Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem SEO mágia alebo ako predať dažďovú vodu

Určite veľa z vás zachytilo to zázračné slovíčko SEO. Čo to vlastne to SEO je? Naozaj nám pomôže zlepšiť postavenie našej stránky na webe? Budeme prví na Googli?

Aj človek, ktorý sa nepohybuje vo svete webu, to slovíčko už zachytil. Príde vám to do e-mailu, kde vám domáca či zahraničná firma sľubuje prvé miesto vo vyhľadávači vo vami zvolených frázach, alebo, ak máte firmu, osloví vás priamo miestny SEO guru a za fest veľké prachy vám ponúkne optimalizáciu vašej firemnej prezentácie na webe. Prezentácie bývajú lákavé. Guru vám ukáže kopec grafov, ako vaša doména stúpa strmo hore. Ohúri vás desiatkami domén na krížové odkazy a vysype z rukáva tisíc dôvodov, prečo si zvoliť práve jeho. Bol som svedkom, ako zopár mojich zákazníkov napriek môjmu varovaniu podľahlo takémuto tlaku a SEO v hodnote stoviek eur si zaplatili. Holt, marketing je mocná zbraň.

SEO - áno či nie?

SEO je skratka Search Engine Optimization a v preklade znamená optimalizáciu vašej stránky pre vyhľadávače. Majoritným vyhľadávačom vo svete je Google, takže ostatné nebudeme v článku spomínať. Snáď v Českej republike má veľký podiel ešte Seznam, ale ten je čiastočne naviazaný na Google, aj keď navonok to tak nevyzerá a tvrdí opak. Toto však nie je podstatné, pretože princípy platia pre akýkoľvek vyhľadávač.

SEO je veľký biznis, na poradňáckom e-maili dostávame denne niekoľko ponúk na SEO optimalizáciu, aj keď mám pocit, že CZ a SK trh už je presýtený a SEO „mágov“ je pomenej ako po minulé roky.

Je SEO užitočné?

Jednoznačne áno.

Je SEO-špecializovaná firma pre nás užitočná?

Veľmi pravdepodobne nie. Prečo?

Každý chce byť prvý na Googli. Je dokázané, že keď sa vaša firma nezobrazí medzi prvými desiatimi vyhľadávanými, čiže na prvej stránke, len málokto pokračuje na stránku druhú. Toto je fakt a s ním operujú SEO firmy. Sľúbia vám, že vás do TOP 10 dostanú, a to pri akomkoľvek výraze, ktorý si zvolíte.

Predávate PC? Nevadí. Zadáme „predaj pc“ a vaša firma bude v prvej desiatke. Wau, to je super, povie si zákazník a drahú službu si objedná. Samozrejme, práve kúpil dažďovú vodu, ktorú mohol mať aj zadarmo.
Znovu sa pýtam, kam sa podel zdravý sedliacky rozum? Prečo si zákazník neuvedomí, že v TOP 10 môže byť presne, áno presne, 10 odkazov, čiže teoreticky 10 firiem, a že SEO firmy ponúkajú rovnakú možnosť tisícom predajcov PC, a že SEO firiem sú stovky, a že každá tvrdí to isté? Budete v TOP 10, nech sa deje, čo sa deje? Nie je to možné, žijeme len v jednom rozmere, o ktorom vieme, a keď je raz tých miest len 10, tak tam bude maximálne 10 firiem.

Raz som sa spýtal jednej SEO nadháňačke, ktorá sa ma snažila presvedčiť, že keď si nechám u nich optimalizovať stránku, tak budem mať tisíce nových zákazníkov, či rovnaký produkt ponúkla aj konkurencii. Keď odpovedala áno, spýtal som sa, ako chcú dokázať narvať 20 PC firiem do TOP 10. Chvíľku zaváhala, ale potom sa ma pokúšala oblafnúť tým, že predsa každá firma si zvolí inú frázu. Ale akú frázu si zvolí predajca PC ak nie „predaj PC“? Čo tak asi ľudia budú hľadať na Googli, keď budú chcieť kúpiť PC, ak nie slovné spojenie „predaj PC“? Na rozdielne frázy sa spoľahnúť proste nedá. Navyše, vždy musíme počítať s tou najpravdepodobnejšou frázou, ktorú človek zvolí.

SEO zádrhely

Prvý a najväčší problém celého SEO je, že nikto nevie, ako celý engine Googlu funguje. Vieme, že roboti preliezajú naše stránky. Vieme, že indexujú ich obsah. Ale čo s ním ďalej robia? Toto všetko sa môžeme len domnievať. Google síce občas niečo neoficiálne vypustí, ale takmer všetko, čo sa o SEO vie, vzniklo metódou pokus-omyl. Niečo sa skúsilo a pozorovali sa reakcie Googlu na túto zmenu.

Druhý problém sú zmeny v algoritmoch Googlu. Inými slovami to, čo platilo pred rokmi, už neplatí dnes a to, čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. Donedávna boli napríklad veľmi populárne tzv. krížové odkazy, čiže SEO firma si registrovala desiatky domén, kde mala odkazy na vašu stránku, čím akože zvyšovala jej rating. Tento koncept, ak aj kedysi fungoval (je to celkom možné), už dávno nefunguje. Dokonca Google vraj za takéto „hluché“ odkazy vašu stránku penalizuje. Ak vám SEO firma ponúkne krížové odkazy na svoje domény, ruky preč od nej!

Ako na SEO

Som hrdý na to, čo sme na poradni dokázali. Sme nielen najväčšou bezplatnou multi-poradňou na CZ/SK, ale sme výborní aj v postavení na Googli vďaka našim šikovným programátorom a predovšetkým používateľom. Prečo používateľom? Vysvetlíme si o chvíľku.

Pripomeňme si najprv fakt, že existujú rôzne jazykové mutácie Googlu, ktoré ponúkajú častokrát odlišné výsledky. Pre náš trh sú základné tri, a to .com, .cz a .sk.

Ak si zoberieme všeobecné slovo poradna, tak na .com sme prvý, na .cz prvý, na .sk sa pohybujeme medzi miestami 2-5 z dôvodu nižšej návštevnosti slovenských používateľov. Na seznam.cz sme prvý.

Ak si zvolíme našu vlajkovú loď a dáme si vyhľadať slovné spojenie „pc poradna“ alebo „poradna pc“, dostaneme nasledovné výsledky. Na .com prvý, .cz prvý, .sk prvý a samozrejme seznam.cz prvý.

Čo z toho vyplýva? Že máme výborne optimalizovanú stránku? Áno, ale podstatnú časť našeho úspechu tvorí obsah a obsah tvoria používatelia. Je to kruh, ktorý nesmiete porušiť. Musíte mať optimalizovanú stránku, musíte mať obsah a musíte mať návštevnosť. Žiadne zázraky, žiadne SEO skoky novej domény, ktorá bude hneď v TOP 10, ale roky tvrdej práce a postupného získavania ratingu. Neraz sa stane, že zadáte svoj problém na poradni a keď o minútku na to „googlite“, nájdete ho v Googli na prvom mieste, pretože roboti ho už zaindexovali a vyhodnotili ako relevantný pre riešenie vášho problému.

Triky SEO firiem a ako im nenaletieť

Krížové odkazy

Ako som uviedol, tento zastaraný spôsob zvyšovania ratingu je dnes kontraproduktívny a určite ho neodporúčam nasadiť. Krížový odkaz je užitočný, ale musí na vás odkazovať stránka, ktorá ma vysoký rating. Napríklad odkaz z poradna.net je vysoko cenený a prinesie vašej doméne výrazne viacej „bodov“ ako stovka odkazov z mŕtvych stránok. Aj preto dostávame minimálne raz za týždeň žiadosť o výmenu odkazov, ktoré zamietame, pretože nám nič neprinášajú. A aj preto naši moderátori pomerne prísne strážia nepovolené reklamy v odkazoch a sme nekompromisní v ich mazaní.

Všeobecná optimalizácia

Ak vám stránku nerobil vyslovene idiot, nie je už nejaká veľká optimalizácia veľmi nutná. Každá stránka by už mala byť optimalizovaná v defaulte a všeobecné pravidlá optimalizácie sú celkom známe. Vyhneme sa flash-u, vyhneme sa obrázkom bez textu (roboti sa z obrázku nič nedozvedia), stanovme si kľúčové slová a používame ich v kontexte na najvyšších úrovniach našej domény. Čím hlbšie v stromovej štruktúre ukryjeme dôležité informácie, tým menej budú zaindexované. Všeobecné pravidlá optimalizácie by mal zvládať každý webmaster. Optimalizácia už optimalizovanej stránky vám už nič extra neprinesie a bude vás stáť zbytočné peniaze.

Predaj marketingových žvástov

Súhlasím s tým, že je treba si zadefinovať kľúčové slová, nie je však pravda, že čím viac, tým lepšie. Videl som zdrojové kódy stránok prešpikovaných nezmyselnými frázami. Definície vieme určiť aj podľa sedliackeho rozumu. To, či sa na našej stránke vyskytujú, nám napovie napríklad Webmaster Tools od Googlu, pripadne nám pomôže ich ďalší nástroj Analytics. Tieto veci sa dajú riešiť pomerne primitívne a je mi až divné, aké divadielko vedia okolo nich spraviť SEO firmy. Z 10-riadkovej analýzy vám vytvoria kľudne 50-stránkovú prezentáciu, kde sa dozviete, čo je previazané s čím, a že to vlastne máte celé zle. Ale keď si zaplatíte, oni vám to radi opravia.

Záver

Čo dodať na záver? O čom je vlastne SEO a ako sa dostať na prvé miesto vo vyhľadávači? Zjednodušene povedané, ak máte spravenú stránku rozumne, máte ju optimalizovanú. Ak chcete byť na prvom mieste, zaplaťte si to priamo u Google AdWords. Alebo proste svoju stránku rozvíjajte, prilákajte na ňu ľudí a majte na nej obsah a jedného krásneho dňa po pár rokoch usilovnej práce budete na prvom mieste ako poradna.net aj bez toho celého a drahého SEO humbuku.

Předmět Autor Datum
Prvý a najväčší problém celého SEO je, že nikto nevie, ako celý engine Googlu funguje. a tým je pov…
pme 28.05.2015 20:11
pme
Teda takhle to hanbit jak kdyby to bylo životní pojištění prodané nešťastníkovi na spoření si. Marke… poslední
.. 04.06.2015 14:25
..

Prvý a najväčší problém celého SEO je, že nikto nevie, ako celý engine Googlu funguje.

a tým je povedané asi všetko...

Teda takhle to hanbit jak kdyby to bylo životní pojištění prodané nešťastníkovi na spoření si.
Marketéři chcípnou hlady ...

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru