Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mnohonasobna instalace WindowsXP

Mam takovy problem, potrebuju mit na jedne stanici (na jednom disku) pet instalaci operacniho systemu WindowsXP a dve instalace Linuxu. Potup ktery jsem realizoval castecne funguje, ale neni to idelani.
Abych nemusel Windows instalovat tolikrat, udelal jsem pouze jednu instalaci a pak ji v linuxu nakopiroval na ostatni oddily, takze jsem finalniho reseni dosahl, ALE pokud odstranim originalni instalaci (cely oddil), ostatni Windows uz nenabootuji. Netusite nekdo v cem je problem a jakto obejit?
Virtualizaci pouzit nemuzu, jsou to uz tak slabe stroje s malo pameti.
Rozdeleni diku:
| primar | log(Win1) | log(Lin1) | log(Win2) | log(Win3) | log(Win4) | log(Win5) | log(Lin2) |
na primarnim oddile neni nic, byl nutny pro instalaci Win, zrejme aby mohly prepsat MBR
Diky za radu

1. doplnit polozky pre jednotlive systemy do boot.ini.
2. opravit v registroch kazdej instalacie odkazy na prisluchajuce c: v HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
3. na primarnej particii musi ostat boot.ini, ntldr a ntdetect.com
prajem prijemnu zabavu...

ad 1/ polozky doplneny, menu s 5 Windows mam a bootovani funguje jen do doby nez zlikviduju oddil ze ktereho byla Windows klonovana na ostatni oddily -> asi budu muset zreme udelat neco v tech reg jak rikas, zrejme viz. bod 2

ad 2/ co znamenaji v registrech polozky napr. \??\Volume{02e29fe4-3cd8-11dc-b1da-00046144eccc}

dik za dalsi informace

to co mi ten navod silne pripomina je jen prohazovani pismenek, ale to dle meho neni muj problem. System je na disku E(logicky oddil) a na disku C (primarni oddil) je jen cast zavadece, disk ma par mega. To co ty delas v registrech ja delam pres compmgmt.msc polozka sprava disku, tam odebiram/prohazuju "pismenka". Takze jsem zkusil vsechna pismenka odebrat, az na ten parmegovy primarni oddil oznacovany jako C a logicky oddil s adresarem Windows, Program Files ... okna bootuji ale nedobootuju.
Zkousel jsem treba ty oddily, ktere nechci aby windows videly schovat i pomoci grubu (parttype(hd0,8) 0x0 - coz oznaci oddil jako volny). Pokud schovam oddily na kterych jsou naklonovana Windows, tak se nic nedeje a vse bezi, Spravce oddilu pise ze system bezi jen z C a E, alespon se tak tvari. Ale kdyz sahnu na oddil originalni (ten ze ktereho bylo klonovano), tak to nenabehne.

nehadaj sa, je to tvoj problem
system bol povodne nainstalovany na disk c:, priadenie pismena je urobene na zaklade signatury particie a a tato informacia je ulozena v registroch
ty pouzijes rovnake registre pre vsetky instalacie, preto kazda instalacia priradi pismeno c: povodnej particii a particiu systemu pripoji pod inym pismenom, vznika tu nekonzistencia, ktoru je nutne upravit
hovorim zo skusenosti, pretoze bezne pouzivam predkonfigurovane image windows kvoli skrateniu instalacie a akonahle ho umiestnujem na inu ako prvu primarnu particiu(c:) musim vykonat tuto operaciu

uvedom si, ze nemozes menit pismeno systemoveho disku v computer managemente, okrem toho ak zmenis priradenie v jednom systeme, tak v druhom sa to neprejavi

v tydnu se na to v praci podivam, informace ktera je pro me uzitecna je tedy ta ze instalace jsou vazane na jednotlive oddily, jejichz jakesi ID cislo ma byt jedinecne???

porad nevim jestli si rozumime, nehadam se, ale jsem zmateny, takze jeste jednou to zrekapituluju:
Windows cislo 1 - zavadi system z C (primarni oddil, ma par mega) + D (1. log. oddil)
Windows cislo 2 - zavadi system z C (primarni oddil, ma par mega) + E (2. log. oddil)
Windows cislo 3 - zavadi system z C (primarni oddil, ma par mega) + F (3. log. oddil)
Windows cislo 4 - zavadi system z C (primarni oddil, ma par mega) + G (4. log. oddil)

takto to ukazuje Spravce pocitace

ja bych podle tebe mel nabootovat jednotlive Windows a v registrech zmenit co???

diky predem za trpelivost. dikdy jsem si nemyslel ze budu neco podobneho resit, takze nemam moc zkusenosti

povodny system bol instalovany na c:
preto vsetky zaznamy v registroch jednotlivych systemov ukazuju na c:

v kazdom systeme musis zistit v MountedDevices ako je pripjeny aktualny systemovy disk a zmenit pismeno jeho pripojenia na c:, uvedom si, ze v tvojom pripade musi byt systemovy disk kazdeho systemu v tomto systeme oznaceny ako c:

ta tabulka co si uviedol je nepodstatna, pretoze bude specificka, pre kazdy system
neplati take nieco ako "zavadi system z C", pretoze v case nabehu systemu sa nepracuje s pismenovym oznacenim particii

puvodni system nebyl nainstalovan na C, ale byl instalovan na F, tedy do logickeho svazku, nechtel jsem mit system na primarnim oddile, predpokladal jsem ze bude komplikovanejsi premluvit Windows fungujici na primarnim oddile, aby fungovaly na oddile logickem. Proto pracuji jen s logickymi oddily.
Jak uz jsem psal, primarni oddil je maly, par mega.
Pri puvodni, prvni CD instalici jsem tedy vybral instalaci na logicky oddil, v pruvodci instalace oznacovanem asi jako F.

O.K.
stale vsak plati, ze musis priradit kazdemu systemu rovnake pismeno systemoveho disku ako mala povodna instalacia

predpokladal jsem ze bude komplikovanejsi premluvit Windows fungujici na primarnim oddile, aby fungovaly na oddile logickem
-je to uplne jedno, primarna particia urcuje len umiestnenie NT loadera (NTLDR), samotny system v tom nerobi rozdiel

no mam v tom hokej, ale zkusim tedy "vymenit pismenko" takze jestli to chapu problem je v tom ze jsem je nainstaloval na G a naklonova na E, takze instalaci z E spustim, reknu E bude po restartu G a melo by to jit??? rikal si ze je to vazane na ID (signaturu) oddilu, to me dost mate.
dik za trpelivost

pokud je to vysmech, tak to beru, ale je to spis k placi, jedna se o skolni vybaveni, o jedny z nej stanic na cele skole. nemuzu za to ze ve skolstvi nejsou penize a tak improvizace je jedine reseni, pokud chces aby studenti meli nejaka cviceni mohli, delat kazdy sam, doted se to tam delalo tak ze ucitel to poustel na stenu a ostatni na to koukali.

Takže ty mnohonásobný instalace WinXP jsou na více stanicích v učebně? To musí být dost nákladný, tolik licencí? Opravdu by to nešlo řešit jinak? Co děláte tak zásadního, že těch WinXP musí být tolik? Nestačila by jedna instalace a její obraz (Ghost, TrueImage) a po "destruktivní práci" zase obraz obnovit?

Pavel

jenže to je celé o tom, že "školství" (tj. jednotlivé školy) utrácí jak šílené za neustále zastarávající PC, místo toho, aby nakoupilo každé škole terminálserver a staré stanice používalo jako klienty.

A tak je to se vším. Zatím jsem viděl jediné - na školách se utrácí bez rozmyslu, bezkoncepčně. Osobně se také domnívám, že školství je silně podfinancované, ale to neznamená, že se bude utrácet za velmi špatné "výukové" SW a výběhový HW který je nutno co dva roky upgradovat.

Takže to jsou nějaké školní stanice kde si studenti něco kutí v rámci cvičení a pro každý účel potřebuješ jiné softwareové sestavení?

Tohle se normálně řeší ghostem, třeba ve školících firmách. Prostě si uděláš image a pak to po školení přeghostuješ.

PS. jestli máš na stanicích ale i rozdílný hardware tak si to můžeš jít hodit ;-)

A co tam budou ti studenti cvičit ? Že by na to nestačilo 5 uživatelských účtů plus třeba jedna partition na nacvičování kopírování a podobně ? A práce si můžou ukládat někam na server /na učïtelskej pc/. Mnohem jednodušeji by se to udržovalo v pořádku /obnovení přes image/ než těch šest oddílů.

Dvoje XPéčka neřeknu, ale patery? ::)

Určitě bych to řešil ghostem/arconisem. Na jeho bootovacím médiu bych přidal autoexec.bat s příslušným menu, aby případná obnova (event. záloha) particií byla co nejpohodlnější.

Že by měla škola tolik peněz, aby (na každou?) PC stanici vyblula za patery Windowsy +/- 15kKč (v případě OEM licencí)? Do svévolného rozmnožování licencí bych se jako admin/správce určitě nepouštěl... :x: Navíc, počítače s 256MB RAMky asi nebudou žádná děla; aby se nestalo, že je bude potřeba co nevidět upgradovat či opatrně položit na smetiště a koupit nové. Pak se s těma OEM licencema může škola tak akorát vyfotit... (má-li škola nějaký výhodný multulicenční program, tento odstavec možná neplatí)