Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Demagnetizace obrazovky

Chtěl bych se zeptat co mám dělat když jsem k TV postavil na půl hodiny reproduktory a teďkom má ten obraz zelený nádech. Dá se to nějak odmagnetovat? Na monitoru bych dal degauss ale TV? :-/

[mod]upraven titulek "OT: demagnetizace..." - tohle IMHO neni OT ;-) (mif)[/mod]

Pravdepodobne nie. Demagnetizuje sa striedavym mag.polom s postupne sa znizujucou intenzitou, co nie je trvaly proces. Demagnetizuje sa len par sekund, po zapnuti TV sietovy vypinacom. SONY to robi tak isto. Celkom to pocut, je to take zahucanie ktore sa postupne 1-2sekundy zoslabuje, ked TV zapnes sietovym vypinacom. Pri vypnuti ovladacom sa to spravidla nerobi (to by ludi dost nasralo keby im telka zahucala pri kazdom zapnuti aj dialkovym ovladacom).

to je trochu jinak. Funguje to na principu zahřívání. Studeným pozistorem teče velký proud do cívek a tím se zahřívá . Po zahřátí se přeruší a tím je demagnetizace dokončena. Pro opětovnou demagnetizaci je třeba aby byl studený. Doba za kterou znovu začne fungovat je závislá na typu a provedení.

Tak to bude důvod, proč se moje Sony po krátké době ve standby zapíná potichu a po delší době už s pěknou řachou.. :) A je to fakt rána, to monitor (Eizo) je v tomto smyslu tišší.
k dotazu: U staré televize, která toto ještě nedělala (taky Sony), se mi též jako postačující jevilo delší vypnutí ze sítě.

nechapem preco si kazdy kupuje sony, su to prekomplikovane sroty. Inac sony to zvkne robit kondenzatorom+odpormi+tranzistorom+relé+este neviem co tam nacpali na postupne znizovanie mag.pola nemam tu teraz schemu, vsetko strasne komplikuju a po 3rokoch je to pokazene... (napr. kondenzator vyschne :)

Záleží jak která TV, některé TV se demagnetizují jen při vypnutím síťového vypínače, tedy ne dálkovým ovládáním, některé např. Panasonic (moje) se demagnetizuje při každém startu a to i ze standby. To znamená vypnout a zapnout a měl by se provést degauss.

troufam si tvrdit ze takto to nepujde. kdysi se mi to povedlo tez. odstranil to televizak trafopajeckou. zapnul, parkrat s ni zasermoval pred obrazovnou a bylo. pak jsem to jednou zkousel magnetem a docela se to povedlo. ne sice dokonale ale rozhodne to bylo lepsi.

Trinitron je nachylnejsi na poskozeni magnetickym polem nez bezne Invar apod. obrazovky. Totiz princip obrazovky Trinitron je v tom, ze byla bezna derovana maska nahrazena svislymi, opravdu velice tenkymi dratky, ktere jsou ve dvou mistech spevnene silnejsima pricnyma dratkama. Ty tenke dratky, co tvori masku, se tak daji lechce ovlivnit magnetickym polem, silnym magnetickym polem by se mohly nektere dratky trvale poskodit a narusit tak nevratne celou obrazovku. Trinitron mam take pred sebou a rozhodne bych nic nezkousel ;-)

MNo,sem kejši měl ten samej přeblém,vytahl sem napajení ze sítě na noc a ráno to bylo OK.Jinak sem někde četl nebo slyšel,že třeba udělat oko z dratu a dat ho na trafo-pájku a objet z tym TV,ale to sem neměl zapotřebí tak nevím.Auto-odmagnetizace fungovala tím vytažením ze sítě.Určitě to vygoogluješ!!
Tady to je rychlý než to dopíši už jich je 5 odpovědí!!

Hele, to máš fuk, jestli demagnetizaci měla, nebo ne(byla to nějaká stará Selena a dělal jsem to asi tak před 15-ti lety). Ať tak, či onak, zapnutí a vypnutí síťovým vypínačem(jinak to ani nešlo)nepomáhalo a barevný flek na obrazovce, po tom co mi kámoš nahoru na telku postavil jakýsi domobastlo zasák, s trafem, za který by se nemuseli stydět ani v Temelíně, setrvával a rozehnal jsem ho až trafopájkou.

V prvom rade daj od tej TV dalej vsetky magnety (reproduktory atd).
Ak nepomoze ani napr. 5 vypnuti+cakaj 15mint+zapnuti TV (sietovym vypinacom), tak to odnes do servisu pravdepodobne rozstelovana konvergencia alebo zavisi od typu obrazovky/TV ze co tam moze byt vadne.
Nemal si to nahodou rozobrate a nehral si sa s takymi kruzkami okolo hrdla obrazovky? :-) Nech ta nenapadne s tym hybat.

P.S. co sa tyka tej trafopajky, tak tu treba zapnutu pomaly od obrazovky oddalovat, vypnut az ked je v dostatocnej vzdialenosti od obrazovky...

V prvé řadě je důležité obrazovku vzdálit od předmětů, které by mohli způsobovat magnetizaci. Jak už bylo řečeno demagnetizace obrazovky se provádí při každém zapnutí televizoru, tudíž nepomůže nechat ji v klidu dlouho vypnutou, ale zapínat co nejčastěji. Při běžném sledování by měla závada zmizet sama během několika dní, či týdnů v závislosti na síle magnetizace...