Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Externí disk-mrtvolka?

Můj externí disk starý něco přes rok (loňské Vánoce) odmítá spolupracovat. Už dříve s ním sem tam byl problém, že něco nechtělo načíst, něco nechtělo uložit a tak. Připisoval jsem to špatně zastrčenému káblíku ( Už nikdy disk s nějakým tím malým USB). USB, tedy jeho část, která se strká do disku se ohýbá, je to peklo. Nicméně, když teď disk připojím k PC, bliká, bliká a pak vyskočí okno, že je třeba disk naformátovat. Což samozřejmě nechci. Jde ještě nějakým způsobem vytáhnout data?
Zkusit jiné pc, zkusit jiný kabel, zkusit jiné USB mě napadlo. Co pro to můžu udělat víc?
EDIT: typ disku A-data NH92 320GB

A-data, no jo, když ono se to kupovalo narychlo s rodičema aby bylo pod stromkem. 24. koupeno, tak hledej recenze.
S tím fat32 či ntfs si nejsem opravdu jist. Existuje šance to dodatečně zjistit?
Popravdě, stačilo by mi z disku vytáhnou jedno video, pak to omlátím prodejci o hlavu. Pokud teda jde obnovit jen jednu konkréní věc. Neumím si představit, zachraňovat 320GB dat..

jednak se tím liší verze getdataback, ale snad by něco sdělil testdisk.
je to pro budoucno - mít fat32 disk znamená na něj občas poštvat kontrolu disku. u tak poměrně velkého disku už je ale možné, že byl od výrobce s ntfs (kvůli limitu 4gb na soubor).
když jsme u toho budoucna, byl externí disk vždy odpojován ikonou vpravo dole? neštěstí je, že windows některé disky nerozezná jako externí, pak si nechrání vyflusnutí cache včas, a nekonzistence dat/poškození mft je na světě.
jiný pc to teda taky nebere? s jiným spolehlivým kabelem, se zdvojenými koncovkami?

kdyz nad tim premyslim, asi to byl urcite ntfs, protoze jak rikas, nenarval bych tam soubory vetsi nez 4gb a to tam mam. tento kabel je zdvojeny, snad i se mu da verit, jiny nemam moznost vyzkouset.

test disk mam stazeny, i jsem s nim laboroval, ale...Chci obnovit jen cast disku, vsechno by byly hrozne galeje...

tak kdyby byla jeste nejaka rad, byl bych vdecen..

Testdisk jsem úspěšně použila 2x, jednou to byla omylem zformátovaná partition, podruhé přesně stejný případ jako tady - externí disk přes usb se tvářil jako nenaformátovaný. V obou případech jsem dala vyhledat a obnovit ztracenou partition. Pak už byl disk čitelný a vyvezla jsem z něj co bylo potřeba. Trvá to zlomek času proti obnově přes Getdataback. U toho usb disku sice pro restartu windows byl znovu nečitelný, ale to už jsem měla důležizá data v suchu.

Myslím že Analyse - try locate partition...
Asi bys měl z USB disku důležitá data zkopírovat jinam - jak už jsem psala, mně se formát podařilo obnovit, nicméně po restartu Windows byl disk opět nečitelný. Ale operaci šlo zopakovat a pak jsem si důležitá data zkopírovala. Od té doby mám nedůvěru k USB diskům. V případě té omylem zformátované partition to bylo na systémovém sata disku a obnova formátu "držela".

Tak tohle tam určitě nebylo. Už si to moc nepamatuju, ale šlo spíš o obnovu formátu a ne vyhledání souborů. Po obnově formátu šlo z disku kopírovat normálně Explorerem Windows. Ještě zkusím pohledat v dokumentaci, snad si vzpomenu
... tak vzpomínám že jsem jela podle http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_St ep takže Quick Search a Save Partition - Write. Pak šlo z disku normálně číst. Po restartu ale byla obnova v čudu - byl to IDE disk v nějakém noname externím boxu, nejspíš blbnul převodník IDE-USB.