Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Upgrade starýho PC

Zdar všeckém,

mýmu bráchovi (a hlavně jeho synkovi) pomalu kolabuje starej počítač, takže bysme se mu doma složili na něco jinýho, resp. upgradnuli ten stávající. Podmínkou pro upgrade je pokud možno co nejnižší cena, zhruba tak do 3000Kč. Rozhodně není požadavkem co nejvyšší výkon, důležitý je, aby to bylo lepší, než stávající sestava, která je následující:

PIII 1266MHz
512MB RAM
GF FX5700
120GB HDD (IDE)

DVD-ROM (taky IDE)
zdroj Eurocase 350W, asi půl roku starý

Z původního bych chtěl ponechat bednu, zdroj, DVD mechaniku a disk, ale co mě trápí, tak to, jestli je možné na nových deskách provozovat bez problémů starý IDE disk a na něm operační systém, resp. jaký úskalí bych mohl čekat při instalaci WinXP.

A tady je sestava, kterou bych to chtěl nahradit, opět opakuji, že jde o cenu, účelem je hlavně internet a starší jednoduchý hry. IMHO je to i upgradovatelný, pokud se sejdou nějaký peníze.

Základní deska + VGA:
ASUS P5KPL-AM IN/ROEM/SI
CPU: INTEL Celeron Dual-Core E1500
RAM: 1GB DDR2 800MHz 1GB stačí, přikoupit se dá i později.

Suma sumárum by to vyšlo na nějakých 2500Kč, což mi přijde rozumnější, než kupovat bazarový díly. Sice bych z bazaru mohl sehnat něco lepšího, ale zase se bojím postarší základní desky, navíc v bazaru se furt blbě shání desky s PCIe, chtěl bych se vyhnout AGP, protože do toho se už hodně blbě shání trochu lepší grafiky.

Takže souhrn otázek:
- půjde použít IDE disk s novou deskou?
- jak na tom bude integrovaná grafika vůči té původní FX5700?
- jak na tom bude výkon procesoru vůči původní sestavě?

Pro fanoušky AMD - nenašel jsem vhodnou levnou desku s VGA a s cenou pod tisícovku jsem našel pouze jeden CPU, ještě k tomu jednojádro.

Díky každýmu za každou přinosnou radu.

Já právě nemám příliš osobních zkušeností s novými PC, sice si držím přehled díky internetu, ale rukama mi to nechodí.
Zajímá mě, jestli při instalaci nebude WinXP vyžadovat dodatečné ovladače na řadič, tedy jestli ten instalátor ten disk vůbec uvidí. (Prostě chcu mít informace raději dřív, no!)

- půjde použít IDE disk s novou deskou?

Ano půjde. Pokud to chceš použít zároveň s dvrom na ide budeš to muset fyzicky dát k sobě - kup si "kolejničky" redukci na disk aby se dal namontovat pod dvdrom.Metrový ide disk nedoporučuji, navíc se prodávají šmejdy co mají metr ale mezi dvěma konektory na konci mají jen 20cm.

- jak na tom bude integrovaná grafika vůči té původní FX5700?

totálně nahovno je ta integrovaná. 3d hry nehrozí nebo jen 6let staré a to jen někdy

- jak na tom bude výkon procesoru vůči původní sestavě?

odhadem je nový asi tak 4x rychlejší.

Každopádně vzhledem k použití a limitu ceny bych doporučil amd. Jak je o mě známo jsem fanoušek intelu ale u upgrade vychází dle mě amd poměr cena/výkon lépe.

edit: nejlepší by bylo použít desku s integrovaným radeonem 3200 ale ta je ještě o pár stovek dražší. Nejčastěji navrhuju na levný upgrade tohle:
http://www.alza.cz/gigabyte-m61pme-s2p-d112903.htm 952kč
http://www.alza.cz/amd-athlon-ii-x2-240-d129359.ht m 1297
http://www.alza.cz/1gb-ddr2-800mhz-pc6400-d66953.h tm 559

No jo, ale najdi AMD procesor v podobné ceně.

Ohledně grafiky - ona ta FX5700 taky není zázrak. Bude se to alespoň výkonově rovnat? Já vím, že chipsety od AMD mají celkej slušný grafiky, ale zase cena jde krapet nahoru.

Bude se to alespoň výkonově rovnat?

Nedá se to vůbec srovnávat. Intel má nejhorší integrované grafiky.Hry prostě nepojedou/nepůjdou spustit.

Na tom co sem navrhl nahoře se dá při troše skromnosti chvilku přežít.
Nebo vem to první a pak k ježíšku
http://www.alza.cz/zotac-zt-95teh2p-fsl-d143640.ht m to je minimální karta na které se dá ještě něco hrát, mám ji ve svém druhém pc. všimni si typ pamětí ddr3, dělá se i verez s ddr2.

možná sis nevšiml
edit: nejlepší by bylo použít desku s integrovaným radeonem 3200 ale ta je ještě o pár stovek dražší. Nejčastěji navrhuju na levný upgrade tohle:
http://www.alza.cz/gigabyte-m61pme-s2p-d112903.htm 952kč
http://www.alza.cz/amd-athlon-ii-x2-240-d129359.ht m 1297
http://www.alza.cz/1gb-ddr2-800mhz-pc6400-d66953.h tm 559

Díky za tip, ta deska s Radeonem by nebyla marná, výkon by to už mělo zajímavej, ale procesor rozhodně bude nějaký dvojjádro, ať to není zase úplnej šrot.
Cena desky s tím Radeonem 4200 však vyjde stejně jako levná deska + levná grafika. Takže by mě zajímalo, co by bylo výhodnější. Je mi jasný, že energeticky úspornější bude integrovaný řešení, ale co grafický výkon? Je mi jasný, že to není ani jedno zázrak. Jenže separovaná grafika by měla vlastní paměť a neužírala by systémovou RAM.

Samozřejmě radši dám dvoujádro, když to alespoň trochu jde.

Jenže separovaná grafika by měla vlastní paměť a neužírala by systémovou RAM.

Při dnešních cenách RAM se dá dokoupit další RAM třeba za půl roku za pár stovek. Moje řešení mi připadá výhodnější, protože kdykoli v budoucnu se dá upgradovat na lepší grafiku bez toho, že by dotyčnému zbyla stará neprodejná a nevýkonná grafika.
Co se týká výkonu, není špatný (samozřejmě za tu cenu). Rozhodně si na tom zahraje, a ne jenom tetris. Mám na to pozitivní ohlasy.

Ono to vyjde nastejno, jestli mu zbyde neprodejná grafika, nebo mu zůstane vypnutá grafika na desce, pořád je to "mrtvá hodnota", ať je v šufleti ve stole, nebo na desce. Avšak se to může projevit jako výhoda, kdyby separovaná grafika chcípla, tak může jet na té integrované.
Rozhodnu se důkladněji zítra, až proberu detaily s ostatními sponzory.

Tak to každopádně, jde jenom o to, jestli kdyby zvolil nějakou extrémně levnou desku se zastaralým čipsetem, nepřišel o výkon kvůli desce a ve výsledku nula od nuly nepošla. A ta mnou navrhovaná (a schválená) deska má taky např. lepší kondíky, takže i životnost by mohla být teoreticky delší.

Mno, vyplati se to na starsi hry (klasika typu RTCW, SS, StarTrek,...), kde to chodi vcelku obstojne. Na nejake normalni hrani to ovsem zdaleka neni. Hernajs, nejvic me muze na*rat vyber sestavy do trech litru (deska za dvanact set je draha, dvoujadro za patnact set je drahe, grafiku nebrat, pameti nejlepe zadarmo), na ktere se navic budou parit hry - to bych kopal do kuli okovanou botou...

Jo je to drahý, bohužel nemají všichni blahobyt a peníze jsou třeba jinde. Navíc hry jako RTCW a pod. jsou stále nad mentální možnosti kluka, pro kterýho to bude. Proto raději beru novou desku, kde bude možnost upgrade.
Bohužel nemám navíc k dispozici deset litrů na novej počítač. Čekám zanedlouho vlastního synka a tak peněz opravdu není nazbyt. Raději levnej novej počítač, než nějakej podezřelej krám z druhé ruky, kterej se může posrat a záruku na něj nemám.

Bohužel, dalších 1200Kč navíc je v tuto chvíli opravdu nad naše možnosti, pokud tam teď dám něco s použitelnou integrovanou grafikou, tak to chvilku vydrží, malej má 7 let a na náročnější hry ještě nemá, tak za rok dva, ale zatím mu stačí hry starý i víc jak 5 let, hlavně nějaký jednoduchý.

Ta druhá deska bude lepší. ale jestli dobře počítám cena vylezla na 3106+doprava.

A co tak ho taky trochu zapojit a koupit mu tu úplně první navrženou s tím ať si dá 1200 na grafiku ? Tebe to vyjde na těch 2448 a on si vytáhne 1200 z prasátka (synek určitě šetří) a bude to nejlepšé:-)

my se budeme skládat na opravu auta za min 10 000:-/

edit:já to nahořže nečetl. Chápu. A blahopřeji tatínku, kdy to půjdeme zapít]:)

No to jsi nevybral moc dobře...64bitově připojená ramka smrdí průserem vždycky když nejde o kancelář a grafika je pochopitelně pomalejší než mnou navržená 9500gt
http://www.motherboards.org/reviews/hardware/1819_ 7.html

Jo zdroj to utáhne 9500 gt žere s mnohem lepší sestavou v klidu 120w a při zátěži max 160w.S tím co tam budeš mít si odečti 50w. Grafiky v téhle cenové hladině budou žrát +- stejně.

Reknu ti moji zkusenost. Synovcovi jsem koupil desku GB 780G, je to uz par let stary. Dotedka to jede a hraje na tom GTA2, WOW, pan prstenu, counter strike a jeste nejaky takovy podobny hry absolutne bez problemu. Je to frikulin az na pudu a v podstate si nestezuje. Ma tam jeste dalsi hry, ale to uz si nepamatuju. Tyhle vim, protoze jsem dnes ten pc videl. Takze predpokladam, ze tebou zminovana grafika 4200 je novejsi a tudiz asi i lepsi. Vubec bych se integrovane grafiky nebal.

A získám dualem ZNATELNÝ přínos výkonu? Takto bych měl sice dual, ale při upgradu by mi zase zůstaly dvě paměti v ruce a co s nimi pak?
edit:
Jo ta deska má 4 memory sloty, tak to potom jo, to máš pravdu. Leč otázka o přínosu výkonu zůstává.

Jak kde. Ve hrach to poznat je, ve videu (upravach) taky, v kanclu ne (dela to tak dvacet procent propustnosti). Jde o to, ze pokud se nyni rozhodnes pro single (64bit) modul, nebudes mit v budoucnu pri prechodu na dual (128bit) jinou volbu, nez stavajici RAMku odstranit. Zadna deska neobslouzi zaroven kombinaci single a dual v sirsim hrdlu (dogma). Klidne kup single, jestli ovsem budes chtit UPG, vol zase single - je to ovsem IMHOj srani do vlastni kapsy.

OK, zvážím to. Ideální by bylo samozřejmě 2 x 1GB, ale to jsou bohužel další náklady (po troškách by se to dalo zvedat do nekonečna) a mám ještě jednoho synovca a ten si k vánocům strašně moc přeje volant k PC, takže tak.

Hernjas se mi zdá že sem to sem nedávno vkládal a že rozdíl mezi 64bit a 128bit s integrovanou grafikou hd3200 dosáhl ve hrách až maximálně +sedum procent. Což je ovšem nepoznatelné...