Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC do domácnosti

Zdravím,
budu kupovat rodičům nový PC do domácnosti. Požadavky na výkon jsou tedy cca serfování po netu, sledování filmů, max. nějaké flashové hry na facebooku. Tedy bohatě stačí integrovaná grafika.
Hlavní požadavky jsou na stabilitu, dlouhověkost a spolehlivost.

Pohrávám si s myšlenkou all-in-one PC (ano, vím, když tam odejde nějaká komponenta jsem v ...., nicméně to se dá vyřešit např. prodlouženou zárukou na 5 let), konkrétně mě zaujal tento:
https://www.alza.cz/asus-aio-et2232iuk-bc007m-cern y-d2415599.htm#popis
Nějaké reference/zkušenosti s all-in-one pc ?

Pokud by se ale našla nějaká dobrá duše a navrhla klasický case do cca 6-8 tis. max (musím k tomu koupit ještě obrazovku a perifierie) byl bych vděčný.

AiO určitě ne, 5 let záruky je málo, dnes běžně PC morálně vydrží i 8-10 let. Navíc je to v podstatě notebook, takže se dají čekat problémy s hlukem a chlazením.

Za rozumnou cenu se dá pořídit mini PC s o dost větším výkonem, než má tenhle Atomový AiO.

edit: konfiguraci levného PC můžu nastřelit:

- Pentium G3258
- deska asus H81 (lze bez potíží nataktovat někam ke 4GHz)
- zdroj 350W (chieftec, seasonic)
- 120GB SSD
- 1x8 GB RAM
- bedna cokoliv, bral bych něco levného ale kvalitního pro mATX (např. CM N200)
- pokud ti zbydou chechtáky, pak nějaký lepší chladič typu Fera2

Tak mám naklikáno v košíku, prosím o případnou kontrolu (zda se deska vejde do casu, apod. Modrá barva paměti je tam čistě proto, že oproti černé jich mají na skladě více než 1 kus a stojí asi o 30 kč méně :-D).

Intel Pentium G3258
Samsung SSD 850 EVO - 120GB, Basic
LG GH24NS černá Bulk
Chieftec iARENA GPA-350S8 350W, bulk
Kingston HyperX Fury Blue 8GB DDR3 1600
ASUS H81M-K - Intel H81
CoolerMaster N200, USB 3.0, černá

Díky.
Cenově vychází tvůj návrh a návrh od Touchwooda cca stejně.
Jak tak na to koukám, tak z mého pohledu je hlavní rozhodnutí, které musím udělat v tom, zda mít rychlý, ale menší 120GB SSD nebo výrazně pomalejší, ale (pro rodiče) nezaplnitelný 500 GB disk. (výpočetní výkon neporovnávám, protože ten rodiče stejně moc nevyužijí)

jinými slovy, je to úplně jedno. Domácí mediální stroj je tak nevyužitý, že tu službu udělá jakýkoli HW (leč intel bude výkonnější a bude méně žrát). Desky od Asusu si s Pentiem G poradí s prstem v nose a rozdíl výkonu proti plotnovému disku bude propastný. Navíc se mi zdá, že v poslední době už odcházejí více ty plotňáky než SSD.

Tak PC dorazilo, nainstalován systém.

BIOS ale hlásí nainstalováno 2048 MB. Regulérně mi ukazuje ale obě paměti v obou slotech. Při zapojení jen jedné paměti do prvního slotu fungují obě (jinými slovy, obě paměti jsou ok).
Pokud zapojím pouze jednu pamět pouze do druhého slotu, tak počítač nenajede.

Ve win mi hlásí celkem nainstalováno 4 GB, rezervováno hardwarem 2,3GB (viz screen).
Vím že něco si bude brát integrovaná grafika ale 1 celý paměťový modul ?

Někdo nějaký nápad ? Resp je to problém nastavení něčeho nebo vadná deska ?

Tak tím to není. Našel jsem, že integrovaná grafika si bere 256 MB + má pak sdílených nějakých dalších 600 MB. Což by odpovídalo těm 1,7 GB za jeden modul.
Ostatní 2GB RAM tam prostě nejsou využity, resp. i BIOS hlásí jen 2GB RAM. Zkoušel jsem i update BIOSU na novější verzi a update chipsetu na poslední a stejně nic. Každopádně sdílenou grafikou to opravdu není. Pokud vytáhnu druhý paměť. modul, tak jede úplně stejně. Tedy 2 GB detekováno, 1,7GB k dispozici.

Jediné co mě tedy aktuálně napadá je vrátit 2x2GB moduly a koupit 1x4GB...

deska MSI A78M-E35 V2
UPdate biosu i driveru chipsetu jsem udělal (přes live update utilitu)

Asi 3x jsem celý bios prolezl a nic jako memory remaping jsem nenašel. Na většině forech toto rovněž doporučili, ale novější biosy/desky toto dělají automaticky a tato možnost tam prostě není.

Když vyndám 1 paměťový modul a zandám jen jeden, tak to detekuje změnu a najede regulérně s 2GB RAM (1,7 použitelných).
Když druhý zandám, tak bios detekuje změnu, ovšem stále zobrazuje jen 2 GB RAM.

Pokud zkusím dát jen jeden paměťový modul pouze do druhého slotu, tak počítač nenajede. Vypadá to, že prostě ten druhý na desce nefunguje.... Nejjednoduší ale asi bude vyměnit ty 2x 2GB ram za 1x4GB ram než měnit desku, ne ?

Na desce jsou jen dva zásuvné moduly pro paměti. Mám 2 paměti. Jak se dají zandat blbě ? Zkoušel jsem samozřejmě i navzájem prohodit.

Jinak taková perlička ohledně sestavení v CZC (nechal jsem si to sestavit u nich a do poznámky jsem napsal, že nepotřebuji instalovat OS, pouze aŤ sestaví a OTESTUJÍ).

vyzvednutí - počítač mi ani nenajel. Šel jsem s tím zpátky a technik na dobré slovo na výdejně to překontroloval a byl blbě zasazený procesor...
Následně jsem zjistil, že BIOS detakoval jen 2GB ze 4 GB.
Kdybych věděl, kolik času "ušetřím" když si to nechám složit u nich, tak bych si to složil sám. :/

Tím blbě bylo myšleno, že nebyl dosazený (prý se uvolnil "při přepravě"). Normálně bych jim to hodil na hlavu, ale potřebuji rodičům comp dovést tuto sobotu, tedy řešení co jsem vymyslel je to, že jsem objednal 4 GB u nich, vyzvednu, vrátím 2x2GB a vyřešeno. Na počítač se stejně poté hrabat už asi nikdy nebude, takže nevadí, že druhý paměť slot nefunguje správně.

Co jsem tak četl na forech, tak toto není vůbec ojedinělý stav (4GB installed, 1,7GB for use). Většinou to spravil update biosu, ovšem v mém případě bohužel nikoli.

procesor se při přepravě nemá jak uvolnit (i když je to AMD, které má postarší a mírně horší mechanismus), protože na něj nemalou silou tlačí chladič. Ten zase přidržuje celkem masivní úchyt k základní desce.

edit: a ty windows jsou 64bit, nebo 32bit?

Tak vyřešeno.
2x2GB Ram vyměněna za 1x4GB modul.

BIOS detekoval 4 GB ihned, ve win 4Gb a 3,46 GB použitelná, vyhrazená grafická paměť 512 MB. Takže to nyní sedí.

Buď je vadný druhý paměťový slot na desce (což předpokládám) nebo to vyřeší nějaká nová (budoucí) verze BIOSU....