Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zprovoznění čtečky karet na Acer AO756 v linuxu (Linux Mint 17)

Minule jsem se na to nakonec vyfláknul (Linux Mint 13), ale teď jsem přeinstaloval na novější a tak nějak z trucu bych chtěl čtečku zprovoznit. Vím, že to není žádný hardverový zázrak, ale co už.
Netbook Acer Aspire AO756-987BCkk, Linux Mint 17.1 Cinnamon 64-bit.

Jediné, co jsem našel, je tenhle dotaz:index.php , kde se řeší i podsvícení (nebyl problém).
Je to starší vlákno, ale zkusil jsem postupovat podle návodu ve vlákně.

Výpis zařízení:

Bus 002 Device 003: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 064e:e330 Suyin Corp.
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Takže pokračuji podle návodu:

zarni@zarni-AO756 ~ $ uname -a
Linux zarni-AO756 3.13.0-37-generic #64-Ubuntu SMP Mon Sep 22 21:28:38 UTC 2014 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
zarni@zarni-AO756 ~ $ sudo apt-get install linux-headers-3.13.0-37-generic
[sudo] password for zarni:
Čtu seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí
Čtu stavové informace… Hotovo
linux-headers-3.13.0-37-generic je již nejnovější verze.
0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 48 neaktualizováno.
zarni@zarni-AO756 ~ $ cd broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h
zarni@zarni-AO756 ~/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h $ make
sh makeflags.sh /lib/modules/3.13.0-37-generic/build  > tg3_flags.h
make -C /lib/modules/3.13.0-37-generic/build SUBDIRS=/home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h modules
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-3.13.0-37-generic'
  CC [M]  /home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h/tg3.o
  Building modules, stage 2.
  MODPOST 1 modules
  CC      /home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h/tg3.mod.o
  LD [M]  /home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h/tg3.ko
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-3.13.0-37-generic'
zarni@zarni-AO756 ~/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h $ sudo make KVER=3.13.0-37
make -C  SUBDIRS=/home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h modules
make: *** SUBDIRS=/home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h: Adresář nebo soubor neexistuje.  Stop.
make: *** [default] Error 2
zarni@zarni-AO756 ~/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h $

A končím po "make KVER=3.13.0-37"

zarni@zarni-AO756 ~/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h $ sudo make KVER=3.13.0-37
make -C  SUBDIRS=/home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h modules
make: *** SUBDIRS=/home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h: Adresář nebo soubor neexistuje.  Stop.
make: *** [default] Error 2

Adresář podle mě v zadaném umístění existuje - nebo to prostě nechápu.

Zkouším ještě

zarni@zarni-AO756 ~ $ sudo apt-get install linux-source-3.17.0-37
[sudo] password for zarni:
Čtu seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí
Čtu stavové informace… Hotovo
E: Nelze najít balík linux-source-3.17.0-37
E: Nelze najít balík vyhovující regulárnímu výrazu „linux-source-3.17.0-37“
zarni@zarni-AO756 ~ $

A končím stejně jako původní tazatel.

Poradíte někdo?

Jestli jsem to pochopil spravne, tak puvodni tazatel si (nejak) nasel verzi jadra, ke ktere mel krome binarek a hlavicek (apt-get install linux-headers-3.13.0-37-generic) i zdrojaky (apt-get install linux-source-3.17.0-37), protoze ten modul asi neco potrebuje primo ze zdrojaku.

takze misto apt-get install linux-source-3.17.0-37 zkousej nejake jine hodnoty (nizsi), az se ti to najde - nejlip se podivat, odkud se to taha a v tom miste se podivat, jakou verzi (verze) tam ma i se source.

Pak by to (asi) melo chodit, protoze puvodni tazatel to udelal a pak uz se neptal (cili bud uspel, nebo ho unesli ufoni, nebo tak neco)

Ou, 3.17.0-37 je blbost, můj překlep, má být 3.13.0-37. :-(

Já jsem v podstatě postupoval podle návodu:

Dobře, takže nejdřív si zjisti jakou máš verzi jádra
Kód: [Vybrat]
uname -a
pak zadej tohle
Kód: [Vybrat]
apt-get install linux-headers-3.2.0-29-generic
Číslo jádra nahraď svou verzí.

Teď rozbal ten ovladač, následně rozbal první tar.gz který tam je, tedy tg3-3.122n.tar.gz

Výsledný adresář se soubory si nějak krátce pojmenuj a přemísti se do něho v terminálu (pomocí příkazu CD-jako v DOSu), proveď
Kód: [Vybrat]
make
sudo make KVER=3.2.0-29
Číslo jádra zaměň za svoje jádro a proveď test modulu
Kód: [Vybrat]
sudo insmod tg3.ko
a pakliže se natáhne proveď
Kód: [Vybrat]
sudo make install
Čerpal jsem z "Readme" které je v tom archivu

U mě je verze jádra 3.13.0-37

zarni@zarni-AO756 ~ $ uname -a
Linux zarni-AO756 3.13.0-37-generic #64-Ubuntu SMP Mon Sep 22 21:28:38 UTC 2014 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

takže jsem v postupu jen nahradil číslo verze svou.

Nicméně:

zarni@zarni-AO756 ~ $ sudo apt-get install linux-source-3.13.0-37
[sudo] password for zarni:
Čtu seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí
Čtu stavové informace… Hotovo
E: Nelze najít balík linux-source-3.13.0-37
E: Nelze najít balík vyhovující regulárnímu výrazu „linux-source-3.13.0-37“
zarni@zarni-AO756 ~ $

Při instalaci se zadřu na "make KVER=3.13.0-37"

zarni@zarni-AO756 ~/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h $ sudo make KVER=3.13.0-37
make -C  SUBDIRS=/home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h modules
make: *** SUBDIRS=/home/zarni/broadcom/linux-3.137h/tg3-3.137h: Adresář nebo soubor neexistuje.  Stop.
make: *** [default] Error 2

eidt: Verze ovladače z Broadcom je také jiná, novější, než v původním dotazu.
Jestli máš trpělivost, budeš na mě muset jako na blbce, já jsem jen klikač...

Tak si připadám jako blbec. Projíždím zahraniční fora a svojí lámanou angličtinou se tím prokousávám a je mi divný, že spíš řeší nenačtení karty při spuštěném ntb (ne že by to nějak smysluplně vyřešili)...
Zkusil jsem netbook vypnout, vrazit do čtečky kartu a zapnout. A ejhle, karta se zobrazila, prolejzal jsem, vše ok. Říkám si, že to by mi tedy i stačilo, kolikrát to budu potřebovat, stačí, když to tedy budu dělat takhle.
Tak kartu "vysunu", vytáhnu a netbook znovu vypnu, že to vyzkouším znova.
A už ani ťuk, podruhý už kartu nenačtu.

No tak jsem to ne-vyřešil. Nebo napůl, těžko říct. No označím to jako vyřešené...
Karta načíst jde. Je tedy akorát nutné vrazit ji tam za běhu systému. Nestane se nic. Takže restartovat. Po restartu se načte a je možné s kartou pracovat. Jde i normálně odpojit ("vysunout"). Znovu už se za běhu nenačte, je nutný opět restart.
Nestačí kartu zasunout při vypnutém netbooku, to se pak po startu nenačte. Je potřeba udělat to za běhu systému a restartovat. A ani tak si nejsem jistý, jestli to funguje na sto percent, už jsem se pak v těch pokusech trochu ztrácel. :-)
Je to takový kolenotoč, ale aspoň to nějak funguje.
Nenašel jsem ani na zahraničních forech (zase jsem to neprolejzal extra dlouho), že by to někdo vyřešil tak, že bych to pochopil a že by to pochopili i tazatelé. Většinou to končí do ztracena...

V tomto je caro/prekliatie linuxu, ze taketo problemy su musis vyriesit sam vacsinou. Ale ten pocit vitazstva stoji potom zato;o).
V prvom rade by som riesil preco karta nenabehne pri starte systemu. Musis analyzovat syslog.
V druhom rade by som sa pozrel, co sa stane ak kartu dam do beziaceho systemu, opat syslog.
Potom sa pozriem, co sa udeje ak ju vytiahnem a znovu zastrcim, opat syslog.
Myslim, ze problem je riesitelny, v logu bude urcite nieco napisane a z toho sa potom mozeme odrazit dalej.

Karta do slotu při běhu systému:

May 20 19:36:28 zarni-AO756 wpa_supplicant[866]: wlan0: CTRL-EVENT-SCAN-STARTED
May 20 19:36:43 zarni-AO756 kernel: [  160.772871] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:36:53 zarni-AO756 kernel: [  170.790654] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:37:03 zarni-AO756 kernel: [  180.808472] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:37:13 zarni-AO756 kernel: [  190.826315] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:37:23 zarni-AO756 kernel: [  200.844157] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:37:33 zarni-AO756 kernel: [  210.861979] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:37:43 zarni-AO756 kernel: [  220.879768] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:37:53 zarni-AO756 kernel: [  230.897637] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:38:03 zarni-AO756 kernel: [  240.915452] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:38:13 zarni-AO756 kernel: [  250.965276] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.

May 20 19:36:28 zarni-AO756 wpa_supplicant[866]: wlan0: CTRL-EVENT-SCAN-STARTED je poslední řádek před zasunutím karty. Pak tam už jen přibývá po deseti sekundách mmc0: do zblbnutí.

Vytahuji kartu:

May 20 19:41:13 zarni-AO756 kernel: [  431.318108] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:41:23 zarni-AO756 kernel: [  441.335933] mmc0: Timeout waiting for hardware interrupt.
May 20 19:41:24 zarni-AO756 kernel: [  442.249267] mmc0: Card removed during transfer!
May 20 19:41:24 zarni-AO756 kernel: [  442.249280] mmc0: Resetting controller.

Jdu ještě zkoušet.

Ovladač (od výrobce toho čipu, Broadcom) jsem se tam právě pokoušel dostat na začátku. Je to hned v dotazu, i na čem jsem se nakonec zasekl.
edit: V jednom výpisu tam uvádím verzi jádra 3.17.0-37, to je jen překlep, správně je to verze 3.13.0-37 ve všech případech.

Nenainstaloval jsem ho určitě.
Ovladač by měl být správný
z výpisu lspci:

04:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM57785 Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)
04:00.1 SD Host controller: Broadcom Corporation BCM57765/57785 SDXC/MMC Card Reader (rev 10)

Ovladač NetLink®/NetXtreme® I Desktop/Mobile/Server Linux® (tg3) byl odsud:
support

WORKAROUND: setpci -s 00:1c.2 0x50.B=0x40

WORKAROUND: setpci -s 00:1c.2 0x50.B=0x41

WORKAROUND: Perform at a terminal:
rmmod tg3
modprobe tg3

tie prve dva suvisia IMHO s chipset PCI(e) registrom, to bude zavisiet na chipsete. To tretie mozes skusit hned.

BTW. je to nejaky bug kdesi v linuxe kedze pise "With Ubuntu 11.10, which works fine out of the box. Dmesg does not show any error or warning." a s 10.04 a 12.04 a vyssimi to zas nejde, takze sa to meni s verziou linuxu :)

Inac tym chipset registrom 50h vypina ASPM na tom PCIe porte (pozrel som si dataheet toho chiüpsetu). Tak si ASPM pripadne vypni v BIOSe ak to tam mas u PCIe, alebo hladaj jak sa to vypina globalne v linuxe, alebo zapis ten register vzdy po starte linuxu (za predpokladu ze tvoj notebook ma ten broadcom na stejnom PCIe porte, ak ne tak budes muset najst spravnu poslednu cifru za tym 1c. )

Ani ja :) Nepouzivam moc linux. Ale mozes si to drbnut asi do nejakeho strtup scriptu? Skus googlit. Mozno fleg ti povie jak presne to dat po starte. Pripadne googli ASPM disable linux mint apod
(ASPM setri energiu PCIe linky, tym ze PCIe linku vypina, len linku, ne zariadenie. IMHO sa tym usetri tak par mW t.j. IMHO chujovina :)

Tohle už najdu, tohle už bude nějaký "standard", nechám si to ale až na víkend, mám i jiné "starosti". :-)
Rozhodně děkuji. A děkuji všem. :-)

Já jsem Linux nacpal právě jen na ten netbook, úplně to na ten net a jiný blbiny stačí. Netbooky s win mi přišly zbytečně drahé...
Ono to funguje v pohodě, jen ta čtečka karet.. :-)

Alebo sa skus snazit nainstalit ten broadcom ovladac tak aby to nehadzalo error :-) Neni k tomu ovladacu nejaky readme ze jak to instalovat? V linuxe sa musia ovladace nejak kompilovat do jadra, to ti tam hadze error, nestudoval som to cele neviem co robis blbo alebo ci je posahany ten kernel co mas, preto nemam rad linux resp. nepovazujem to za univerzalny OS. Linux je dobry IMHO na pevny HW nejake zariadenie router apod kde je napevno HW a vyrobca tie zdrojaky polepi tak aby to fungovalo na jeho HW a nikto potom na to nesaha :)