Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Program na úpravu fotiek s korekciou expozície.

Hladám program na úpravu fotiek ktorý dokáže meniť korekciu expozície snímku "EV".
Nemusí to robiť po tretinách(-+1/3EV) ako je to u väčšiny fotoaparátov, stačí po 0,5EV.
Nemám na mysli takú korekciu kde sa zvyšuje alebo znižuje jas snímkov ale priamo EV.
Nie u RAW ale u súborov s príponou JPG.
Mám Zoner 13 tam som to nenašiel.Pred dvoma rokmi som s takým programom robil ale už si nedokážem spomenúť aký mal názov.
Ďakujem za prípadné rady.

V Zoneru 13 v sekci Editor je táhlo Expozice +/-. Ty čísla vpravo vyjadřují právě změnu EV. Ale snímek se bude vždycky ztmavovat nebo zesvětlovat. To bude i když uděláte korekci přímo při fotografování. Co očekáváte od korekce expozice, když ne "zesvětlení" nebo "ztmavení"?

Korekce expozice (EV) se, jak jste zde již nastínil, nastavuje ve fotoaparátu. Pokud potřebujete upravit kontrast nebo jas, postačí vám klasické programy pro úpravu fotek.
Pokud budete chtít rozjasnit tmavé oblasti na fotce, která je ve formátu JPG, abyste následně mohl vytvořit HDR snímek, musím vás zklamat. To samé platí i pro ztmavení. JPG kontejner nejen že data komprimuje, ale zároveň snižuje i bitovou hloubku, která je právě při upravování jasu/kontrastu velice důležitá.
Takže, pokud chcete dělat HDR snímky, doporučuji, pokud to váš fotoaparát umí, využívat Exposure Bracketing nebo postavit fotoaparát na stativ a ručně upravovat EV.

Ano,bracketingom to robím už dlhší čas.Tieto informácie sú mi pomerne dobre známe.Ale ako som už písal už som v takom programe robil aj HDR z jedného snímku a výsledky boli celkom slušné.Ano je to v podstate stmievanie a zosvetlovanie ale predsa by to bolo jednoduhšie ak program softvérovo bude sa riadiť podla môjho zadania o kolko má prisvetliť alebo stmavnúť.
Hladám Ďalej.

záleží aj aký máš foťák,pre všeobecné použitie napr. AfterShot Pro/platený/,RAW PhotoDesk/platené/,RAW Photo Processor/platené/,PhotoLuminary/platený ale cenovo velmi dostupný/,Nikon NX-D RAW processing/nikon only,platený,niektoré verzie pre majitelov nikonov zdarma za registráciu,alebo lite verzia je pribalená prakticky ku každému profi nikonu ako súčasť balenia/,Canon Powershot Pphoto RAW Image Browser/canon only/,Microsoft Camera Codec Pack 6.3.9721.0/pre vista SP2 a vyššie,nefunguje pod xp /