Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ovladače k TV kartě

Moc vás všechny prosím o radu. Nevíte kde bych sehnal ovladače na win XP pro tuhle kartu? Už si opravdu nevím rady. Stahoval jsem je od výrobce, ale nefungovaly mi.

LEADTEK WINFAST TV2000 XP TV TUNER VIDEO CAPTURE CARD PAL DK,BG PCI INTERFACE

Velmi dobrá funkční TV, FM a Video karta, s řadou vstupů, včetně dálkového ovládače a českého manuálu.

Pro Windows 98SE/ME/2000/XP. Záruka 14 dní na vyzkoušení.

Specifikace:

P/N: W1200424
LR16606 PCB REV:1
Time-Shifting: you can pause, rewind live television and instant replay.

Take your break during a TV show or movie and never have to miss a scene
Versatile Remote Control : quick response user friendly remote control with power on/off the AP,

open TV, Full Screen, Time-shifting, REC, Playback, Picture-in-Picture, Snapshot, and so on. It also supports WinDVD.
Powerful schedule : you can schedule your TV recordings.
Support MPEG-1/MPEG-2/MPEG-4 and AVI video codes and MP3 audio codec configuration to get the smaller file size for capturing
8-bit Video Decoder and De-interlacing for Crystal Clear Display
Support PIP (picture in picture) function. One for live and the other for captured program. Best for time-shifting viewing
Preset TV channels with preferred name
Watch high-quality TV in full screen or a scalable window independent
Transfer video to PC from VCR, camcorder, LD/VCD/DVD player
Support video mail communication
Support Microsoft NetMeeting
Hardware Interface: 32-bit PCI 2.1 bus mastering
Compatibility: Graphics drivers must include DirectX 8.1 software Video Standards
Video Standards: NTSC, PAL or SECAM
TV Tuner:
NTSC, PAL I/DK, PAL BG/DK, PAL M/N, SECAM BG for respective model
Full 181 channels supported
Video Display: True color overlay in scaleable video-in-a-window
Video Format: RGB32/RGB24/RGB15/YUY2
Drivers: WDM drivers for Windows 98SE/ME/2000/XP

Nejen k USB.

************************************************** **************
Contents of WinFast Multimedia Software Pack CD Version 3.9
************************************************** **************

WinFast Multimedia Software Pack contains :

1. WinFast TV2000 XP / WinFast DV2000 / WinFast PVR2000 drivers & Application :
Driver : \WinFast TV
Application : \WinFast PVR

2. WinFast VC100 drivers & Application :
Driver : \WinFast TV
Application : \WinFast PVR

3. Microsoft DirectX Run-Time driver for Windows XP/2000/9X
DirectX9.0b : \DirectX9

4. WinFast TV USB II Drivers & Application : Driver Version 1.416.0.0
WDM Dirver for
Windows 98/ME/2000/XP
Driver : \WFTVBOX\TVUSBII\DRV
AP : \WinFast PVR

5. Video CODEC for playing AVI file recorded by WinFast TV USB.
Windows 98/ME/2000 : \Video CODEC

6. Adobe Acrobat Reader : \Acroread

7. WinDVD : \WinDVD

8. KB825116 ( DirectX 9.0b Hotfix ): \KB825116

9. Muvee : \Muvee

To je přesně ta situace, o které jsem psal. Nejspíš mám stejné CD jako kolega, který je již poskytl, čili ani to moje vám nepomůže. Máte nainstalovány špatné ovladače a správné tam teď nedostanete - alespoň tedy ne bez reinstalace Windows.