Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Chromecast 2 - dokonalý streamingový nástroj

Pár týždňov dozadu som bol pracovne v Londýne, kde sme montovali v hoteli nový hotelový systém. Samotný systém pozostával z Androidovej jednotky, ktorá sa starala o komunikáciu s TV okruhom a hotelovým systémom + maličkého „disku“, ktorý sa staral o komunikáciu medzi TV a mobilným zariadením klienta. Meno diskovitého útvaru je Chromecast.

Intro

Chromecast v EU nie je veľmi populárny, zato v USA je už dostatočne známy. Ide už o jeho druhú generáciu a pravdupovediac mňa po pár dňoch očaril.
Čo to vlastne ten Chromecast je?
Chromecast je zariadenie, ktoré nám umožňuje streamovať obsah našeho zariadenia, alebo multimediálny obsah internetu na našom TV. Je jedno, či sa jedná o staršiu TV, čo modernú SMART TV. Podstatné je, aby TV obsahovala HDMI vstup. USB vstup na napájanie Chromecastu nie je povinný, pretože ho dokážeme napájať aj dodaným zdrojom.
Skúsme si odpovedať na otázky prečo práve Chromecast a nie niečo iné.
[http://pc.poradna.net/file/view/28827-chromecast-2      015-jpg]

Otázky a odpovede

Q: Načo mi je Chromecast, keď mám doma DLNA server a streamujem obsah z neho.
A: DLNA je oproti „castingu“ veľmi nemotorný protokol, ktorý ma kopec obmedzení. Cez DLNA vieme zdielať multimediálny obsah, ale musíme mať DLNA „server“ a DLNA klienta...v našom prípade napríklad SMART TV. DLNA nevie robiť nič okrem multimédií a jeho obsluha je pomerne toporná.

Q: Načo mi je Chromecast, keď tu máme Miracast?
A: Musíme pripomenúť, čo veľa ľudí nevie a to je, že ich SMART TV podporuje pravdepodobne Miracast protokol. Miracast podporuje drvivá väčšina výrobcov mobilných telefónov, takže zdieľať obsah mobilu/tabletu nie je až taký problém. Čo však s notebookom? Tam je to trošku horšie. Samotný MS podporuje Miracast od Win 8.1, ale protokol musí podporovať aj váš hw....a tam môžete naraziť. Podporu hw si zistíte cez dxdiag. Navyše pri použití Miracastu sa vaša wifi na mobile prepne do „repeater“ režimu, ktorý ja osobne považujem za veľmi nespoľahlivý. V praxi sa mi pomerne často stávalo, že zvuková stopa nekorešpondovala s video stopou pri prehrávaní HD videí a to si myslím, že môj Huawei P9 light nie je až taký šrot. Navyše sa mi pomerne často stávalo, že môj TV (LG) sa odmietal spojiť so zariadeniami cez Miracast na prvý pokus.

Q: V čom je Chromecast taký užasný?
A: V prvom rade cena. Za 35 dolárov získate krabičku, ktorá podporuje obe frekvenčné pásma 2.4 GHz aj 5 GHz, čo je samozrejme výhoda, keďže na klasickom sídlisku je 2,4 už takmer nepoužiteľná. Dual ARM Cortex-A7 procesor v záprahu 512MB RAM je dostatočne výkonný na streaming čohokoľvek, čo si zmyslíte. Samozrejme, že na 4k si už musíte zvoliť drahšiu verziu Ultra.
Chromecast sa veľmi ľahko konfiguruje a po prvotnom nastavení....funguje!!! Funguje bez problémov a keďže ide o produkt Googlu je spolupráca s Androidom bezproblémová. Ak chcete používať notebook stačí ak použijete Chrome, kde je už podpora castingu priamo implementovaná, takže netreba už nič doinštalovávať.
Navyše na pc platforme existuje kopec doplnkov, ktoré sú však pre mňa osobne trošku zbytočné, pretože všetko, čo potrebujem zvláda Chromecast už v základe.

Q: Ako to vlastne celé funguje?
A: Pri konfigurácií Chromecastu vlastne nastavíte akoby ďalší wifi vysielač. Tento vysielač je napojený na váš wifi router, takže streamovanie obsahu z netu dokáže zvládnuť sám. V praxi to znamená, že si spustím na mobile Youtube player, nájdem rozprávku pre moju dcéru kliknem na casting do Chromecastu a môžem čítať na mobile správy. Prehrávané video môžem ďalej ovládať, posúvať sa na časovej osi, ovládať hlasitosť, či skočiť na ďalšie video, ktoré mám v playliste.
Samozrejme môžem dať cástovať aj obsah celého telefónu a vychnutnať si tak obraz na veľkej obrazovke.

Q: Pre koho je Chromecast určený?
A: Molo by sa zdať, že ak máme doma zariadenia s podporou Miracastu je Chromecast pre nás zbytočný. Že sa nám hodí len pre staršie TV, ktoré obsahujú aspoň HDMI a za málo peňazí tak dokážeme z takéhoto TV spraviť SMART TV.
Nie, Chromecast môžem smelo odporučiť každému. Zabudnite na stavané SMART funkcie na vašom TV, zabudnite na nekomfortné ovládanie cez diaľkové ovládanie, zabudnite na nákup drahého príslušenstva a poddajte sa evolúcií vo forme Chromecastu. Za pár desiatok eur získate blbuvzdorné zariadenie, ktoré jednoducho nakonfigurujete a dokážete ovládať vašim mobilom bez špeciálneho školenia.
Musím uznať, že táto druhá generáciu sa Googlu naozaj mimoriadne podarila.

Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Používáme s mámou Screen Share z androidího telefonu a tabletu na "chytrou" TV. NAS jsem zrušil asi…
mif 14.05.2017 11:43
mif
Pokial uz mas rozbehanu kombinaciu Miracastu a Androidoveho zariadenia asi nic, ale... Doma som dote… poslední
fleg 14.05.2017 14:30
fleg

Pokial uz mas rozbehanu kombinaciu Miracastu a Androidoveho zariadenia asi nic, ale...
Doma som doteraz pouzival defacto rovnaku kombinaciu, cize telefon + TV a obcas s tym boli problemy hlavne pri pokusoch robit mirroring, kde bud zblbo spojenie uplne alebo dochadzalo k rozsypaniu synchronizacie medzi zvukom a obrazom. Pri Chromecaste sa mi to este nestalo.
Myslim, ze vyhody oproti integrovanym rieseniam som popisal uz v clanku, cize dual wifi, blbuvzdorna instalacia a ovladanie a bezproblemovy chod oproti integrovanym rieseniam od vyrobcov TV.
Mam pocit, ze Chromecast bol vymysleny pre US trh, kde zakaznici neboli schopni rozbehat nieco ako mirroring, ci castovat video cez vstavaneho YT klienta na TV.
Napriklad teraz som skusil u seba doma mirrorovat starsi HTC mobil...vidi Chromecast aj TV, na obe sa napoji, ale obraz vidim len ked vyberiem Chromecast...pritom este donedavna ten mirroring siel aj na TV.
Takze asi tolko.
Edit: Este doplnim, ze fora na nete su plne problemov s prepojenim medzi telefonom a TV, kde sa uzivatelia stazuju, ze telefon bud nevidi ich TV alebo ked sa aj spoji je mirroring velmi pomaly a prave toto som este nezaregistroval u ziadneho pouzivatela Chromecastu.

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru