Předmět Autor Datum
Tak to je moc pekny, ze uz to vidi i web co se venuje fotografii. Myslim, ze ted uz snad konzervy co…
Redmarx N 27.01.2017 08:26
Redmarx N
Ono se stačí podívat někam, kde lidi častěji fotí, např. v ZOO. Většina lidí vytáhne telefony a fotí…
Prasak 27.01.2017 09:05
Prasak
pro většinu lidí je podstatný obsah fotografie, než její kvalita No, taky záleží, kam ty fotky kdo…
Božetěch 27.01.2017 09:34
Božetěch
Každej tu hranici kvality má jinou. Dnešní mobily okolo těch 4 - 5 tisíc dělají fotky opravdu slušný…
Prasak 27.01.2017 09:38
Prasak
S čím by měl kdo dát pokoj? Ony závěry toho článku nejsou až tak jednoznačné, ukazují třeba, že ten…
Božetěch 27.01.2017 09:32
Božetěch
Já jsem si pořídil levnej kompakt (asi za 2 litry), naivně jsem čekal, že to překoná mobil a zjišťuj…
Prasak 27.01.2017 09:42
Prasak
Jo no. Já čekám, že masová produkce zlevní fotomoduly v telefonech natolik, že budou osazeny kvalitn…
Moas 27.01.2017 10:30
Moas
Je to rok od roku lepší. Kompaktu pomalu zbývá už jen jedna výhoda - silný blesk. Ale možná existuje…
Prasak 27.01.2017 10:50
Prasak
tvl fakt že jo... http://www.maxim.cz/mixer/gadgets/konecne-poradny- blesk-pro-mobily-iblazr
Moas 27.01.2017 11:47
Moas
To je pořád diodovej. Měl jsem na mysli něco, jako je externí blesk pro profi fotografy, kterej není…
Prasak 27.01.2017 11:57
Prasak
spoušť třeba přes bluetooth Na blesk pomalé. Třeba taková Nokia N8 blahé paměti, ta už někdy před o…
Božetěch 28.01.2017 19:59
Božetěch
No jo, ale nacpi výbojku do tenkýho mobilu, když výrobci šetří každej milimetr a pak takovej blesk p…
Prasak 28.01.2017 23:27
Prasak
No je pravda, že ta N8 nebyla nic tenkého... Ale dalo se to. Spíš se šetří, asi je to dražší, než bl… poslední
Božetěch 29.01.2017 21:26
Božetěch
Pokrocily kompakt :-), dobry no. Rozumim co jsi chtel rict, ale i ty budou brzo dotazeny a dneska hi…
Redmarx N 27.01.2017 10:51
Redmarx N
Tak nejsem moderní. Mám smartphone, fotím s tím sem tam, když jdu courat po okolí bydliště. Na výlet…
Božetěch 28.01.2017 19:57
Božetěch

Tak to je moc pekny, ze uz to vidi i web co se venuje fotografii. Myslim, ze ted uz snad konzervy co nedaji dopustit na stare "dobre" veci daji konecne pokoj.

Ja uz tohle videl od sveho letiteho Samsung Omnia i8000, uz ten fotil za dobreho svetla krasne. Dnes uz smartphony umi i sero a tmu.

Takze stoprocent souhlas, kdo nepotrebuje zoom, ten nepotrebuje fotak.

---

Samozrejme se nebavime o zrcadlovkach za 25.000,- a vic penez. Tam je naopak docela boj mezi fotakama a kamerama, protoze u hodne lidi uz tyhle fotaky umi i hodne dobre napodobit vyledky videa z kamer ve stejne cenove relaci.

Ono se stačí podívat někam, kde lidi častěji fotí, např. v ZOO. Většina lidí vytáhne telefony a fotí s nima, foťák už má málokdo. A IMHO je to tím, že pro většinu lidí je podstatný obsah fotografie, než její kvalita. A výhoda telefonu oproti foťáku? Jedno zařízení a člověk ho má furt u sebe, snadno se pak s fotkama chlubí kolegům v práci. Fotky z foťáku má pak většina lidí doma na PC a už je nikomu neukáže.

pro většinu lidí je podstatný obsah fotografie, než její kvalita

No, taky záleží, kam ty fotky kdo dává. Na fb, instagram a podobně opravdu stačí mobil. A kvalita je IMHO součástí toho obsahu, taky nebudeš dobrovolně jíst oblíbené jídlo z koryta, že.

Každej tu hranici kvality má jinou. Dnešní mobily okolo těch 4 - 5 tisíc dělají fotky opravdu slušný, pro drtivou většinu lidí dostačující, zvláště na focení dětí u žiraf, kdy je podstatná vzpomínka, nikoliv detaily srsti na žirafě.

S čím by měl kdo dát pokoj? Ony závěry toho článku nejsou až tak jednoznačné, ukazují třeba, že ten Xiaomi má docela silnou redukci šumu, snímek vypadá v detailu jak přejetý žehličkou, ale drobnější detaily jsou fuč. Řekl bych, že je to nastavením postprocessingu v mobilu a je dost možné, že v PC bys z fotek z toho Nikonu dostal kvalitnější výstup. Jako jo, kompakty budou vytlačeny mobily, ale pro nějakou vážněji míněnou práci pořád nejsou použitelné, resp. s velkými potížemi. Viděl bych to tak, že ty úplně obyčejné kompakty půjdou pomalu ale jistě do kopru. Kdo chce víc a ne s sebou tahat kila výbavy, sáhne po pokročilém kompaktu (třeba nějaké ty Sony RX...) a tam už je ta kvalita někde hodně jinde. Kdo je "konzerva", bude mít stále svoji zrcadlovku nebo mirrorless a bude spokojený. Mobil jako fotozápisník přece může používat každý, ne?

Já jsem si pořídil levnej kompakt (asi za 2 litry), naivně jsem čekal, že to překoná mobil a zjišťuju, že ten mobil (před dvěma lety za 4500 Kč) ten levnej foťák velmi dotahuje. Výhoda kompaktu samozřejmě objektiv, zoom a stabilizátor obrazu při natáčení videa a pak blesk, jinak na automatiku jsou ty fotky poměrně srovnatelný.

Jo no. Já čekám, že masová produkce zlevní fotomoduly v telefonech natolik, že budou osazeny kvalitní moduly a různými ohniskovými vzdálenostmi a s dobrým sw to tak nahradí optický zoom - a nazdar kompakte. První vlaštovky už jsou...

Je to rok od roku lepší. Kompaktu pomalu zbývá už jen jedna výhoda - silný blesk. Ale možná existuje nějaký externí blesk pro mobily.

To je pořád diodovej. Měl jsem na mysli něco, jako je externí blesk pro profi fotografy, kterej není třeba připojovat kabelem k foťáku. Takže něco, co by mělo vlastní baterie (třeba dvě tužkový), výbojku jak ve foťáku a spoušť třeba přes bluetooth. Asi by to vyžadovalo vlastní aplikaci na focení, ale to není překážka.

spoušť třeba přes bluetooth

Na blesk pomalé. Třeba taková Nokia N8 blahé paměti, ta už někdy před osmi lety fotila jak víno! Blesk měla ne diodový, ale klasický výbojkový a na výsledcích to bylo kurva znát.

No jo, ale nacpi výbojku do tenkýho mobilu, když výrobci šetří každej milimetr a pak takovej blesk příšerně žere baterku.

No je pravda, že ta N8 nebyla nic tenkého... Ale dalo se to. Spíš se šetří, asi je to dražší, než blbá LED.

Pokrocily kompakt :-), dobry no. Rozumim co jsi chtel rict, ale i ty budou brzo dotazeny a dneska highend jako je Huawei P9 uz to umi taky.

Tak prave to je omyl, konzerva ja clovek s kompaktem, ja treba fotim jen mobilem, ale pocitam s tim, ze jednou mozna az na duchod si poridim zrcadlovku a pak se budu s fotografii bavit, budu na to mit cas.

Takze za me:

moderni clovek - foto smartphone

konzerva - kompakt

pokrocily fotograf - zrcadlovka.

Tak nejsem moderní. Mám smartphone, fotím s tím sem tam, když jdu courat po okolí bydliště. Na výlet zrcadlovka, samozřejmě si něco cvaknu i tím mobilem, proč ne.
Pokročilý kompakt je třeba tohle: sony-cybershot-dsc-rx100
Myslím, že hoooodně vody ještě uplyne, než se tomu mobily kvalitou výstupu přiblíží. Jasně, když někomu stačí, jak fotí mobil za čtyři litry, tak je to pro něj luxus, ale kdo chce víc, nemá jinou volbu. Pravdou taky je, že pokročilé kompakty si pořizují lidi, co fotí zrcadlovkou (nebo bezzrc....) a někdy nechtějí/nemohou to tahat furt s sebou. Tak sáhnou po tomhle.

Zpět na aktuality Přidat komentář k aktualitě Nahoru