Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problem s procesorem Intel Q9550

Cau mam takovej problem a uvital bych rady. Uz nejakej patek funguji na 4jadrovem procesoru Intel Quad-Core Q9550 na defaultni frekvenci 2,83GHz. Koupil jsem si Chladic AC Freezer 7 Pro. Teplota v normalnu se mi pohybuje kolem 45°C coz je hodne i tak :( No experimentoval jsem a taktoval jej na 3GHz pricemz v klidu teplota zustala temer stejna, bohuzel v zatezi se teplota vysplhala na 80°C!!!! I tak jsem to tak nechal a nadherne to fungovalo problemy s tim nebyly... Bohuzel dnes rano zepnu PC a PC se aktivuje a za 5 sekund buch vypnuti... Pak se opet sam zapne a za 5 sekund zase vypnuti... Tak se to opakovalo az mi nakonec dosla trpelivost a vypl jsem tlacitko na zdroji. Pak jej znovu zapl a pc po chvili zapl a nejel mi do POST obrazovky a ukazalo se mi toto okno

[http://nahrejto.cz/files/vwzfkholz8jib97j77pc_thum b.jpg]

Premyslim o techto moznostech - Bud je vadny procesor a prehriva se coz se modlim ze ne! Nebo jsem koupil spatnej vetrak ci tam proste nefunguje chlazeni diky teplovodive paste a nebo je problem s RAM pze mam 2 typy - A-Data Gaming Edition KIT 2x2GB ve frekvenci 800MHz a pak 2x1GB Kingmax. Chci jen rict ze na A-DATA jsou male chladice a na Kingmaxech neni nic.

Muze mi nekdo poradit?

Procesor vadny neni, vojdi do biosu daj "Load optimized defaults" a uloz to. Ked nevies co robis a ako to pretaktovat, tak sa v tom radsej nevrtaj, alebo si o tom aspon cosi precitaj, na nete je informacii dost.

Keby bol vadny tak by si sa pravdepodobne nedostal ani po post. Samozrejme nevylucujem ze moze byt vadny i tak ze sa ti s tou vadou podari nabootovat, ale to si myslim ze skor nie. Mozes to skusit niecim pretestovat vo win ak ti ide do nich nabootovat a potom uvidis. To co ti tam vypisuje, znamena ze si to pretaktoval tak ze to ten procak nezvladol, watchdog na doske to zaregistroval, resetol dosku a nastartoval s nejakym default nastavenim. Zaroven ta vyziva aby si stlacil hocaku klavesu okrem "D" pre vstup do setupu. Preto som ti napisal aby si vliezol do toho bios setupu a nacital tam to defaultne nastavenie. Potom by ta hlaska mala zmiznut. BTW mozno mas zle nasadeny chladic na cpu.

Ted funguji na defaultnim nastaveni samozrejme. Jde mi spis jestli nemuze byt procesor vadny jako ve smyslu ze se takto prehriva... Moznost ze mam spatne usazeny vetrak na procesoru me taky napadla ale hypotezy jsem psal ve svem uvodnim prispevku... A prave bych potreboval radu kdo se v tomto tematu orientuje vice nez ja pripadne jestli ma s timto zkusenosti. Ono preci mit 45°C v normalnu neni normalni ze... Tak mne zajima jestli nemuze byt spatny procesor, nebo jestli muze bt moznost ze mi ten vetrak proste nestaci a je potreba koupit neco vykonejsiho a nebo jestli jsou castecne na vine i RAM

K tomu chlazení - máš dostatečně odvětranou bednu? Nejde o množství větráků, ale vhodný tok vzduchu¨.
A že mám CPU 45°C? Koupil sis čtyřjádro, brachu, má TDP 95W, to není zrovna málo, tak se nediv, že ti to leze nahoru, zvláště při taktování.
Jen tě upozorním, že i když to taktneš, tak přínos výkonu je sporný, poznáš ho spíš jen v benchmarku, než ve skutečnosti, zato riziko při taktování CPU je nesporné.

Já nevím co všeci blbnete s teplotou, pro člověka je 45stupňů trošku moc protože má maximálku 42, procesor má maximálku 100stupňů. Tak nevím kolik bys na něm asi tak chtěl mít.

Můj Q9550@3.6 má v plném zatížení všech 4jader 85stupňů, to je teplota k zamyšlení. Jenže tohle zatížení udělá jen primest 64bit nebo podobné programy - v praxi nebude nikdy.

Sundej ten freezer a dej tam box buď si to blbě nasadil nebo nějaká noha povolila.

No ono je hezky ze má TDP 95W, ale kdyz vidim ty lidi jak maji q9550 nataktovany na 3,4 a nekdo i na 3,6 tak me mrzi ze ja s tim mam problemy fungovat na 3 GHz :(

Case mam rekl bych docela slusnou a co se tyce odvetrani velmi dobrou ThermalTake VH6000BWS ARMOR+

MM tank to mas hodne slusny ale preci jen 3,6GHz z toho nejspis nikdy nevytahnu. Jiste kazdej procesor je jinej takze buhvi, jen me stve ze z nej nemohu vytahnout vic nez 3GHz a ani t mi ted nejdou. Co se tyce taktovani precteny o nem mam takze jsem to samozrejme zkousel s tim. Takze vada procesoru ze by se nejak od vyroby nejak prehrival to asi nebude ze... Takze to bude chyba bud ve vetraku respektive chlazeni a chtelo by to neco vykonejsiho a mozna taky v RAM

teď se věnuj tomu proč to nejede, resetuj nastavení cmos, zkontroluj /nasaď znovu freezer nebo box chladič/ a rozpochoduj. Jinak freezer se nasazuje mimořádně blbě, i když se považuji za hodně trénovaného většinou vydělám desku (u svého pc..), když mám počítač zákazníka na stole tak desku většinou neoddělávám ale často vytahuju zdroj. Vono se ty bílé packy rádi ohnou a když tam není vidět...

u toho taktování nezapomněl jsi shodit rychlost pamětí ?

Tak dnes jsem tedy vyzkousel vyjmout chladic vycistit mrknul jsem i na pastu a znovu jsem jej tam usadil... Vetrak jsem dal vzhuru nohama a svete div se teplota na 100% vykonu dosahla max. 62 °C ale spis se drzela kolem 58 - po taktovani opet na 3GHz!! Uspech. Bohuzel jsem PC pak vypl a zase mi to zacalo delat. Asi jsem fakt blbec a neumim taktovat i pres t prectene navody. Upozornuji ze rychlost RAM jsem nesnizoval pze mi to neprislo nejak extremni takt o 200MHz. Prikladam screen z meho biosu verim ze mi pomuzete. Jinak WIN je stabilni opravdu nemam zadne problemy az na tento soucasny a to ze start PC se nepovede :(

[http://nahrejto.cz/files/ojajd8ui212x6wwsnioe_thum b.jpg]

Upozornuji ze rychlost RAM jsem nesnizoval pze mi to neprislo nejak extremni takt o 200MHz.

Máš dost blbej odhad. Teplota 45stupňů Ti vadí a o pamětech si myslíš že místo 800 dají 1000 jen tak. Nedají. Jestli chceš zjistit maximum kolik dá procesor musíš paměti držet okolo 800, víc jak 830 běžné ramky nezvládnou.

Na tom obrázku cos poslal by to měla být položka fsb/sdram frekvency. Dole pod tím to ukazuje 847- tm má být 800+-. Možná kvůli tomu počítač blbne...nastav normální rychlost cpu, sniž rychlost pamětí na 667 a zkus procesoru zase přidat.

No mensi zadrhel ja nemohu hybat samostatne s frekvenci tech RAM ona totiz ta fce je v sede barve tudiz nejde ovlivnovat tim ze bych ji ubiral ci pridaval. Nad ni je FSB/DRAM RATIO coz je delicka a tam kdyz dam snizenou frekvenci na 667 (mensi nejde a pak jsou uz jenom vyssi) tak se dostanu postupnym zvysovanim FSB na 3400MHz a to se mi PC sekne na nacitani WINu :(

Dle tve rady jsem to dal na defaultni nastaven coz znamena 8,5x 333FSB a delicku dal na 1:1 coz vychazelo na frekvenci RAM 666MHz. Navysil jsem to na 3GHz FSB a takt RAM mam ted tusim 706MHz. Je to tak dobre? Ma to tak byt?

jo podle mě je to tak správně. já ti opravdu nemůžu zaručit že ten cpu pojede na 3600 jak můj:-) ale pokud je rychlost pamětí do 800 tak paměti nejsou přetaktované a neomezují tak přetaktování cpu. teď je potřeba ještě otestovat stabilitu procesoru programem primetest (nejlépe 64bit pokud máš vistu 64). teplotu procesoru sleduj pomocí sw realtemp.

Napiš nám o tom článek, třeba o tom jak se paměti drží na defaultu a přitom se taktuje intel procesor, rád si to přečtu, celou dobu to totiž dělám blbě. Můžeš to pro nás i prakticky vyzkoušet...

1) ne, 24hodin to nikdo asi netestuje, já tak dvě hodiny.
2) maximum procesoru sledované přes realtemp je 100stupňů, při překročení 85 bych to osobně vypl a sháněl lepší chladič
3)Nemůžu zato že sem někdo něco napíše a ani tomu nerozumí. Navíc takovou kravinu, na taktu ramek zas nějak extrémně nezáleží. Pokud shodíš paměti na 667 tak při přetaktování tohoto konkrétního procesoru na 3400mhz mají ramky zase původních 800mhz.Při 3600mhz už jedou jako ddr2 na 850mhz. Proto je lepší pro větší taktování rovnou koupit paměti 1066 .

Soráč s těma 3600mhz sem kecal, to byl starej výsledek:-). Je to 3825mhz (450mhz fsb). NA této rychlosti jsem zkoušel dva procesory Q9550, oba bez navýšení napětí, vyplá loadline calibration (nevím jak tomu říkají u msi, jestli to má), ovšem na luxusní desce http://www.alza.cz/asus-p5q-premium-ip45-d95388.ht m(ale totéž dokázal i levný gigabye Ep45-UD3 http://www.alza.cz/zakladni-deska-gigabyte-ep45-ud 3-p45-ich10-pcie-x16-ddr2-13-d102249.htm?kampan=ad words_longtail&gclid=CLKQwpHR55wCFdMWzAodlURwNg)

Chladič Freezer 7 pro stejně jak Ty. Na dvoujádro stačil, tady je dost na hraně měl bych koupit druhej. I když teď jak nejsou horka vidím že při max. zatížení všech jader jen 66 (oddělaná bočnice). Nebo že by to dělala windows 7 ?

A je lepsi mit defaultni nastaveni 2,83GHz s 800MHz RAM nebo 3GHz s 705MHz ram?

No než přetaktovat procesor o blbých šest procent tak do toho radši nedrbu:-) Teoreticky výsledek by závisel program od programu, odchylka by byla v rámci chyby měření a vzhledem k velké L2 to tipuju na lepší 3ghz.

no to mi rikej :-O

Pri frekvenci 3825MHz mas 66°C ? Tak to tedy absolutne nechapu. Jako rozumim ze kazdy procesor je jiny, ale se stejnym vetrakem co mam ja... No Ram predpokladam ze mas neco lepsiho co. Jako ze ja se nemohu vysplhat na hranici 3400MHz a i kdyby tak mam teploty jako prase tipuji tak to vubec nechapu :( Nemuze za to napriklad teplovodiva pasta?

Ma zakladova deska je tato

msi-p45-neo2-fr-d94483.htm

P.S.mohl by ses mrknout jeste na tento muj topic?
http://pc.poradna.net/q/view/423822-problem-s-graf ikou-ci-procesorem?page=r423872#r423872

Max to vylezlo na 73 , po půl hodině sem test vypnul (vím že je to OK). Otázka je jaké dává deska procesoru napětí, desetina voltu navíc udělá klidně 10 i víc stupňů. CPU-U ukazuje napětí, naprázdno je 1,3v při max zatížení klesne na 1,28. Pokud mám zaplé loadline calibrations nebo jak se to jmenuje deska uměle zvedá napětí při zatížení a u gigabyte sem viděl i 1,4voltu což zvedne teplotu strašně vysoko. Vypl sem tu funkci.
BIOSy MSI neznám, stejně jako desky -neprodáváme.

Na ten tvůj topic sem se díval. Nejspíš bych přeinstaloval windows, načisto. Možná jak se ti to asi párkrát zaseklo se něco posr...

jasně množství pasty, způsob napatlání a hlavně nacvaknutí proceosoru dělá svoje, proto chladič montuji při vytažené základovce z pc. Jinak to u freezeru pro intel prostě není ono.

než vyplázneš skoro litr za chladič zkus ten freezer dobře nasadit nebo nanést znovu pastu, zkusit si kolik se to dá přetaktovat a podobně.

na chladič typ mám ale nevím přesně název, kolega si jej kupoval a montoval. akorát je obrovskej a montáž ne zrovna snadná:-)

myslím že to byl tento, uvažuju o něm
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=4660 0
jenže je dost možné že půjdo do core i5, uvidíme jak se dá taktovat až budou testy

zdravicko, nechtel jsem zakladat novy topic, proto to placnu sem. Premyslim o upgrade PC chtel bych prejit na i7 950 + adekvatni desku a RAM na frekvenci min. 1800. Ted mam procesor Q9550, chci si tedy zeptat. Vyplati se to, nebo je to zbytecnost? Osobne si myslim ze zatim v brzke dobe roku, dvou se nic noveho asi tak moc nenachysta v oblasti procesoru, myslim si ze vykonove to je trosku nekde jinde nez ma q9550ka. Muzete se mi vyjadrit? diky

No mě se to vždycky podařilo prodat včas za slušnou cenu jako použité zboží s velkým kusem záruky a v době kdy to frčelo.I tak byl doplatek na Ci7-860 poměrně mastný asi 4ři litry, kdybych chtěl 1366 dám v té době ještě o tři víc. Pokud to nemůžeš prodat za slušnou cenu tak se to nevyplatí - vem si že potřebuješ desku,cpu, ramky -což je zhruba 14táců. Nárůst výkonu tam je ale ta 9550 musí ještě stačit.
Skus sehnat kupce a uvidíš sám. Příští rok bude zřejmě zase nová patice a všechno....