Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nelze nastartovat PC

Zdravim poradnu...
Muj problem je,ze mi nejde nastartovat PC..Po uvodnim "logu" MS Win nabehne na par sekund modra smrt a PC se
restartuje,ale to dela dookola..Pritom ale,nuzovy rezim funguje bez problemu..Myslel jsem,jestli to nespusobili ovladace k TV karte,ktere jsem nainstaloval,ale i po odinstalovani je to stejny..
OS je Win Vista Ultimate 32bit.
Muze mi nekdo poradit?

Je tam napsano:

A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage to your computer.

If this is the first time you´ve seen this Stop error screen,restart your computer.If this screen appears again,follow these step:
Check to be sure you have adequate disk space.If a driver is identified in the stop message,disable the driver or check with the manufacturer for driver updat.Try changing video adapters.

Check with your hadware vendor for any BIOS updates.Disable BIOS memory options such as caching or shadowing.If you need to usw Save Mode to remore or disable components,restart your computer,press F8 to select Advanced Startup Options,and then select Safe Mode.
Technical information:
STOP: 0x0000007E (0x0000005,0x8A8BE4E9,0x83694880,0x8369457C)

Jelikoz moje anglictina je hodne slaba,tak jsem to radsi napsal vsechno...