Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Převádíme video do h.265 pomocí AMD VCE (nebo jiných HW enkodérů)

Hledal jsem způsob, jakým si hromadně a efektivně převést své nahrávky domácího videa a některých TV pořadů pořízené (kdysi dávno) v MPEG-TS formátu do něčeho modernějšího. S ohledem na faktor úspory času jsem se rozhodl prozkoumat kvalitu HW komprese a (v mém případě) podporu AMD VCE.

Hned na začátku bych rád připomněl, že HW komprese zatím nedosahuje kvalit SW, zejména co se totožného bitrate týká, nicméně pro méně náročné uživatele je velmi dobře použitelná už dnes. Velkou výhodou je rychlost a nenáročnost, takže máte možnost experimentovat s nastaveními.

Když jsem začal hledat nástroje na konverzi, zaplavila mě doslova halda různých all-in-one nástrojů podivného vzhledu a ještě podivnějšího chování, zjevně určených neznalým klikačům, podle toho, že obsahovaly předdefinované výstupní formáty pro mobily apod. Navíc neuměly HW akceleraci, tudíž jsem je zavrhl. Hledal jsem dál a našel jsem jeden hodně zajímavý nástroj s podivuhodným jménem A's Video Converter. Autor je Japonec a bohužel celý jeho web je japonsky - což díky překladači strýčka Google dnes už není na překážku. :-) Na překážku je ovšem lehce spartánský pohled na funkčnost, kterou je třeba rozšířit o nástroje třetí strany, abyste dostali vůbec nějaké výsledky, ovšem škála podporovaných HW encoderů je široká (Intel, AMD, Nvidia) a požadavky na SW velmi mírné - v podstatě potřebujete moderní Windows a aktuální ovladače.

Co tedy budeme potřebovat?

V první řadě samotný konvertor: http://bluesky23.yukishigure.com/AsVideoConv.html (doporučuji zvolit 64b verzi, link na stažení je až dole na stránce; chcete-li si počíst, použijte google translate)

A dále budete potřebovat:

Pro možnost načítat různé formáty videa potřebujete LAVfilters (ZIP archiv), dostupné zde: https://github.com/Nevcairiel/LAVFilters/releases
Pro možnost ukládat rovnou do MKV potřebujete MKVToolNix (mkvmerge.exe) dostupný zde: https://www.fosshub.com/MKVToolNix.html

Jak vše zprovoznit

1. nainstalujeme a spustíme AVC (můžete také jen rozbalit ZIP soubor)
2. doinstalujeme podporu LAVfiltrů, způsob je "podivuhodně japonský" :-) - Menu Input, zvolte Select file.. (jako byste otevírali videosoubor) a nalistujte ZIP s LAVfilters. Úspěšná konfigurace bude završena oznamující hláškou
3. Načtěte video a volitelně, pokud chcete muxovat do MKV, jednorázově stáhněte a rozbalte MKVtoolnix a v Transcode settings jej nalistujte (viz obrázek níže)

http://pc.poradna.net/file/view/28791-mux-png

4. V Transcode settings nastavte požadovaný kodek (dle podporovaného HW) a upravte bitrate apod. na požadované hodnoty.

http://pc.poradna.net/file/view/28795-vce-png

5. Spusťte konverzi. Díky rychlosti máte možnost měnit nastavení a sledovat vliv na velikost, rychlost a kvalitu výsledku

http://pc.poradna.net/file/view/28797-prevod-png

A jak to vypadá v reálu? Klasický film nahraný z televize, který má v MPEG2 velikost okolo 3,2GB je převedený do h.265 (HEVC) za cca 6-10 minut, bez nějaké větší zátěže CPU nebo GPU a výsledná velikost je 730MB (samozřejmě záleží na nastavení kvality kodeku i typu kontejneru). Doporučuji zaexperimentovat s deinterlace a dalšími filtry ovlivňujícími výstup.

Závěr

Otestovat si HW konverzi může prakticky každý, kdo má adekvátní HW s podporou (např. h.264 podporují i prastaré HD7970), SW je zdarma (nebo jako donationware).

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články