Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úprava sítě v domě - výběr nových vhodných prvků

Ahoj, potřeboval bych od vás radu. Chtěl bych v domě trochu předělat rozvod sítě. Současný stav je takový, že mi jde z půdy kabel do Ubiquiti POE Adapteru a z toho pak kabel do switche. Rád bych koupil nový lepší switch a před něj router, jelikož nevím, jestli vůbec nějaký router teď mám a nevím jak to zjistit.

Našel jsem toto:
Switch tento: https://www.alza.cz/tp-link-tl-sg108-d389664.htm?c atid=18854017
Router (bez Wifi, bude stejně pod stolem + mám Wifi router, který bych mohl přepnout do AC módu) jsem našel tento: https://www.alza.cz/tp-link-tl-r860-d308629.htm?ca tid=18854018

Potřeboval bych poradit hlavně s tím routerem. Když tak doporučte jiný. Děkuji

před něj router, jelikož nevím, jestli vůbec nějaký router teď mám

tipneš to podle ip adresy a taky podle toho, že ti funguje více zařízení najednou.

mi jde z půdy kabel do Ubiquiti POE Adapteru

router může být v přijímací jednotce antény, stačí za to hodit jen switch.

mám Wifi router, který bych mohl přepnout do AC módu

jeden router ti pokryje celý barák? zkoušel jsi pokrytí? jinak za routerem/switchem už by měl být jen v režimu bridge nebo ap bez natu.

tp-link-tl-sg108

a pořádat výběrové řízení na 8-portový lowend, to snad nemá cenu (g v názvu vidím). přece nikdo neví, kam všude potřebuješ natáhnout kabely.
pokud ti pár kabelů stačí, protože všechno půjde přes wifi (skrz strop a zdi), není nutné, abych tě zdržoval.

Ok, ten switch tedy zakoupím, 8 portů by mohlo stačit, ten WiFi router už chvíli mám a signál pro mou potřebu postačuje

Jak poznám tedy ten router, jestli je v síti zapojen. Všechny zařízení z mého současného switche fungují, ale to nemusí nutně znamenat, že jsem za routerem ne? A jak to poznám podle toho rozsahu ip adres. Myslíte jako ip adresu začínají 192. ... ?

EDIT: Tak ano lokální ip adresa počítače začíná 192. ..., Napadá mě ještě jedna otázka, do toho routeru se nemám jak přihlásit, abych mohl konfigurovat nastavení, takže mě napadá koupit si další, který můžu nastavovat podle potřeby. Nevadilo by případné zapojení 2 routerů v síti? Fungovat to bude ale jak?

routery bez wifi neznám, nemá smysl je kupovat.
něco odejde, budeš potřebovat přestavit síť na jiného providera - a vstupní router bez wifi ti bude na 2 věci.

za malé prachy je pro laiky vhodný tplink.
existuje i levný mikrotik, ale už nikdy nechci laikům doporučit věc, kde se po každém řádku na něco ptají.
ostatně o skvélém pokrytí rodinného domu jediným routerem mám své pochybnosti.

Nějak teď nechápu co myslíte, tím nemá je smysl kupovat. Já to myslel tak, že budu mít router (od providera, co mám teď, ale nemám přístupové údaje), za něj koupím nový router, kvůli konfiguraci domácí sítě (přiřazování ip adres atd.) a za tento druhý router pak už dám ten switch, WiFi router (v AP režimu a všechno ostatní). Ale i tak děkuji za Váš čas.

router skrytý v přijímači ubiquiti nebo v čem přece už teď přiřazuje ip adresy.
jediná další funkce, kterou v textu vidím, je vysílání wifi - a jak už jsem řekl, nejsem si jistý, že jediný krám dokáže pokrýt celý rodinný barák, proto mi nákup routeru bez wifi přijde jako vyhazování peněz.

v době svižného obíhání dat v domácí síti považujeme za samozřejmé, že domácí lan bude rychlá = gigabitové rozhraní. v tomto místě bych začal hloubat nad routery tplink archer nebo mikrotik.

alzokrám je pro mě nedostupný, mám zeleného zmrda v hosts (lepší než adblock) a jsem trochu líný googlit, co ten jejich router umí.