Přidat aktualitu mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Microsoft odhalil novú konzolu do Windowsu - Windows Terminal

Vývojárský tím Windows Terminal predstavil novú aplikáciu pre konzolu vo Windows. Ide o modernú aplikáciu, ktorá umožní používateľom používať konzolové aplikácie a shelly ako Command Prompt (a.k.a cmd.exe), PowerShell a WSL. Poriadny moderný terminál vo Windowse doteraz chýbal, aj keď ako alternatíva sa dal použiť ConEmu, o ktorom sme písali aktualitu pred pár rokmi.

Windows Terminal bude dostupný zo Microsoft Store vo Windows 10 a bude pravidelne aktualizovaný. Jednou z top vlastností bude podpora záložiek, kde každá záložka bude môcť obsahovať rôzny shell (cmd/ps/wsl). Ďalšou zaujímavosťou je spôsob renderovania textu, ktorý umožňuje zobrazovať nie len základné textové znaky, ale aj ligatúry, symboly, CJK (čínske/japonské/kórejské) znaky a emoji (ktoré určite každému chýbali). Vykresľovanie znakov je urýchľované GPU (podobne ako cross-platformný open-source terminál Alacritty), takže výkonovo niekde úplne inde ako vykresľovanie cez GDI v pôvodnej konzole. Medzi ďalšie vlastnosti patrí konfigurovateľnosť prostredia pomocou profilov pre každý shell/aplikáciu, farebné témy, možnosť nastavenia priehľadnosti a rozmazania pozadia, atď.

Terminál tiež príde s novým fontom Terminal, ktorý bude tiež open-source, aj keď konkurovať fontu Consolas bude ťažké. Zdrojový kód samotného terminálu je dostupný na Githube. V súčasnosti neexistuje binárna distribúcia, takže ak ho chcete vyskúšať, musíte ho skompilovať. Na spustenie terminálu je potrebné mať Windows 1903 (build >= 10.0.18362.0) alebo vyšší. Na jeho skompilovanie je potrebné mať SDK rovnakej verzie a minimálne Visual Studio 2017 s balíkmi pre vývoj desktopových aplikácií s C++ a pre vývoj UWP (Universal Windows Platform) aplikácií.

Komentář k aktualite

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na aktuality