Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Zalman VE-300 - ideálny box pre profíka

K tomuto kúsku som sa dostal náhodou, keď sme zväčšovali diskové pole na serveroch poradne a senior admin tw vytiahol túto krabičku z vačku a začal z nej bootovať. Chvíľku som čumel ako puk, že čo to tam ťuká na tom a prečo ma usb box vôbec dispej a keď som sa dozvedel dôvod vedel som, že som našiel to, čo som dlho hľadal.

Láska na prvý pohľad

Bola to síce láska na prvý pohľad, ale ja som už starší muž a neprepadám citom ihneď, takže plynuli mesiace a nič sa nedialo. Priznám sa, že som na seba lakomý a nekupujem si veci, ktoré chcem, respektíve len občas. Našťastie ku kúpe tohoto kúsku ma donútili okolnosti.
Každý kto sa motá okolo PC to pozná. Na diagnostiku a rôzne serepetičky okolo PC potrebujete kopec CD/DVD, respektíve bootovacích médií. Samozrejme aj kopec programom, ktoré už spúšťate, či inštalujete priamo v systéme, ale na to pomerne dobre slúžia externé HDD. Používať dnes na bootovanie CD/DVD je však nepraktické, pretože sa časom skôr, či neskôr poškodia a ich nosenie je opruz. Dnes je prirodzené používať USB klúče, pretože majú relatívne veľkú kapacitu, sú malé, ľahko sa prenášajú a celkovo sa javia ako ideálny nástroj na servisné úkony. Bohužiaľ len javia. Tá kapacita pomerne ľahko presiahne vaše potreby, spraviť si univerzálny USB stick s multiOS je nemožné a navyše sa pomerne ľahko strácajú a zabúdajú. Môj servisný batoh vyzeral predtým tak, že som z neho vysypal vždy za hrsť USB klúčov jeden, disk a potom chviľku hľadal, ktorý je ten správny.

All-in-one

Pred pár mesiacmi som si povedal dosť a obetoval cca 80 eur na zakúpenie VE-300 + 750GB disku. Samotný box stál myslím 36 eur, ale prípadnemu záujemcovi viac prezradí Heuréka.
Po vybalení krabice ma čakala pekná čierna hliníková krabička s koženkovým vystuženým púzdrom, ktoré nie je len na okrasu, ale naozaj aj disk vo vnutrí boxu chráni.
[http://pc.poradna.net/file/view/20711-obr0-jpg]
Po inštalácií dodaného sw s prefláknutým názvom Backup utility uvidíte, že okrem klasického zálohovania cez sw môžete použiť aj backup tlačítko na samotnom boxe a zálohovať tak jedným klikom. Fajn, ale toto vedia aj podstatne lacnejšie boxy, tak v čom spočíva unikátnosť VE-300?
Na ovládanie VE-300 dodaný sw vôbec nepotrebujete. Vlastne je zbytočný, aspoň z môjho pohľadu neprináša nič nové. Podstatná súčasť sa skrýva priamo v boxe. Cez menu na disleji a rollovacie jogle ovládame celý box a to viac ako dostatočne. Posúďte sami:
- bezpečné odobratie disku
- write protect
- informácie o type USB pripojenia
- umount virtuálneho disku
- nastavenia LCD, brightnes, standby time...atd
- smart udaje z disku, predovšetkým teplota HDD
- prepínanie medzi módmi boxu
- atď
Sila VE-300 je predovšetkým v tom, že vie bežať buď v móde virtuálnej CD-ROM, alebo HDD mode, prípadne v hybridnom. Inými slovami, BIOS vám tento box detekuje nielen ako USB HDD, ale hlavne ako USB-CDROM a jednoduchým stlačením jogle vieme na túto CRDOM primountovať ľubovoľné ISO, ktoré máme na disku v príslušnom foldri. Konečne sa mi podarilo dať na jedno miesto moju zbierku Win CD, rôznych linuxov a Hirensov a mám všetko v jednom. S nadsázkou môžem tvrdiť, že s týmto boxom viem zdiagnostikovať akýkoľvek PC. Samozrejme vzhľadom na kapacitu vloženého disku box slúži aj ako prenosné, či archivačné médium.
[http://pc.poradna.net/file/view/20712-obr1-jpg]
Na priloženom obrázku vidíme box bežiaci v mix móde, čiže vidím zároveň nový disk s označením I: a virtuálnu CDROM s namountovaným Debianom označenú ako E:. Óoo aké prosté milý Watson. Už žiaden pofidérny sw na virtuálne CDROM a žiadne problémy so stabilitou OS.

Nič nie je dokonalé

Samozrejme aj VE-300 má svoje muchy, aj keď by som ich skôr nazval muškami.
Prvá vec, čo mi trošku vadí je pomerne nemotorné pohybovanie sa v menu cez jogle. Môžme sa pohnúť smerom hore, smerom dole a môžeme zatlačiť buď krátko alebo dlho. Ak sa vnoríme niekde do menu vieme sa y neho dostať len dlhšim zatlačením a dostaneme sa až do root diru. Naštaste vnoriť sa veľmi nie je kde, takže to nie je taká hrozná vada.
Horšia vec v praxi je pohyb medzi ISO súbormi. VE-300 nepodporuje bohužiať adresárovú štruktúru (tuto zavadu som neskor odstranil), takže vyhľadenie 48.ISO súboru v poradí je trošku otravné. Ak niekto namieta, že načo mi je 48 ISO musím podotknúť, že len inštalačných medií Windows XP mám asi 9 druhov, pretože všemocný MS vydával v čase rôzne edície označované ako X niečo a bola medzi nimi značná nekompatibilita. A to nehovorím o linuxoch, kde napríklad musím mať minimálne posledných 7-8 verzií Ubuntu, pretože sa pomerne často stáva, že napríklad zvuková karta v defaulte beží len v nejakej staršej verzii a pod. Hirens zase pomerne často striedajú sw a niektoré kúsky sa nachádzajú len vo verzii XY.
Ďaľšia vada je, že sa pomerne často stáva, že pokiaľ máme navolený hybridný mód, čiže disk aj CDROM zároveň nefunguje správne namoutovanie ISO súboru a neviem z disku nabootovať. Riešenie je rýchle prepnutie do ODD modu, čiže vyredenie HDD a použitie len virtuálnej CDROM.

VE-300 v praxi

Dnes si už život bez VE-300 neviem predstaviť. Nosím všetko v jednom, už sa mi nemôže stať, že zrovna ten kľúč, na ktorom bol sw, ktorý potrebujem mi bude chýbať. Veľkost disku mi umožňuje nosiť zo sebou aj ďaľší sw, typicky rôzne verzie MS Office, ktoré nám časom pekne rastú. Poteší aj USB3 samozrejme alebo dodané ochranné pôzdro. Osobne si myslím, že za tento rok to boli moje najrozumnejšie investované peniaze.
Na porovanie si ešte môžeme ukázať môj starý hlúpy "box" za 10 eur, ktorý som používal doteraz (hliníkový obal som z praktických dôvodov už dávnejšie vyradil/stratil).
[http://pc.poradna.net/file/view/20713-obr2-jpg]

Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ludia nemate niekde stiahnute firmware na zalman zm ve 200 se lebo som si to dnes kupil a zalman str… poslední
Pepanko 18.04.2015 12:33
Pepanko

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru