Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OT: Vstup na cizí zahrádku = trestný čin?

Omlouvám se za OT, ale nemohu najít, zda vstup na cizí zahrádku (oplocenou) je trestný čin, či ne? Je vůbec vstup na cizí pozemek trestným činem? Dcera vlezla na cizí zahrádku pro jablko, byla chycena, přivolána policie (4 policisté :-)) a prý bude obviněna ze spáchání trestného činu vstup na cizí pozemek. Je jí 13let.
A ještě jeden dotaz - je možné omezit osobní svobodu, pokud byla chycena již mimo tu zahrádku a násilím držena?

Změna předmětu, původně: OT: Trestný čin? (host)

Jedna sa o priestupok, cize nie trestny cin. Zvysok neries, pokial ju zadrzali policajti nie je co riesit, pokial poskodeny tiez nie, radsej daj dcere par faciek a nech sa nabuduce nenecha chytit;o).
Samozrejme treba zdoraznit, ze kradnut sa nema;o).

policajti urobili bu-bu-bu ako u kazdeho pod 15 rokov...ale tusim to zabralo, otecko to vyriesi :-)))

u kazdeho trestneho cinu je potrebne dokazat umysel, takze zatlkaj, zatlkaj...
ano, niekedy je mozne obmedzit osobnu slobodu, myslim ze v nasom zakone je formulacia "ak je zjavne ze sa osoba trestneho cinu dopustila" neviem ako u vas, ale kradez jedneho jablka urcite nie...

kazdopadne, kradnut sa nema...

Ve třinácti není trestně odpovědná. Pokud vlezla někomu na zahradu, kde utrhla jabko, je otázkou, zda jde o trstný čin. Osobní svobodu omezit lze; ovšem v jistých mezích.
Podle mého názoru z toho nebude nic; tím spíše, že způsobila nepatrnou škodu (pakliže nějakou) a společenská nebezpečnost jejího činu se limitně blíží nule. Neměl bych obavy z nějakého "rozmazávání", dceři bych zatrhl net a/nebo televizi.

Opravim ta trestne zodpovedna je aj ked ma 13 rokov. Nezformulujem to uplne presne asi, ale povedal by som, ze nie je plne trestne zodpovedna. Aj dieta moze dostat trest a moze si ho ist odsediet (po dovrseni 15 roku).
Ale nebavime sa tu o trestnom cine, cize je to passe.

3 důchodci tvrdí, že ji tam minulý týden viděli, ale ona byla celý týden doma. Jak s tímhle, když je to slovo proti slovu.
A pak jedna duchodkyně policajtovi řekla, že teda budou tvrdit, že včera voda tekla, aby z toho něco bylo (aby jsme proplatili fakturu za celý srpen). Na to polda neřekl nic
policajti neudělali žádný záznam, jen si vzali jména a adresy, takže nás ted čeká výslech, takže si tam můžou navymýšlet, co chtějí
mám strach, že z toho bude kauza jak prase! To jste ještě neviděli - 3 hysteričtí důchodci, 4 policajti a jedna malá holka

To nie je tvrdenie proti tvrdeniu, to su 3 svedkovia proti mozno tvojmu svedectvu, navyse ty si rodic, takze si zaujaty, oni by mali byt nestranny.
Ale cele toto mi pride uz trosku humorne. Niekto im pustil vodu? Hlasili to na policii? Oznamili niekde tento cin? Aka skoda vznikla? Boli tam policajti zobrat odtlacky, robili obhliadku? Atd.
Toto cele lahko vyvratis na pripadnom sude, napriklad povies, ze dochodca odchadzal zo zahradky a zabudol zavriet vodu a teraz to chce na niekoho zvalit. Pokial budu zalovat oni maju dokazne bremeno a maju prd, to ze ju tam videli a pripadne by tam aj naozaj bola este nestaci na preukazanie.

na policii to nehlásili, to až po tom, co malou včera chytli s jablkem, ale přiznali, že včera žádná voda netekla. a když policie řekla, že se tím pádem nic nestalo, tak jedna důchodkyne, která došla až po příjezdu policie a před tím tam vůbec nebyla řekla, že bude tvrdit, že ta voda včera tekla a že malou viděla, jak ji pouští - při tom byla doma, jak před tím řekla. Policajt to slyšel, ale nic na to neřekl.
A pak dodala, že po nás bude chtít zaplatit fakturu za SRPEN, i když je ted září, ale chápu, že v srpnu se víc zalévalo :-D

Na dochodcov kasli, mne naposledy jeden iniciativny blbec cvikol kabel v jednom baraku, pretoze si myslel, ze...ani neviem co si myslel.
Prisiel som za nim slusne mu vysvetlil, ze mi ako firme sposobil skodu za xy eur a ze to bude musiet uhradit inak to pojde pred sud a bolo po hrdinstve, skoro sa rozplakal a zahral klasickeho chudaka.
Kabel spojim, zakaznik co bol nan napojeny tam uz nebyva, takze ziadna priama skoda nenastala tak to neriesim. Ale na dochodcov treba tvrdo hlavne na tych akcnych.
Dufam, ze ked budem stary nebudem tak blby, ak hej zastrelte ma.

uvažuju, že na jednoho důchodce podám žalobu za urážky, bo jak jsem tam dojela, tak jsem chtěla at malou pustí - držel ji za ruku až jí to bolelo a ona musela být na zemi. On mi začal nadávat do blbečků a do zlodějů. Tak jsem si říkala, že když na něj podám toto oznámení, tak se třeba uklidní

To je rovnake bububu ako to ich. Iba placebo efekt. Na to, aby to malo nejaky ucinok by si to musela doviest do vitazneho konca. A to uz chce pravnika a to su peniaze. A ide o princip chod do toho, inak je to podla mna dost zbytocne, oni vedia, ze s tym nikam nepojdes a vykaslu sa na to. Ja obcas pouzivam fintu na tych, ktory ma ako osobu ignoruju, ze moja pravnicka zasle v mene svojej pravnej kancelarie dopis a ked si to rpecitaju a vidia tam peciatku pravnicku pochopia, ze to myslim vazne a uz so mnou jednaju trosku inak.

Musi, ale v pritomnosti zakonneho zastupcu. Moze aj odmietnut vypovedat, nicmenej to povazujem za nedobre riesenie. Ked tam budes s nou nebude sa tak bat a navyse zasiahnes keby robil niekto bububu.
Podla mna ziadna vypoved sa konat nebude, cele to dostane na stol nejaky obecny uradnik a dostanes tak maximalne predvolanie na miestny mestsky urad, kde si pokecate s nejakou administrativnou silou.

duchodci asi byli pribuzny jednoho z tech mestaku ne? :-D Nebo potrebovali zabit cas a vykazat nejakou cinnost. :-/

(Fakt uz to neres, takovyma blbostma se fakt soudy nezabejvaj, na to nemaj cas, rozmyslel bych si i tu zalobu na duchodce, tim se taky nekdo zabejvat nebude.)

Toto je pozostatok z komunizmu, ked skola nieco znamenala. Dnes ma skola na salame a ziadne oznamy sa jej neposielaju, socialka tam imho nema co do toho rypat (dovod?) a sud? Smiesne ved sa jedna o priestupok. Cele by to mala riesit mestska policia v sucinnosti s obcou a malo by sa to skoncit len pokutou. Na sude to nema co hladat a ani sa to tam nedostane.

Jistě, ovšem trestní odpovědnost před a po 15 roce je jiná. Když smrad spáchá cosi závažného, tak jde do diagnostického ústavu apod. Ovšem trest není klasické odnětí svobody... Navíc smrad nebývá souzen, nýbrž to řeší sociální odbor místně příslušné radnice.
Nízký věk pachatelů bývá jeden z důvodů, proč policie zastaví trestní stíhání - jen to předají na radnici, do školy a tak.

Dcera vlezla na cizí zahrádku pro jablko, byla chycena, přivolána policie

Spíš bych zatknul toho (jistě) brunátného a předinfarktního strýca. Jestli nedopřeje cérečce jedno jabko, ať si je všecky naklepe do řiti... V žádném případě nechci zakládat flame, ale v mém mládí (dětství) jsme lozili na nikoliv jedno jabko :-D! Když nás strýc chytil, dostali jsme po čuni (chytil-li nás). Dnes se volají blizny, hasiči, URNA, FBI, CIA,...

Vubec bych se tim nezabejval, maximalne muzou po tobe jako zakonnem zastupci chtit v obcansko-spravnim rizeni nahradu skody, teda cenu toho jabka, jinymi slovy se tim zadnej soud zabejvat nikdy nebude. Duchodci sibudou muset odchytit nekoho jinyho a fizlove nemaj co delat, tak prudej.

Hlavně buď v klidu a čekej, co příjde. Však ono to zas tak daleko nedojde, žádnej úředník (snad!) není takovej tupec, aby to kvůli jabku nechal jít až k soudu.
I když duchny budou na ni chtít hodit i to, co neudělala, musí mít důkazy. Jestli budou furt prudit, tak jim naopak pohroz žalobou za újmu na cti, protože tvoji dceru falešně obviňují z věcí, který neudělala (voda).

A znovu říkám - nech tomu volnej průběh a uvidíš, kam až to dojde. Vsadím boty, že duchny nebudou mít ani chuť, ani příliš prachy se pouštět do soudních sporů a čekají, že se jich lekneš. Dokud vám nedojde úřední dopis, tak se nic neděje. Až pak jednej.

to je jasný - čekáme na výzvu. Jde o vstup na cizí pozemek a duchodci na ni chtějí hodit nějakou vodu, která jim tam tekla minulý týden, kdy tam malá nebyla, ale oni začali tvrdit, že ji tam ten minulý týden viděli a kdo ví, co si ještě nevymýšlí. To že byla dcera doma vím na 100%, protože jsem na PN a byla jsem s ní doma. Přitom si malá vzala jen jablko a při tom ji chytli - ale chytili ji už mimo zahrádku.
kolik je "škoda většího rozsahu"?

klid, do pěti tisíc je to "škoda nepatrná"

dle nové právní úpravy účinné od prvního dne roku 2002 se již nebude vyjadřovat výše škody způsobené trestným činem ve vztahu k výši nejnižší mzdy stanovené pro účely trestního zákona, ale výše škody bude stanovena přímo v trestním zákoně. Škodou nikoli nepatrnou se od 1. 1. 2002 bude rozumět škoda dosahující částky nejméně 5 000 Kč, škodou nikoli malou se bude rozumět škoda dosahující částky nejméně 25 000 Kč, za větší škodu bude považována škoda dosahující částky nejméně 50 000 Kč, značnou škodou bude škoda dosahující částky nejméně 500 000 Kč a škodou velkého rozsahu se bude rozumět škoda dosahující nejméně částky 5 000 000 Kč.

Resis tady uplny kraviny a hlavne na spatnym miste. Pokud z toho mas strach, tak jedinej, kdo ti pomuze je pravnik. Tady ti nikdo nepomuze- Pochybuju, ze nekdo odtud je pravnik, po precteni tech "rad" tady. Takze pokud mas z neceho obavy, tak bez na konzultaci k pravnikovi. Jinak se nedozvis nic.

Podle mě se nestane (z hlediska trestní odpovědnosti) vůbec nic. Policie to odloží pro věk 13 let.

Vždyť těch případů, kdy děcka do 15 let provedou 100x horší trestné činy (přepadení, loupeže, ublížení na zdraví), než uvádíš, je v TV zprávách spousta - a vždy je to pro věk nepostižitelné. Stačí se dívat chvíli na Novu.

jak by to mohl byt trestny cin, do 5tisc muze klidne kráct, vlastně do patnáci může kráct cokoliv ;)

Zachoval bych klid, je jí pod 15, škoda při krádeži jablka nepřesáhla 5000,-Kč (doufám, že to jablko nebylo zlaté.. :-)) a máme pořád presumpci neviny, takže důchodci musí dokázat, že tu vodu opravdu pustila ona. Maximálně by to tedy bylo na přestupek. S tím, že chtějí proplatit celou fakturu za měsíc je pošli do háje a řekni, že klidně by mohli říct, že dcerka pustila vodu v 5 letech a chtějí proplatit faktury za 8 let. Prostě to nedokážou (za předpokladu, že to dcera fakt neudělala). Jen nechápu, proč kolem toho dělají takový humbuk, to se toho stalo, 1 jablko, co to dneska je... Asi nějaký komplex nebo co.

Tak za prvé - pokud to došlo tak daleko, poradit se s nějakým advokátem.
Za druhé - pokud dcera není úplně ..., měla vědět, že tam neměla co dělat.
Za třetí - co kdyby na té zahrádce byl pes a dceru pokousal. Tady se onehdy stalo, že nějaký nenechavec trhal ovoce na zahradě kde měli psa a ten pes mu způsobil zranění, na které zemřel.

Nevzpomínám si, že bych lezl na cizí zahrady - určitě ne ve třinácti. Ale třikrát se nám někdo vloupal do chatky v zahrádkářské kolonii, naštěstí nic neukradl, nebylo co, dokonce tam nechal nějaký vercajk kterým vylomil dveře a přinesl si jej odjinud (pak jsem sháněl čí je, abych jej mohl vrátit). Takže veškerá škoda žádná, akorát oprava dveří (od té doby na radu policie co to vyšetřovala dveře od chatky raději nezamykám) a uklizení bordelu. Ale někomu se tam něco ztratilo, snad dokonce u nějaké chatičky oloupali plech ze střechy.
Tak na rozdíl od některých diskutujících bych těm důchodcům co si dovolili zadržet drzého fracka do příchodu policie nic špatného neudělal - kdo ví, kolikrát už takovou nevítanou návštěvu měli a jakou škodu utrpěli - a pochybuji, že ta dívenka tam byla poprvé. Policie sama od sebe asi nikoho nechytne a ta dívenka asi měla štěstí, že ti poškození nevzali spravedlnost do svých rukou.

jardo neblbni- malá holka, po lidsku. neřeknu, když se očešou švestky a má se pálit a sezóna švestky nedala v hojnosti- to ani neexistuje doma švestkový knedl. Ale humbuk u jednoho blbýho jablka? to není vloupání, to je mládí. prázdniny u babičky v mládí jsem vesměs prožil na trhání a ochutnávání cizích plodin. vlastností majitelů bylo i: to si odpracuješ. a řeknu ti- rád.

A humbuk u jednoho blbýho auta co se s ním nějaký mlamoj jen svezl na diskošku...
Taky si myslím, že by se to mělo odbýt úředním bububu a jestli to uděláš ještě jednou, bude to podruhé.
Ale jestli si představuješ, že pokud někoho chytíš na švestkách, tak se s ním domluvíš, že odpracuje škodu .. no, nechám tě při tom.

tak jsem to nemyslel. u babičky (bylo to na vsi, kde se každý znal) se to takto řešilo- naprosto v pohodě. taky jako městský člověk bych ještě teď se dovedl o zvířata postarat díky mlsání na zahradách. tím nemyslím ničení majetku- prostě jen blbý jablko.

mi spíš šlo o přístupu k této prkotině- volat policajty. proč? nesrovnával bych auto s jablkem.

Tady IMHO vůbec nejde o nějaké nablblé jabko, ale o uraženou ješitnost inkriminovaných penzistů. Ono je to celé nějak blbě: jak jsem psal výše, za mlada (před cca pětatřiceti lety) jsme dělali jiná alotria ]:), řešívalo se to vyliskáním buď na místě ("poškozeným" strýcem) nebo doma (když si strýc stěžoval rodičům /což se mně osobně nikdy nestalo!/). Chápu tvé zděšení, v dnešní potratózní době je asi všecko jinak (nikoliv lépe). Jediné řešení vidím v omluvě onomu důchodci a připomenutí mu jeho vlastního dětství (jestli nějaké měl), popř. popití s ním sklenky vína - není-li to ouplný trotl, určitě pochopí.

Jde taky o to, jestli to bylo ojedinělé nebo ta zahrádkářská kolonie trpí častými nezvanými návštěvami (tomu by nasvědčovalo to otevření vodovodu) a chudák holka to má odskákat i za jiné. A také o to, jestli ten důchodce se jen cítí ukřivděn (v tom případě by možná stačila omluva) nebo jestli to třeba není bývalý právník a chce si na stará kolena ještě zaprávničit (v tom případě by skončila sranda a začalo náboženství).
BTW: Do té zahrádky přelezla plot nebo ta zahrádka byla neoplocená?