Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem RaspberryPi s KODI jako HTPC

Pojdme si udělat z RaspberryPi (Malina) plnohodnotné HTPC za pomocí KODI.

Co bude třeba?

- počítač RasberryPI + příslušný napájecí zdroj, doporučuji koupit v sadě i SD kartou, casem a chladičem
- SD karta (postačí 8GB)
- HDMI kabel
- Televize/Monitor
- pro prvotní konfiguraci doporučuji připojit k Malině i klávesnici a myš

Výběr distribuce Kodi

Existuje několik způsobů, jak Kodi na Malině rozběhat. Nejprve je třeba si uvědomit, co vlastně od HTPC čekáte. Pokud Vám stačí jen přehrávání filmů a videí, prohlížení fotografií a poslech hudby, pak je nejlepší volbou distribuce OpenELEC. Jestliže, potřebujete i browser musíte jít cestou Raspbianu a pak doinstalovat Kodi do něj. Článek popisuje první možnost.

Instalace Kodi na SD kartu

Začněte tím, že si stáhnete aktuální build OpenELEC pro RaspberryPi (v době psaní článku to byla verze 8.0.4). Použijte verzi Stable - Disk Image. Dále budete potřebovat program, který image rozbalí na SD kartu. Na toto dobře poslouží Win32 Disk Imager. Po instalaci Disk Imageru a rozbalení staženého image s Kodi, spusťe Disk Imager a v sekci "Image file" zadejte cestu k rozbalenému image s Kodi. V sekci "Device" vyberte písmenko své SD karty a kliknětě na tlačítko "Write". Za pár minut se image zapíše na SD kartu.

[]
obr. 1: Rozbalení image OpenELEC na SD kartu pomocí programu Win32 Disk Imager

Prvotní nastavení Kodi

Vložte SD kartu do RaspberryPi, připojte napájecí zdroj a přes HDMI kabel televizi nebo monitor. Zá pár minut by Malina měla nabootovat do prostředí Kodi. Nejprve přepněte rozhraní do češtiny. Klikněte v lište vlevo na ikonku ozubeného kolečka, objeví se vám hlavní menu Kodi, pokračujte na "Interface settings" a v nabídce "Regional" změnte "Language" na Czech (obr. 2).

[79730-nastaveni-jazyka-jpg]
obr. 2: Změna jazyka rozhraní Kodi

Ještě změnte mód nastavení na "Expert" (ikonka ozubeného kolečka je úplně dole v postranní nabídce). Zpřístupníte tak detailnější nastavení Kodi.

Dále bude asi třeba upravit nastavení overscanu pro vaši TV/monitor. Vraťte se zpět do hlavního menu a klepněte na "Nastavení systému" v oddílu "Zobrazení" scrollněte dolů na "Kalibrace videa...". Pomocí klávesnice posuňte okraje obrazu tak, aby seděli Vaší TV. Neprve levý horní roh, pak následuje pravý spodní (obr. 3).

[79728-kalibrace-obrazovky-jpg]
obr. 3: Kalibrace obrazovky

Možná se vám bude hodit nastavit na Kodi nějaký NTP server, získáte tím přesný čas v rozhraní Kodi. NTP server se nastavuje přes Hlavní menu -> OpenELEC -> Síť -> NTP Server (obr. 4)

[79733-ntp-server-jpg]
obr. 4: Nastavení NTP serveru

V oddílu "Bezdrátová síť" můžete nastavit připojení k Vaši domácí Wi-Fi siťi. Doporučuji však raději připojovat Malinu přes kabel.

Přidání medií do Kodi

Prvotní nastavení Kodi máte už zdárně za sebou. Nyní přišel čas zprovoznit knihovnu medií (v té práve spočívá největší síla Kodi). Běžte do hlavního menu, a přejděte do "Nastavení medií" z nabídky vlevo vyberte "Knihovna" a pak "Videa...", pokračujte na "Přidat videa..". V pop-up okně zvolte procházet a naveďte Kodi ke složce, kde máte svou filmovou sbírku. Filmy můžete mít klidně třeba na externím USB disku, který je připojen přímo k Malině. Jako lepší varianta se mi ale jeví sdílení přes ethernet. Osobně mám filmy na NAS a přistupuji k nim přes Sambu. Přidejte tedy svůj server přes volbu "Přidat umístění v síti..." (obr. 5).

[79736-vyber-slozky-jpg]
obr. 5: Výběr sdílené složky s filmy

Pokud se Vám to podařilo správně měli byste skončit na této obrazovce (obr. 6).

[]
obr. 6: Pop-up okno - přidání zdroje

Zde si mužete zdroj pojmenovat, pokud jste s předvyplněným názvem spokojení, pokračuje na tlačítko "Ok". V dalším okně nastavte volbu "Tento adresář obsahuje" na Filmy a "Zvolte poskytovatele informaci" na The Movie Database (obr. 7) a pokračujte stiskem tlačítka "Ok."

[79732-nastavit-obsah-jpg]
obr. 7: Pop-up okno - nastavení obsahu sdílene složky

Kodi nyní projde Vaši složku s filmy a vytvoří z nich knihovnu médii (za předpokladu, že jsou filmy rozumně pojmenované nebo alespoň ve složká pojmenovaných názvem filmu). V ní je pak možno filtrovat dle žánru, herců, roku natočení, režisérů, apod (obr 8.). Ke každému filmu se stáhne z Internetu minatura a stručný popis (v angličtině - o tom jak mít tyto texty v češtině, se dočtete dále v kapitole Doplňky Kodi) (obr. 9) .

[79727-filmy-final-jpg]
obr. 8: Vytvořená knihovna filmů

[]
obr. 9: Miniatura filmu v knihovně

Obdobným způsobem je možno přidat do knihovny i seriály. Jen v kroku s volbou "Tento adresář obsahuje" zvolte seriály a pak v Zvolte poskytovatele informaci" na The TVDB. Vysledkem bude přehledna knihovna jako v předchozím případě (rozdělení do sezón, náhledy a popisky jednotlivých epizod.) (obr. 10)

[]
obr. 10: Miniatura seriálové epizody v knihovně

Do knihovny lze přidat i hudbu, případně fotografie...

Doplňky Kodi

Kolem Kodi je na Internetu velká komunita, je tedý narazit na stovky (možná i více) uživatelských doplňků. Z oficiálního repozitáře určitě doporučuji nainstalovat doplněk pro Youtube, někoho může zaujmout třeba doplněk pro Soundcloud. Pro nás Čechoslováky bude pak zajímávý repozitář československých doplňků. Instalace repozitáře je v celku jednoduchá, stačí stáhout z uvedených stránek zip archiv s repozitářem a Kodi pak jen k němu navést přes "Doplňky" -> "Prohlížeč doplňku" (malá ikona krabice nahoře v postranní nabídce - obr. 11) -> "Instalovat ze souboru zip". Zip soubor s repozitářem může být zase na USB nebo síťovém uložišti.

Z českého repozitáře mohou být zajímavé následující doplňky:
- iVysílání - Česká televize - přístup k archivu pořadů ČT
- Prima Play - přístup k archivu pořadů TV Prima
- Nova Plus TV Archiv
- Stream TV Archiv
- MOVIE SCRAPER BBARON - umožnuje stahovat miniatury filmů a popisky v češtině (zdrojem je csfd.cz) - požijte jej místo The Movie Database

Pokud znáte jiný doplněk, který by tady měl být uveden, neváhejte jej zmínit v komentaři pod článkem.

[]
obr. 11: Spuštění prohlížeče doplňků

Vychytávky

Pár zajímavých tipů jak pracovat s Kodi.

HDMI-CEC

Pokud Vaše TV podporuje standard HDMI-CEC (viz manuál k TV), máte vyhráno. Můžete totiž Kodi ovládat jen ovladačem od TV. Netřeba klávesnice či myši (ikdyž, na prvotní nastavení se hodí - IP adresa se píše TV ovladačem dost nešikovně).

Přehrávání hudby v Kodi

Pokud chcete používat Kodi i pro přehrávání muziky, určite využijte i toho, že Malina má ještě jeden zvukový stereo výstup (kromě HDMI) ve formátu 3,5mm jack. Stačí jen v nastavení Kodi upravit, aby šel zvuk do obou výstupů (obr. 12) a můžete připojit stereo třeba přes kabel jack -> 2xcinch.

Pro audiofily existuje přídavná zvuková karta pro Malinu (HiFiBerry). 192kHz/24bit už snad uspokojí každého. Karta exstuje jak ve verzi s 2xcinch, tak je tu i varianta s digi výstupy.

[79731-nastaveni-zvuku-jpg]
obr. 12: Nastavení zvuku do obou výstupů Maliny

Kore

Kore je mobilní aplikace pro ovládaní Kodi. Existuje verze pro Android i iOS. Pokud máte ve svém mobilním zařízení aplikaci nainstalovánu (a jste ve stejné síťi) můžete kodi ovládat jako ovladačem. Nesilnější funkcí ale je, poslání Youtube videa přehraváného v mobilu na TV ke které je připojeno Kodi. Stačí v mobilu otevřít aplikaci Youtube, najít požadované video, kliknout na "Sdílení" a v vybrat volbu "Přehrát v Kodi". Stream se přesměruje na Kodi a mobilní zařízení už je ze hry (obdoba funkce Chromecastu). Funkce bude fungovalt jen, pokud je v Kodi nainstalován doplněk Youtube.

Závěrem

Snad se mi podařilo ukazát, že Kodi posunuje relativně levný kousek HW, jakým Malina bezesporuje o úroveň výše. Dostali jsme plnohodnotné multimediální centrum za 18 stovek. Co více si přát?

Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
A vedel by mi niekto poradiť, prečo mi to na Raspberry PI Model 2B vždy zmrzne pri spúšťaní? Skúšal… nový
msx. 08.10.2017 19:51
msx.
Asi HW issue. Bezi mi to doma, jak na dvojce tak na trojce. Vse naprosto bez problemu... nový
MaSo 08.10.2017 21:30
MaSo
Malina vč. OpenELEC a CZ/SK doplňků mi absolutně vystačuje a kompletně mi to nahrazuje jakékoliv úlo… nový
tirus 17.12.2017 11:17
tirus
Můžeš klidně přidat tipy na servery, ze kterých streamuješ... poslední
MaSo 17.12.2017 18:18
MaSo

Malina vč. OpenELEC a CZ/SK doplňků mi absolutně vystačuje a kompletně mi to nahrazuje jakékoliv úložiště filmů či televizi. Všechny videa (filmy/seriály) se rovnou streamují ze serverů. Jo horší to je, když mi vypadne NET (což v poslední době s A1M není vůbec problém)

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru