Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Modrá veľryba alebo ako (ne)šíriť paniku

Pred dvadsiatimi rokmi bol internet plný informácií. Drvivá väčšina z nich bola pravdivá. Dnes je internet plný podivínov, spravodajských hier a dopátrať sa pravdy je čoraz väčší problém. Na príklade Modrej veľryby si však môžeme ukázať akoby sme mali informácie spracovavávať a podrobovať ich našemu kritickému mysleniu.

Intro

Modrá veľryba je anglicky názov Vráskavca obrovského (Balaenoptera musculus). Vzhladom na vedecky doteraz nevysvetlené samovražedné nájazdy veľrýb, delfínov, čí kosatiek prebrala hra, ktorá sa má končiť samovraždou hráča názov Modrá veľryba.
[http://pc.poradna.net/file/view/28636-bluewhale-jp          g]

Princíp hry

O čo ide? Hráč dostáva cez tzv kurátora každý deň jednu úlohu, ktorú musí splniť. Úlohy sú to pomerne stupídne, od sebamrzačenia až po nezmysli typu postav sa o kraj strechy, nehovor cely deň s nikým a pod. Hra vrcholí po splnení 50. úlohy, ktorou je samovražda hráča.
Na prvý pohľad ide o stupiditu, ktorú by sme nemali brat väzné, ale keďže žijeme v dobe internetu, kde sa informácie síria rýchlosťou svetla bude lepšie ak sa na to pozrieme. Pre lepšiu názornosť uvediem sírenie tohto hoaxu v bodoch.
• Na ruskom FB klone VK pôsobí skupina F57, ktorá združuje rôznych podivínov so sebvrazednymi sklonmi
• Dve mladé dievčatá si nezávislé na sebe siahli na život, obidve boli členkami F57
• F57 je zablokovaná adminom VK
• Vznikajú klony F57, ktoré vedú Filip Lis a Filip Celov, obe skupiny sa tvária ako nástupcovia F57
• Filip Lis pri chatovani s užívateľmi podporuje ich sebapoškodzovanie, Celov sa naopak snaží proti nemu bojovať. Obaja Filipovia sa obviňujú z krádeží identity a vydávajú sa jeden za druhého.
• Lis je momentálne vo väzbe, Celov vystupuje v prípade ako svedok
• Matka jedného z dievčat obviňuje skupinu F57 a jej nástupcov z navádzanie jej dieťaťa na sebevraždu, príbehu sa chytá v roku 2016 Novaja Gazeta a obviňuje VK skupiny z desiatok sebevrážd, ktoré sa stali na území Ruska za posledne roky.
• O par mesiacov príbeh prevezme britsky Guardian , neskôr začínajú príbeh preberať aj ine plátky a začína si žíť vlastným životom.
• O sebevraždách deti píše, čí vysiela iDnes, Topky, Nova, Prima. Markíza, Jojka a máme tu takú malú národnú hystériu.

Naše zdroje

Aby som sa, čo najviac priblížil bežnému užívateľovi použijem klasické zdroje. Tu je zopár odkazov z bežných webov.
www.pluska.sk
najky.webnoviny.sk
www.topky.sk
www.extra.cz
Je veľmí zaujímave sledovat životnú púť tohoto "hoaxu", ktorý je krasnym mixom pravdy, polopravdy a totálnych kravín. Toto je vždy najúčinrjšia zmeska, proti ktorej sa len veľmi ťažko bojuje.

O čo v skutočnosti ide?

Fakty sú jasné. Sme ľudia a sme rôzni a existujú medzi nami jedinci so sklonmi k sebapoškodzovaniu, čí k sebevraždám. Máme policajné štatistiky, napríklad na Slovensku v roku 2012 spáchalo samovraždu 571 ľudí a 1018 sa o ňu pokúsilo. Koľko z nich bolo osôb mladších ako 18 rokov neviem, ale určíte to boli desiatky osôb. Prečo tak ti ľudia učinili povedať nevieme, ale určíte ich k tomu niečo viedlo alebo niekto (chutiac/nechtiac) naviedol. Nakoniec každý z náš kto bol aspoň raz v živote nešťastné zaľúbený mal aspoň sekundu pocit, že už viac nechce žito). Vtedy ešte žiadna hra neexistovala.
Obviniť však z desiatok, čí stoviek samovrážd deti nejakú skupinu, čí jedného človeka mi príde trosku povrchné zvaľovanie viny a hľadanie vinníka niekde inde ako v skutočnosti je. Je takmer nemysliteľné, aby duševne zdravé dieťa podľahlo v krátkom čaše niekoľkých desiatok dni niekomu kto naňho vyvíja tlak, čí sa v ňom pokúsi prebudiť pocit menejcennosti a pod natoľko aby si siahlo na život.
Kecy o manipulácii a vyškolených psycho ťahoch a fakt, že ľudia tomu veria mi pripomínajú, že seriály ako Mentalista, čí rôzne dokumenty, kde sa dokazuje ako je človek ľahko manipulovateľný pôsobia často kontraproduktívne. Lekárom je už dávno známe, že nie každý sa dá zmanipulovať, nie každý sa dá zhyptnotizovať.

Existuje modrá veľryba?

Ako živočíšny druh určíte ANO. Zatiaľ.
Ale predstava nejakých “komand smrti”, ktoré číhajú na naše deti na FB, čí iných sociálnych sieťach je úsmevná. Samozrejme po šírení a popularizovaní tohto pseudoproblému médiami sa začali rojiť fake odnože a par desiatok jedincov sa pokúšalo priživovať na chvíľkovej popularite, takže fake kurátora stretnete na webe ešte aj dnes. Väčšinou sú to slabomyseľní jedinci, ktorí sa chcú chvíľku opájať mocou, že riadia niekoho ďalšieho, ale sami o sebe nepredstavujú reálne nebezpečenstvo. Navyše po nahlásení nerobia pre našu políciu väčší oriešok ako sa dopátrať k ich identite.

Analýza informácii z YT.

Na zaver by som bol rad keby ste si pozreli tieto dve videa, ktorých obsah tu chcem rozobrať.
Prvé video je od užívateľa Zlý Zajo
watch
Druhé video je od CZ youtubera, ktorý si hovorí Wizzory.
Edít: Počas písania článku video od Wizzoryho zmizlo z YT, takže si rozoberieme len prvé video. Pointa videa od Wizzoryho bola v tom, že nepodával žiadne bulvárne informácie a pokúšal sa triezvo pristupovať k údajom, ktoré ma dostupné, inými slovami na jeho videu som nenašiel nič "závadné".
Podotýkam, že oboch YT som videl prvýkrát v živote, takže nie som ovplyvnený ich predchádzajúcou tvorbou.
Zlý Zajo vyzerá byť ako inteligentný človek, ktorému ide o dobru vec. Ale svätí účel prostriedky? Video od Zlého Zaja je okrem zopár pozitívnych vecí plné hlúposti a nezmyslov. Zajo sa nám bulvárne pokúsil navodiť dojem exkluzívneho obsahu a namiesto toho nám servíruje exkluzívne sra…ky.
Zajo nie je evidentne doma v IT oblasti a skočil na lep niekomu kto sa s nim spojil a tváril sa, že je od Anonymous. Osobne mu to nemám za zlé, ale nabudúce by si on mohol uvedomiť svoj vplyv a viacej zvažovať, čo vypustí do éteru.
[http://pc.poradna.net/file/view/28637-blue2-png]

Takže v čom nám to Zajo konkrétne klame?
• Ma exkluzívne informácie - bohužiaľ ma len exkluzívne klamstvá.
• Za hrou stoja hackeri, ktorí sú na darkwebe - popis darkwebu bol na úrovni bulvárneho pl8tka. Za hrou stoja vyškolení psychologickí manipulátori – nevidel som žiaden vyškolení psychologick7 chat zatiaľ, takže silne pochybujem, že toto tvrdenie je pravda. Tvrdenia, že za hrou stoja hackeri sú postavené na vode. Nie je totižto logický dôvod prečo by mal niekto takýto stáť za touto hrou.
• Hra beží na VK a automaticky sa presúva na privátny chat, ktorý beží na Darkwebe. Veľmi by ma zaujímalo ako…to si akože stiahnem nejaký exe súbor, aby som chatoval s niekým? Opäť tvrdenie postavené na vode. Samozrejme, že ak si s niekým píšete a on vás vyzve si do vašeho pc čokoľvek nainštalovať je to vždy veľké riziko.
• Cez privátny chat zistí hacker o váš všetko, získa prístup k vaším osobným údajom, cez IP adresu si dokáže zistiť, kde bývate. Samozrejme je to blbosť ako mraky, skôr vynájdem stroj na cestu časom ako získam z vašeho PC vaše osobne údaje, kde bývate a čo robíte. Naozaj to nie je také jednoduché ako to vidieť v US filmoch a to hovorím z pozície "hackera", keďže sa o IT bezpečnosť zaujímam a je aj pravdou, že som v minulosti prenikal do cudzích PC v rámci objavovania sveta informačných technológií.
• Kurátorom ide o vaše údaje, pretože skôr ako umriete si na vaše údaje vyrobia falošné pasy, uzatvoria zmluvy a pod. Zajo, Zajo, tebe nevadí, že hra sa má zameriavať hlavne na deti, ktorých osobne údaje sú na darkwebe tie najmenej žiadané, pretože sa dajú zneužiť len minimálne? Cele toto tvrdenie je totálna kravina.
• Kurátori majú 50 dni na predprípravu podvodov…prečo pravé 50 dni, akú to ma logiku? Zajo nemá ani šajnu ako funguje zdieľanie údajov medzi krajinami a 50 dni naozaj nič neznamená. Totálny výmysel.
• Zajo pozri sa radšej na pyramídové hry, napríklad na http://ekonomicka.poradna.net/a/view/4102-dalsie-l ietadlo-z-vychodu-kairos-technologies-a-jeho-pyram ida, kde musíš pri registrácii zaslať sken OP a pasu…tato firma získala prístup k osobným údajom státisícov ľudí pod prísľubom vyplácania provízii. Ty si fakt myslíš, že na to, aby som získal osobne údaje musíš niekoho zabiť? Oni majú dokonca tie pasy ofotené, takže vyrobit falzifikát naozaj nie je až tak ťažké.
• Zajo spomína istý server z Darkwebu, kde sa zbierajú osobné data...akosi už nespomína, že jeho doménu "tejkla" v roku 2014 FBI a pokiaľ viem pod pôvodným názvom sa už na Darkwebe nevyskytuje. Btw ten web zbieral data hlavne US rezidentov.

V čom nám Zajo neklame?
• Rodičia neignorujte svoje deti
• Venujte sa ich problémom nielen ako rodič, učiteľ, ale aj ako kamaráť, čí známy.
• Nepodceňujme varovné príznaky z okolia, šikana, čí cyberšikana sú pomerne bežné a deti tým naozaj často trpia.

A predovšetkým nešírme dezinformácie, je toho plný internet a nie je nič horšie ako bojovať celý život s bludmi.

Předmět Autor Datum
Ja osobne si myslím, že práve kvôli tomu že každý o tomto hovorí, všade o tom píšu, tak prave kvôli…
Mlocik97 17.04.2017 09:13
Mlocik97
Ano clanok ma 2 pointy, prva je, ze sirenim informacii napomahame casto sireniu paniky. Keby nie med…
fleg 17.04.2017 10:03
fleg
Bublina splaskla,nikdy to neexistovalo. Jen marketingový tah jak přilákat další osoby do sociálních…
kozakl 17.04.2017 14:03
kozakl
prúser je aj v tom,že napr. slovenská TV JOJ to prezentovala ako úplne vážnu serioznu vec a absolutn…
audax 17.04.2017 17:26
audax
No,ano. U vás JOJ a u nás je zase ta žumpa český Facebook. Tam když si počtete,tak nabudete dojmu,že…
kozakl 18.04.2017 08:31
kozakl
Tu nejde o JOJku, ci FB, ale o tom ako sa robi propaganda. Je jedno, ci politicka, marketingova, ale… poslední
fleg 18.04.2017 09:08
fleg

Ano clanok ma 2 pointy, prva je, ze sirenim informacii napomahame casto sireniu paniky. Keby nie medializacie cele to zostane v Rusku, kde to este stale vysetruju, takze priama suvislost este nebola potvrdenia (urcite nie v stovkach pripadov).
Druha pointa je v tom, ze nejaky YT, ktory ma za par dni cez 300k zhliadnuti sice s dobrym umyslom, ale vypoti v parminutovom videu tonu somarin len preto, aby si zvysil navstevnost(?).

Bublina splaskla,nikdy to neexistovalo. Jen marketingový tah jak přilákat další osoby do sociálních sítí. Takové zaručené "zážitky" ze hry mi připomínají Vovku Železného,kde každý redaktor Novy musel "přispět" do Volejte řediteli každý týden dotazem.

prúser je aj v tom,že napr. slovenská TV JOJ to prezentovala ako úplne vážnu serioznu vec a absolutne si tam nikto nedal ani minimálnu námahu,aby nejako overoval,či dávajú do správ vec , ktorá je pravdivá,alebo sa jedná o nejaký výmysel a aj keď sa ukázalo,že išlo o hoax,nenašli odvahu dať aspoň zmienku o tom,že sorry,mýlili sme sa,nechali sme sa nachytať........proste bulvár a senzácie za každú cenu prevládajú už pomaly všade,že sa často aj klame a krmia oči a uši neoverenými senzačnými správami,nevadí,hlavne že to udržuje sledovanosť,takže nielen sociálne siete,ale aj ostatné médiá,niekedy by sa už asi hodilo spraviť to,čo kedysi vyslovila jedna klasička : "já bych ty internety zakázala...." aj Keď ani to by dnes už nebolo nejaké múdre riešenie....

No,ano. U vás JOJ a u nás je zase ta žumpa český Facebook. Tam když si počtete,tak nabudete dojmu,že nejvíce uprchlíků není v Německu,Turecku,Francii,ale naprosto všichni jsou v České republice. Tady by mě to slovo "imigrant" zakázat či cenzurovat až tak nevadilo.

Tu nejde o JOJku, ci FB, ale o tom ako sa robi propaganda. Je jedno, ci politicka, marketingova, alebo nejaka nezavisla.
V podstate dezinformacie vychadzaju z 3 zdrojov:
- prvym su novinari, kedze ich kvalita je dnes pofiderna. Jedine, co ich zaujima je citanost, sledovanost, pocet views, lajkov, odoberatelov...kvalita je az na poslednom mieste.
- druhym su statne propagandy a kry tajnych sluzieb. Tie tu boli aj predtym, ale vysledkom toho, ze kazdy ovlada kazdeho je, ze clovek ma problem komu verit a komu nie.
- treti zdroj su samotni useri na co som poukazal aj v clanku. Relativne znamy youtuber, ktoreho cielovou skupinou su asi adolescenti spravi manipulativne video plne dezinformacii a bezdovodne siri bludy. Deti klikaju, zdielaju, pocet zobrazeni a lajkov rastie a vysledkom je psychoza a pravda udupana niekde vzdau pod privalom dezinformacii

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru