Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem SEO - Google Sandbox

Dnes si povíme něco o Google Sandbox. Co to je a co to znamená pro tvůrce či majitele internetových stránek.

Co je to sandbox?

Slovo sandbox znamená v překladu "pískoviště". V tomto kontextu to znamená něco jako ochranná lhůta na Google, která se projevuje na nových internetových stránkách (respektive doménách), kdy se neumísťují ve výsledcích vůbec, případně velmi nízko. Praděpodobně společnost Google sáhla k tomuto nepopulárnímu opatření, protože se v minulosti řídila pravým opakem a nové stránky naopak hodnotila lépe. To ovšem mělo za následek, že spameři zakládali stále nové domény a vesele toho zneužívali. Společnost Google sama přiznala, že podobné opatření opravdu existuje.

Co to znamená pro nové stránky?

O délce sandboxu pravděpodobně rozhoduje několik faktorů, jako např. počet odkazů na Vaši stránku a jejich kvalita. V internetových diskuzích se mluví o 7-10 měsících, v některých případech o roku či dokonce ještě déle. Znamená to tedy několik perných měsíců pro návštěvnost Vašich stránek.

Jak to vypadá v praxi?

Stránka je od Google zaindexována (jde zjistit příkazem site:example.com), ale návštěvníků z Google není mnoho. Pravděpodobně je více náštěvníků z MSN (respekive live.com) či Yahoo, které nic podobného jako sandbox nemají. Český seznam.cz takovéhle opatření také nemá. Stránka může mít pagerank, může být i vysoký, ale nemění to nic na tom, že stránka je v sandboxu. V anglických diskuzích se mluví o tom, že pokud Vás někdo z Google najde, tak půjde o velmi dlouhé slovní spojení - pravděpodobně je ale pravdivější trzení, že sandbox se projevuje, pokud je počet výsledků hledání větší než nějaké číslo. Uváděno bylo dva miliony, proto je možné, že na českých stránkách sandbox ani nezjistíte - na velmi konkurenční dotaz "levné letenky" je něco málo přes 1,2 mil. výsledků.

Jak zjistit, jestli je daná stránka v sandboxu?

Dobré je podotknout, že u optimalizovaných stránek se to zjištuje mnohem lépe.

Hledání v anchorech

Pokud dáte na Google hledat "allinanchor:klíčové slovo", zobrazí Vám vyhledávač, jak hodnotí stránky na daný dotaz podle anchortextu odkazů tzn. podle textu, který je <a href="vašeUrl" title="popis">tady</a> v odkazech, které na Vás odkazují. Pokud optimalizujete stránku a registrujete ji do katalogů, tak ty většinou uvedou v anchor textu název Vaší stránky (nejlépe slovo, pro které optimalizujete). Při řazení výsledků vyhledávání Google klade velký důraz na anchor texty a obecně offline fakotory mnohem více než Yahoo či MSN. Ověřit je to velmi snadné, stačí si ve Vašem oblíbeném prohlížeči otevřít Google dvakrát a v jednom hledat "klíčové slovo" a na druhém "allinachor:klíčové slovo". Výsledky se budou dost podobat.
Pokud chcete zjistit, jestli je stránka v sandboxu, a umíte určitě správné klíčové slovo, zkuste hledání allinanchor. Pokud je stránka vysoko (třeba v první dvacítce) a při "normálním" hledání nejste ve výsledcích vůbec (třeba ani do 1000 místa), pak je stránka velmi praděpodobně v sandboxu.
Vzhledem k tomu, že Google právě řadí hlavně podle anchoru, pomůže Vám hledání "allinachor:slovo" uhodnout, kde asi na dané klíčové slovo budete, až vypadnete ze sandboxu, jestliže máte stránku dobře optimalizovánu.

Přepínače

Tohle je velmi stará informace, která podle mě nefunguje, ale raději ji uvedu. Google by měl zobrazovat stránky, které jsou v sandboxu, ve výsledcích, pokud ke klíčovému slovu přidáte kouzelné paramety:
klíčové slovo -asdf -asdd -asdf-asdf-asdf-asdf-asdf-asdf-asdf-asdf-asdf-asdf -asdf-asdffds-dsfsd-sgszdf.
klíčové slovo -dfsdgsdsd -sdfgsdgsdfg -sdfgsdgsdg -sdfgsdfgsdfg -dsfgsdgsdg -sdfgsdfgsdfg -sdgsdfgdsfg. A jiné parametry. Tohle berte hodně s rezervou, možná takový malý "hoax".

Hledání s překlepem

Tohle jsem nikde nečetl, čerpám z vlastní zkušenosti, bohužel to nelze aplikovat na moc stránek. Pokud máte anglickou stránku, zkuste na anglickém Google schválně překlep klíčového slova, pokud Google napíše "Did you mean xxx?". Zkuste vyťukat do prohlížeče google.fr nebo google.pl či koncovku jiné země (kromě co.uk) a přepněte do aktuálního jazyka, pak dejte hledat toto klíčové slovo s překlepem. Google sice nabídne hledání správného slova, ale výsledky jsou podobné jako bez překlepu. Pokud jste v nich, znamená to také, že jste v sandboxu a snad vám to i pomůže odhadnout, kde by jste pak mohli být.

Odhad

Pokud si nejste jisti, je dobré zamyslet se nad tím, jak je Vaše stránka stará a jestli je to možné být v sandboxu, vybrat nějaké slovo, která máte v title tagu a alespoň dvakrát na stránce (a podle předchozích uvah a tipů, je počet nalezených výsledků v řádech milionů) a zkuste se najít a zauvažovat nad tím, jestli vám toto místo patří.

Vypadnutí ze sandboxu

Má dva charakteristické rysy:

- Na Google na všechna možná klíčová slova stoupnete bez sebemenší změny na stránce o strašně moc míst, tedy tam, kam opravdu patříte.
- Vypadnutí je okamžité, ale projevuje se postupně na různých datových centrech Google, možnost zjistit třeba zde: googletool.html.

Je možné se tomu vyhnout?

Nikdo, kromě tvůrců, algoritmy Google nezná, proto je těžké na to odpovědět či zjistit, jestli se to dá něčím ovlivnit. Někdy je sandbox popisován tak, že se stránka umístuje několik málo dní vysoko a pokud nezíská dostatečné množsví odkazů, tak teprve pak padá do sandboxu. Zajímavé bylo sledovat oficiální portál Evropské unie, který se umístoval vysoko i jako nová stránka. Cesta nevede ani přes koupi staré vypršené domény, Google resetuje informace při expiraci domény.

Nepanikařit

Pokud je vaše stránka nová a máte pocit, že v sandboxu jste, pak nezbývá nic jiného než čekat a optimalizovat, i když nevidíte žádný efekt (efekt by měl být vidět třeba v allinanchor:kličové slovo či na jiných vyhledávačích). Hlavně se neuchylovat k nekalým praktikám a nedělat žádné razantní změny webu.

Sandbox není ban

Pokud se nevidíte ve výsledcích, nemusí to tedy znamenat uplný konec čili BAN, ale "jen" sandbox. Rozdílů je celkem dost a je snadné to poznat:

Ban:

- Stránka není zaindexovaná -> site:example.com zobrazí nula výsledků.
- Stránka nemá pagerank -> políčko v GoogleToolbaru neni šedé, ale bílé a ukazuje nulu.
- Neexistují na ni odkazy.
- Je dost možné, že stránky se stejnou IP budou na tom podobně.
- Trvání je v délce desítek měsíců, let či dokonce navždy.

Sandbox:

- Stránka je zaindexována.
- Stránka může mít pagerank.
- Odkazy na ni existují. (pozor, Google nezobrazuje všechny odkazy)
- Stav trvá 6, 7 měsíců až rok.

A ještě krátké vypadnutí po indexaci (Everflux)

- Nastane po tom, co Vaši stránku GoogleBot navštíví a zaindexuje Vás (zjistíte pomocí site:example.com). Tak pak vypadnete na několik desítek hodin, nemá to nic společného z předchozími dvěma stavy a je to normální chování Google. Do 48 hodin se stránka jeví zase jako zaindexována.

Co udajně pomáhá

- Odkazy z nějaké kvalitní a staré stránky.
- Odkazy ze stránek s doménou .gov a .edu.
- Častá aktualizace.
- Velký počet kvalitních zpětných linků.

Na závěr

Tento přístup světově nejpoužívanějšího vyhledávače Vám může značně znepříjemnit začátek podnikání na internetu. Pokud rozjíždíte nový projekt, je vhodné mít koupenou doménu a dát na ni nějaký obsah, zatímco tvoříte vlastní stránku či obsah. Stránky je dobré ze začátku optimalizovat hlavně užitím tagů

title

,

h1

,

h2

,

i

,

u

a

b

. U MSN a Yahoo mají tyto tagy a obecně "online" faktory větší váhu než na Google, takže se ze začátku chytnete alespoň tam. Na optimalizaci odkazů je nejlepší čas kolem 2. měsíce od zaindexování.

Nakonec se podělím o oblíbené hračky:

Pokud chci zobrazit výsledky a americe či v jiných zemí používám http://link.ezer.com/tools/google_serps_rank_checke r.asp. Fantastický nástroj byl: cool-seo-tool, který má občas problém s připojením. Na zjištění GTPR (Google Toolbar PageRank) na různých datových centrech, nebo když se updatuje: livepr.raketforskning.com.
A nástroj opravdu jen pro legraci, který se snaží odhadnout budoucí pagerank. Těchto nástrojů existuje hodně, tento považuji za nejlepší a nejvíce blížící se realitě: http://link.ezer.com/tools/pagerank_prediction_tool _code.asp.

Předmět Autor Datum
Díky za zajímavé čtení. Já o tomhle vůbec nevědě a jsem přesvědčený, že spousta dalších lidí také ne…
Jan Fiala 13.01.2007 08:40
Jan Fiala
tiez sa pripajam, velmi zaujimavy clanok :-)
2laak 13.01.2007 21:04
2laak
Díky, zajímavé čtení! :beer:
josephino 13.01.2007 22:33
josephino
znám google pouze z uživatelské stránky, je pěkné nakouknout pod pokličku druhé straně :-)
touchwood 14.01.2007 09:52
touchwood
Dik chlapy, pochvala potěší.:-) poslední
AZOR 16.01.2007 22:35
AZOR

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru