Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Velikost disků

Jak už mam komp tolik let sestrojil sem i první program (zatí jen umí se nevypnout :D) tak jsme se začal vrtat do operáku a udivuje mě jedna věc - velikosti disků.

koupím si disk 1 TB a windows napíše velikost 930 GB
mám 160 a windows opět píše "jen" 149 GB to samé i u dalších disků...

čím to je??? že by nás výrobci balamutily na velikosti ? (auto. obnovení nemám na žádném z disků zaplé)
Změna kategorie, původně: Hardware (Kurt)

Marku, neber to jako urážku, ale poslední dobou se ti nějak zvedá sebevědomí a začínáš si hrát na chytřejšího, než ve skutečnosti jsi. Opět meleš blbosti.
Výrobce počítá 1MB jako 1000kB, i když ve skutečnosti je to 1024kB. Oni výrobci mají pravdu, protože předložka "kilo" je matematicky tisíc. Proto by se to správě mělo značit 1024bitů = 1kiB. To malý "i" tam značí, že je to počítačový kilo, tedy těch 1024. Takže 160GB disk má ve sktuečnosti 149GiB. Opravte mě někdo, pokud se pletu.

Je to možný, že melu blbosti, každopádně si tyhle chybné informace necucám z prstu/nezvyšuju si ego opravováním lidí, ale například pro tento případ jsem si před cca půl rokem tuhle teorii zmenšeného místa na disku přečetl na dost známém a kvalitním webu - ne v diskuzi pod článkem, ani živě.cz to nebylo.

příčin nepřesnosti je víc, ale zásadní vliv má přepočítací nepřesnost 1000 vs. 1024 - je to přes 2% na každý tisícový řád.
zatímco v počátcích pc byly chyby kapacit disků 4-5% a šlo se vymlouvat na formátovací data, u giga a terabajtových disků už jsou tyto výmluvy nesmysl - z prodejních důvodů jde jen o klasické počítačové marketingové lži, čili nic co bychom neznali.

Je to dano tim, ze:

- vyrobci pouzivaji desitkovou soustavu (bere se ve skole)
- ostatni v oblasti PC dvojkovou

Aby se to nepletlo s násobky SI (desitkova soustava), bylo definovano ve standardu IEC60027-2 v roce 1999 odvozeni nazvu nasobku pro dvojkovou soustavu... (ktere stejne vetsina lidi nepouziva bud z nevedomosti vlastni nebo sveho okoli)

Ve skole se to neuci, tak mnozi o tom nemaji ani potuchy. V podstate jde jen o michani hrusek s jablkama. ;-)

V Americe byla podána hromadná žaloba proti výrobcům disků a pokud vím výrobci to prohráli a pak seagate nabízel jakýsi sw jako odškodnění.