Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tiskárna Pixma iP4900 tiskne i netiskne

Vyměnil jsem všech 5 kaset. Při běžném použití tiskne dobře, i černou. Při kontrolním tisku (kdy se kontroluje, jestli nejsou některé trysky zanesené) netiskne černý rastr úplně nehoře. Nelze je proto zkontrolovat. Přeinstalace ovladače nepomohla. Napadne někoho možná příčina?

Každá inkoustová tiskárna potřebuje občas zkontrolovat, nejsou-li některé trysky ucpané. Čekat, až se to pozná při běžném tisku může být pozdě, nemusí se podařit je pročistit. Proto jsem si dnes napsal program, který vytiskne podobný rastr, který se používá při údržbě tiskárny. Až u něho jsem si všiml, že přestože byla nastavena úplně černá barva, tak tiskárna použila inkoust z malé kasety, který úplně černý není. Na barevných fotografiích je to znát, jsou příliš světlé. A s tím si nevím rady.

Dnes v 13.38 jsem od robot@poradna.net (jezekhifi) dostal na mobil email, který ale ve výpisu korespondence chybí. V něm se podivuje, co se mi na poslaném screenu nelíbí. Ten screen byl pořízen PŘED malérem, poslal jsem ho proto, že obrázek je skoro vždy lepší než sebelepší slovní popis.
Doufám, že už budete mít ode mne pokoj. Podařilo se mi černou barvu zvrávorat. Nemám tušení proč, ale v předvolbách tisku stačilo zvolit místo Standardního tisku zvolit Tisk fotografií. (přestože jsem přesvědčen, že původně jsem měl nastavený Standardní tisk). Ten černý rastr při kontrole ucpaných trysek na kartě Údržba sice pořád netiskne, ale to mi tolik nevadí. Nahradil jsem ho podobných rastrem vyrobeným vlastnoručně. Z něho vyplývá, že černé trysky jsou naprosto bezvadné. Díky všem účastníkom diskuse za snahu mi pomoci.
Tiskárna funguje opět dobře, ovšem osten neznalosti příčiny jejího počínání zůstává.

Tak ještě jednou (ale neber to zle, je to pro ten "osten neznalosti příčiny") - při tisku fotek tiskárna dělá soutisk všech batev, který se tváří jako černý. Pokud by to totiž tiskárna uměla, a tys vyndal všechny barvy krom černé, tak bys viděl, že opět netiskne. Tvoje řešení je nicméně použitelné, akorát ti asi budou rychle ubývat barvy. Je to prostě vlastnost některých barevných tiskáren :-(.

Nedalo mi to a vyndal jsem 4 kartridže a ponechal jen tu velkou pro úplně černou barvu. Očekával jsem, že plná černá se zobrazí jako plná. Ne, nezobrazil se obsah žádné a jediná možná volba byla Zrušit tisk. Tak to asi zůstane nějaký čas nerozhodnuto. Ale přece hlavní je, že tiskárna je zase OK. Taky nemusím vědět úplně všecko i když bych byl rád.

Tiskárna fungující záložku Údržba má, ovšem použití funkce Čištění by měla předcházet kontrola zkušebního tisku. V ní funguje zobrazení 3 odstínů cyan, 3 odstíny magenta, jedna žlutá, ale na místě, kde má být černý rastr, není ani tečka. Několik set trysek pro černou přece nemůže být 100% ucpaných. Vedle barevných polí jsou sytě černé obdélníky, čili černou tiskárna používat umí, ale externí příkazy k jejímu tisku tvrdošíjně odmítá. Ovladač jsem přeinstaloval z originálního DVD, doposud vždy fungoval jak má.
Zdvořilý osobní dotaz: chodíte vůbec spát?

Smekám virtuální klobouk před časem 01:33.
Tato tiskárna má 5 kaset, z toho 2 černé: Větší je sytě černá, menší spíš tmavošedá. Přikládám screen kontrolního tisku, je-li tiskárna OK. Moje nevytiskne černý rastr nahoře ani černé obdélníky okolo písmen PGBK. Černé obdélníky nalevo od barevných polí však tiskne sytě černě, takže černé trysky musí být v pořádku. Asi bude chyba někde v nastavení. Problém je zřejmě zapeklitější, než se zdá.

Černé obdélníky nalevo od barevných polí však tiskne sytě černě, takže černé trysky musí být v pořádku. Asi bude chyba někde v nastavení.

Ale to je právě to, co nevíš (ani já, protože tu tiskárnu nemám/neznám). Je možné, že ty černé obdélníky jsou právě "seskládané" z těch barevných, které fungují (některé tiskárny dělají "soutisk"), a nefunguje samotná černá. Abych byl upřímný, nechce se mi hledat specifikace té tiskačky, abych si to ověřil, ale pokud nepomůže ani hloubkové čištění tryek, tak jedině servis, nebo novou tiskárnu :-(.

Nedám. Nikdo mne nepřesvědčí o nemožnosti : aby všech několik set (bez výjimky) černých trysek bolo upchatých (přestože černá barva je nejčastěji používaná a tudíž nejméně náchylná k zaschnutí, (tiskne se totiž skoro vždy i při barevných fotkách), zatím co barevná tryska není ucpaná ani jedna. Zázraky se dějí jen v pohádkách.
Měl jsem již 6 inkoustových tiskáren, ale tak nezpůsobně se nechovala žádná. A že by po 4 letech během snad týdne se ucpala? Kdepak, chyba je jinde. Nemám však zatím tušení kde.

Tak když se chceš hmoždit, tak pokud se dá ta tisková hlava vyjmout, mohlo by pomoct ji postavit tryskami na vlhký papírový kapesník (nenamáčet, ani neprolévat!) s vlažnou vodou, klidně přes noc. Hlavně nepoužívej lihové čističe nebo ředidla, nebo to zazdíš úplně…