Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno teplota zdroje - brzká výměna?

Zdravím,
nějaký pátek po upgrade sestavy, jsem zjistil, že nejteplejší součástka mého pc je zdroj. PC je komplet na vodníku, výpis:

AMD Phenom II X4 955 Black Edition
ASUS Crosshair V Formula 990FX
2x Kingston HyperX Limited Edition 4GB (kit 2x 2GB) 1600MHz
Sapphire Radeon HD 6970 2GB DDR5 11187-00-40R
Corsair 120gb ssd
2x WD black 1TB
(4x 12cm ventilátor + 15W vodní pumpa)

Trošku více vařící zdroj je HX Corsair 520W. Ten jsem převzal již z minulé sestavy a má za sebou cca 3roky provozu, tak nevím jestli již dosluhuje, nebo je to normální. Case mám upraveného zalmana z9, který má zdroj dole a násává tedy studený vzduch zespodu. Pc je na skříni - žádný koberec a prach taky občas utírám :).
Proč ale tento dotaz. Nijak by mě ta teplota neznepokojovala, ale dělám rekonstrukci obyváku, kde mám pc umístěné a s pc nyní počítám, že bude zavřené ve skříni (samozřejmě průduchy na vzduch jsou vymyšlené), ale netuším co teď s tím zdrojem. Netuším jakou má teplotu, nepodařilo se mi sehnat "nějaký" teploměr, ale i když se šáhne na case, tak v dolní části za zdrojem je to velice horké. Prsty na tom lze udržet, ale nepozdává se mi to ....
Tak otázka jest, mám pošetřit a psychicky se připravovat na investici? Nebo to nechat tak a zkusit, co to vydrží?!?! Ale otázka je, neodpálí mi to půlku pc??

Životnost zdroje je stanovena na 100 000 hodin provozu při teplotě až 50° C.

Ale pokud je zdroj v dolní pozici skříně, tak se neúčastní na výměně luftu jako když je nahoře.(je nato dimenzovaný) Oto by měl být méně tepelně namáhán.
Takže to vypadá na problém s ventilátorem nebo je už skutečně načatý a odchází.

Nebudu to řešit. Koupím nový zdroj a bude. Mohl bys mi prosím poradit nějaký modulární zdroj?! Na ceně nějak moc nezáleží, ale držme se v mezích. Uvítal bych černou barvu a do budoucna počítat s tím, že bych rád taktoval (jak nebude výkon pc dostačující) ...

ee, je podtím obyč. skříňka s ponožkama z dřevotřísky ... perforaci pod zdrojem jsem nechal jak byla, jen tu v bočnici jsem vyřezal a dal tam plexi. Asi to nebudu hrotit a koupím nový zdroj, ať je klid... doporučujete poté nový zdroj otočit teda ventilátorem vzhůru, nebo dolů, kde bude opět dřevěné podlaží ?!?!

hmm, to mě nenapadlo, ale nevidím v tom ani moc smysl. Zdroj si bere vzduch z pod case ("studený") a vyfukuje horký. Skříň je teplá pouze v okolí toho zdroje, tak nic jiného to teplo vyzařovat nemůže. Ještě jej zkusím asi otočit, ale už nevím, jestli mě pustí kabely, udělal jsem pořádek s kabelama a asi tam nemám rezervu na takové čachry. To radši koupím nový a udělám ten kable management znovu :).

Ještě mě napadlo, když nadtím tak přemýšlím, jestli nebude chyba ještě v cirkulaci vzduchu. Našel jsem nějakou fotku v mobilu, tak jestli by nemělo ještě smysl dát ventilátor před ten zdroj, aby ten teplý vzduch od HDD poslal nahoru?!? Všechny ventilátory mají snížené otáčky na 20%, tak velký průvan v té skříni není ...

Ten jejich airflow se mi moc nezdá:
[airflow.jpg]

Pokud nebudou nahoře umístěny dva další větráky, tak ten zadní větrák bude především nasávat vzduch shora a foukat ho ven. Zespodu toho moc nepobere. Takže buď dát nahoru další dva větráky, nebo to nahoře zalepit.

mno jo, ale kam pak s radiátorem ;) ... kuknu ještě jak to mám s těma kablíkama a zkusím jej otočit větrákem nahoru, jestli to "nějak" nepomůže. Pokud ne, tak prostě koupím toho enermaxe (běda mu, jestli bude taky hřát - nejde o peníze, ale ta práce s tím bude zase drbačka) ...

Zdravím,
tak po delší době mám před sebou volný víkend a co mě nenapadlo, udělat pořádek se svým pc. Tak mě napadlo, jestli má tady někdo zájem o nějaké výsledky, popřípadě grafy.
Co mám v plánu:
- kompletní výměna 4ks ventilátorů za Noctua NF-S12B
- otočení zdroje (větrákem nahoru)
- zřejmě opětovná úprava skříně, pro menší odpor vedení vody v hadicích

Jen bych chtěl poprosit o doporučení nějakých programů o max. zatížení jak procesoru, tak grafiky. Zkusím to otestovat na nynějších "chrchlátkách" oproti noctuám (letní pařáky jak k tomu stvořené). Co bohužel nemám k dispozici, tak je hlukoměr, ale vzhledem tomu, že měním ventilátory po návštěvě zedníka (který boural vchodové dveře a pc nebyl zakryt), tak hlučnost bude velmi rozdílná. Ještě bych se chtěl poptat, jestli jsou nějaké tipy/triky jak co udělat, pže opětovná machinace s vodníkem není jednoduchá. Nebo byste chtěli něco na dálku otestovat.

Sestava je uvedená v topicku na začátku, foto skříně je v článku, tak jestli máte nápad jak to udělat lépe, jsem dvě ucha.

P.S. Asi to někteří berou jako vychloubání s HW, ale myslím, že by to mohlo pomoci do budoucna "samostavitelům" pc, jak umístit zdroj (nahoru/dolu - větrák nahoru/dolů), rozdílná cirkulace vzduchu v uzavřené skříni, popřípadě rozdíl v kvalitě ventilátorů. Pokud bude zájem, zplodím i článek o tom s foto.

Tak jestli jsem to dobře pochopil, tak je zdroj dole a nasává zespodu.
Ten zdroj píšeš, že se hřeje a nyní ho chceš otočit tak aby bral ohřátý vzduch z krabice?
Což je podle mě ptákovina, nejen že se bude hřát ještě více ale nadělá pasaku s prouděním ve skříni.
Jinak nejvíce otestuješ/zatížíš na teploty CPU a GPU -
na teploty -
Pro CPU – OCCTP/Linpack

Pro GPU – FurMark/Extreme Burnimg Mode (test se vypíná přes Esc)

Oba testy se musí hlídat ! Zatíží CPU a GPU na Max.

A na konec dohromady, některý opakovaným 3D Markem ........