Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak na Mikrotik

Zdar,
vim, ze tady na poradne jsou hodne priznivci Mikrotiku, nicmene jsem presvedcen, ze to neni pro me, protoze slozit to se mi nezda jako jednoduche.

Jelikoz mi odesel router, tak shanim jiny, mam tu na to i vlakno

http://pc.poradna.net/q/view/1658022-jaky-firmware -do-routeru

ale trochu nad tim Mikrotikem dumam, protoze mam obavu, ze kdyz koupim drahej router nekde okolo 4.000 Kc, ze to dopadne jako posledne, ze mi router po necelych 5 letech odesel nebo ze na nej vyrobce prestane delat firmware a objevi se nejaka bezpecnostni chyba v routerech a budu kupovat zase, proste si rikam, ze by ten Mikrotik mohl mit preci jen vyssi zivotnost.

Pozadavky 1xWAN, minimalne 4xLAN gigabit, wifi 2,4 + 5GHz.

Zadny Mikrotik jsem s timhle pozadavkem uz sestaveny nenasel, takze by me zajimalo, jestli jsou nejake weby idealne v cestine, kde by to bylo lajcky vysvetleny jak to sestavit, protoze jsem se treba koukal, ze ta wifi 5GHz se do Mikrotiku dela pomoci nejakych miniPCI karet, proste to vypada docela slozite.

Ma teda vubec cenu se Mikrotikem zabyvat nebo mam dat radeji prednost klasickemu wifi routeru?

Pripadne by me zajimalo, jak je to u Mikrotiku s firmwarem, jak tam probihaji updaty?

http://www.aspa.cz/mikrotik-routerboard-hap-ac-rb9 62uigs-5hact2hnt-720mhz-cpu-5xglan-802-11a-ac-b-g- n-ros-l4-z107018
usb3 to nemá. (mám rb951, usb kdesi na chodbě nepotřebuju)
osobně taky nejsem z jednoduchosti toho nastavení odvázaný. mám pocit, že vzdálený přístup nebo něco takového tam nebylo default zakázané, dočetl jsem se to náhodou někde na fóru.
v nastavení furt plavu vzhledem k bohatým možnostem nastavení a vlastní termitologii.
ale funguje jim jejich ddns, chvála mikrotikovi za to. (používám to na ping na wan routeru při hledání výpadku sítě)

updaty firmware se dělají přímo v mikrotiku, je to přímočaré a následuje jen reboot.

[http://pc.poradna.net/file/view/27324-mktupgr-png]

edit: těch postupů jak upgradovat je více, dalším je "sprosté" vhození aktualizačního balíku do "Files"
edit editu: viz http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Upgrading_Rou terOS tady na wikině je to optimálně komplet popsané

Co se zabezpečení týká, nevím o tom, že by v defaultním režimu router vystavoval mikrotik nějakou administraci do inetu.

Dik oboum.

Tady na ten Mikrotik dost nadavaji, ze je ten RB962 podstatne horsi nez ten predchozi model RB951.

Jinak teda ten RB962 tam ma napsano ze 5xLAN a 1xWAN SFP, ja nic takovyho nemam, takze WAN zapojim do portu 1 a pro LAN zbydou porty 2 az 5?

Jinak teda nevim, router potrebuju co nejdriv a co jsem koukal, tak v podstate:

Mikrotik RouterBOARD RB962

ASUS RT-AC66U

TP-LINK Archer C7

TP-LINK Archer C5

Ten Mikrotik se mi proste porad nezda, co jsem si ted o tom cetl, Asus je dost drahej a koukal jsem, ze DD-WRT ma ve verzi skoro 2 roky stary a zadny updaty. TP-Linky podporu alternativnich fimrware nemaji vubec.

Nenasel by se tu nekdo, kdo by mel z routerama Asus nebo TP-Link nejaky zkusenosti, jestli to vyrobci nejak dlouhodobeji updatuji nebo na to kaslou podobne jako ten NetGear, kterej se bezpecnostnima updatama vubec nezabyval a tovarni firmware obsahoval spoustu kritickejch chyb.

A u Mikrotiku to funguje, ze kdyz se zverejni nejaka bezpecnostni chyba v routerech, ze vyrobce vyda update toho jejich OS?

u tplink a podobnych lacnych mydlovych krabiciek neocakavaj ze sa budu nejak pretekat s updatmi.
asus by na tom mohl byt lepsie, s drahsimi modelmi.
mikrotik sa pouziva aj v profi sfere a by som tiez povedal ze ohl. updatov je na tom asi najlepsie. ak chces testovat, maju aj developersky kanal updatov, nielen kanal so stable updatmi.

na tom odkaze jsem nenašel nic, co by bylo zásadní pro domácí použití, navíc více než půlka problémů tam jde za nevyladěným FW těsně po uvedení.

Jinak platí, že u MKT není nic jako 4xLAN a 1x WAN, všechny porty jsou samostatné a lze je sdružovat dle libosti. Takže eth1 může být např. WAN1, eth2 pak WAN2 a zbytek jako LAN. Nicméně i na obrázku je vidět, že pro WAN jsou defaultně určeny SFP a eth1 porty.

A u Mikrotiku to funguje, ze kdyz se zverejni nejaka bezpecnostni chyba v routerech, ze vyrobce vyda update toho jejich OS?

vydávají imrvére nové verze fw, o tom se výrobcům soho routerů nezdá ani náhodou.

zapojení konektorů je jak píšeš, sfp tě netrápí.

mají zvláštní featuru ohledně zatížitelnosti usb, u flashek to snad nebude problém: https://ispforum.cz/viewtopic.php?t=19506&start=45 #p188706

nemůžu dohledat ani si nevzpomínám, čeho přesně se měl týkat ten vzdálený přístup, co tam mělo být povolené.
i j.fiala uvádí, že je default zakázaný (bod 6).

ostatní soho krámy:
update jen po dobu výroby (a to bývá ještě závislé na hw verzi), pak na to všichni zvysoka kašlou.
asus bývá "proslavený" bezpečnostními chybami, ale zase míval další funkce proti jednodušším tplinkům.