže na vaši lež, kterou jste mimochodem zcela zbytečně zaměstnával dost lidí!
Pokud neznáte, nejste schopen najít informace pomocí Google, kterých je mimochodem spousty, pak si k tomu někoho zjednejte. I ke složení "Lega" IBM PC jsou potřeba nějaké znalosti a manuální zručnost aspoň na úrovni čtyřletého hocha z před třiceti lety. Vhodné podmínky pro výskyt statické elektřiny, jako nevhodné prádlo, nízká vlhkost obvyklá v tomto období třeba v panelových bytech, atd. je aplikace znalostí z látky ze ZDŠ.
Normální jedinec elektroniku neošmatává, komponenty tuplem ne! Jednak se to dá považovat za něco hodné návštěvy specialisty, jednak například kontakty to nemají rády a třeba teplovodivá pasta také ne.

Stejně očekávám další zbytečné "problémy" z důvodu nečtení manuálu základní desky, nepochopení k čemu jsou distanční sloupky, atd.

dobre, povedal si si svoje, ale ja som chcel len poradit a rozhodne nikoho neklamem..som clovek ktory ma zaklady zmyslu pre humor posadene trocha vyssie a nie zabavat sa tym, ze ludia mi radia a su naivny ze mam nejaky problem a ja ho v skutocnosti nemam(samozrejme ze ho mam, preco by som na internete klamal pred ludmi pred ktorymi nemam ziadne predchadzajuce konflikty, ktore by ovplyvnili pravdepodobnost klamstva)..ako fakt, ak si myslis, ze by ma dokazalo toto zabavit tak si na velkom omyle a pravdepodobne je tvoj humor aj dost tomu podobny, pretoze tu ides robit z malej veci obrovsky problem...na internete sa zabavam maximalne tak na youtube...a kto by sa prosimta zabaval klamanim ludi? mozno tak 6 rocne dieta, nie ja..ak chces este nieco kritizovat, tak chod kritizovat bodaj niekoho z tvojej rodiny, tych co ta vychovali, lebo ani k tym nemas uctu a aj na nich vidis nieco zle a vsade hladas chybu..len ty si pan dokonaly, oh sorry, mozem vam vobec tykat velicenstvo?.. brada hore, pysny jak pav, vsade bol, vsetko videl a vsetko vie a stavim sa ze sa do prace vozi na oktavke, 77kW..ach jaj, takych tu bolo...nic proti tebe nemam, ale aby si v styroch prispevkoch popisoval iba ako klamem a iba aky som demon, je trocha moc...v hlave nemas nasrane, len trocha si upravit priority..urcite sa tu najde par ludi, ktori budu so mnou suhlasit..peace, na dalsie podobne prispevky co sa tyka udajneho klamania ti nebudem odpovedat, iba ak vyperlis nieco fakt pomocne a nieco co ma hlavu a patu a nie tu pisat konspiracne teorie alebo spekulovat o tom ci klamem alebo nie..