Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Oprava zavadece XP

Zdravim. Mam na jednom diskovem oddilu nainst. WinXP. Nestastnou snahou nainstalovat na jiny oddil dalsi OS jsem prisel o zavadec, takze mi ted XP nenabehnou. Da se to nejak napravit, nebo me ceka reinstal?

jojo, na Googlu se da najit vsechno. Ale kdyby se tim tady ridili vsichni, tak by se cela poradna nesla v duchu otazek typu "kterou z tehle dvou mysi si mam koupit?" :)

Rozhodne dik za link. Bootcfg paradne vysvetluje.

Me to bohuzel nepomohlo:
Chyba: Pridani spousteci polozky do spousteciho seznamu se nezdarilo.

Tentokrat to budu muset asi opravdu preinstalovat.

Tak bych to vyřešil trošku krkolomněji. Pokud najdeš na nějakém oddílu soubory ntldr a ntdetect.com (jsou jako skryté systémové), tak vytvoř ještě soubor boot.ini (jestli tam je, tak ho zedituj) a do něj zkopíruj:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(0)\WINDOW S
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(0)\WINDOWS="Windo ws XP 0" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windo ws XP 1" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Windo ws XP 2" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Windo ws XP 3" /fastdetect

Možná bude v těch oddílech trošku bordel, tak prozkoušej všechny varianty a jestli bude nějaká fungovat, tak ostatní řádky odmaž a nech tam jen tu jednu (třeba já to mám dost rozdrbaný, protože Céčko mám jako partition(3) - Combofix není hračka, zkoušel jsem, co udělá doinstalování opravné konzole - hodí to spouštěcí soubory na disk, kde je Combofix.exe - já ho měl disku D: :-)). Ve výsledku to bude vypadat asi nějak takto:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(ČÍSLO)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(ČÍSLO)\WINDOWS="Windows XP" /fastdetect

Jestli to nebude fungovat ani potom, tak reinstall.

bios ti odkazuje na fyzický disk, kde začíná start, podrobnosti už nevidí.
ale právě u tebe je tento disk rozdělený na další oddíly, na některém z nich jsou staré windows - i před instalací nového systému to byl disk označený e: ?

i když ty windows leží kdesi, zavaděč (ntldr, ntdetect.com, boot.ini) může být hned na prvním či jiném oddílu - o tom kde ho hledat rozhoduje atribut active - zobrazí ti ho každý partition manager, včetně dosového fdisku.

je docela možné že nové windows se nainstalovaly na tento "active" oddíl, a přepsaly v boot.ini číslo své partition (partition se počítají od 1.) - můžeš to v boot.ini opravit, nebo přikopírovat řádek pro další windows na jiném oddílu a vybereš co vlastně běží - tak jak ti předkolega vypsal boot.ini s hafo záznamy na vyzkoušení.