
Optimizer: Aneb jak prezit s Windows 11, rychla instalace APP, Stop WIN sluzeb, telemetrie ..
Nastroj Optimizer - aneb prezij Windows 11 s chladnou hlavou 🤕
(kompatibilni i s predeslou verzi Win 11 / pred 24h2, vcetneWindows 10)
• Aplikace ktera neni vylozene nejak proslavena ale IMHO si pozornost pritom zaslouzi, aplikace Optimizer podporuje i Cestinu + SK :
• Jde o PORTABLE 🧳 verzi, tudiz nepotrebujete instalaci 📦, jde jen o jeden soubor (Optimizer-16.*.exe), takze je jednoduche ho pridat do externiho supportu, jestli mate jako ja externi USB (eHDD) s BOOT utility jako Hiren's BootCD PE a nekterymi aplikacemi (diag, clone HDD, ramtest) ktere se v hodne situacich hodi se muze o jednu rozsirit :) ! (snad)
PS: Pro uzivatele co maji OS pod palcem 🧑🎓, jde o clanek urcen predevsim pro BFU co tam najdou i nahrazku za CCleaner (tzv cistic), to neznamena ze ti co znaji co a jak si nemuzou najit uzitecne nastaveni
Info: Po spusteni a prochazeni polozek v hlavnim hornim menu, se muzou ve spodni liste zobrazit dalsi pod menu polozky treba pro jemne doladeni.
Jak jsem psal, pro spusteni staci stahnout jeden .exe soubor, to same plati pro desinstalaci, zkratka ten soubor hodite dokose coz umozni rychle vyzkouseni, libi se prozatim necham, je mi to k nicemu "TRASH" 💩
Zakladni seznam polozek 📓:
• Zakaz aktualizaci, zakaz automatickeho stahovani ovladacu pres sluzbu update td
• Nástroj pro kontrolu hardwaru
• Zlepšení výkonu systému a sítě
• Zakažte nepotřebné nebo služby které systému Windows nechete.
• Vypnutí telemetrie systému Windows, Cortany a dalších funkcí
• Zakázat telemetrii Office (funguje s Office 2016 nebo novějším)
• Zastavení automatických aktualizací systému Windows 10/11
• Rychlé stažení užitečných aplikací, Multimedia, WEB, programovani, systemove nastroje.
• Ostraneni systemovych aplikací UWP
• Vyčištění systémového disku a profilů prohlížeče, cookies, historii atd
• Oprava běžných problémů s registrem
• Vyprázdnit mezipaměť DNS; nastaveni site atd.
• Odstraňeni nežádoucích programy po spuštění
• Upravte soubor HOSTS (blokovani nezadoucich stranek)
• Přidání položek do nabídky pravého tlačítka myši na ploše, jako odkaz UR, nebo rychle spusteni aplikace z hlavniho menu po klikem pravym talcitkem mysi. Definování vlastních příkazů pro dialogové okno spuštění
... a spousta dalsiho viz Oficialni WEB
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GitHub 👉 : https://github.com/hellzerg/optimizer
Na stahnuti 👉 : https://github.com/hellzerg/optimizer/releases (doporucuji zvolit posledni Optimizer-16.7.exe)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
• Ukazka, seznam aplikaci bez potreby je hledat a stahovat pres WEB 👾:
Vyberte aplikaci, nebo nekolik aplikaci ktere chete aby se do vaseho OS doinstalovali a po oznaceni kliknete "aplikaovat".
• Zarovnani polozek ve spodnim menu doleva:
Nelibi se vam to menu ve Windows 11 uprostred, hodte ji doleva na jeden klik.
• Prejit na klasickeho spravce souboru, Povoleni/zakazani sluzeb jako telemetrie, Obnovit klasicky prohlicec fotografii td.
S novym spravcem souboru ve Windows 11 mam osobne problem, masmatilka kde je smichano historie, naposled kliknute, vse dohramady, mate-li to jako ja, vrat te se k predchozi verzi.
• Pidani URL, aplikace do menu (pravy klik), v pripade ze se vam nezsobrazuji, pred pravym klikem prodrzte klavesu [SHIFT].
Zajimava funkce, pridani aplikaci nebo URL odkazu tak jako dalsich veci jako scripts, muzete pridat do rychleho menu (kdyz kliknete pravym tlacitkem mysi)
Normalne jde pridat ke kazdemu odkazu miniatura, ale nemel jsem zadne .ico poruce..
Snimky obrazovek (official) : https://github.com/hellzerg/optimizer/blob/master/IMAGES.md
Je to neco, co je prehledne, zdarma, plne ruznych funkci a zvladne ho kazdy BFU pro ktere je tento prispevek prevazne venovam, vim ze nekteri mistni stangasti si umi poradit po svem
Jen skoda ze hlavni vyvojar ma ted jine priority, uvital bych aktualizovanou a trochu rozsirenou aktualizaci zamerenou na Windows 11 24h2
za vyzkoušení to stojí (ze screenu třeba vidím, že i w11 používají service fax ze století páry).
čili projít si to, předpokládám že to má uložitelné nastavení - a buď to zvážit, nebo nechat být.
ta zmínka o hirens je mi nejasné - to jako prochází offline registry na disku, ne ty v ramdisku? on i hirens má takové utility, ale moc tomu nedůvěřuju.
potřebuju windows uvést do bootovatelného / přihlašovatelného stavu, pak už se v nich rýpu přímo.
---
jakési možnosti jsou třeba i u zmíněného ccleaneru, ale u něj mi vadily nějaké věci:
- zahrnuje i věci, které radši používám přehledněji a samostatně, bez rizika, že jiné záložky obsahují něco o co nestojím.
- nedostatečný popis voleb, ale možná to bylo kdysi, možná jsem měl víc hledat, každopádně mě to neosnilo.
- je adorován naprostými debily, kteří ví o pc jen to, že se musí čistit. neví co, kde, proč, ale musí se. vlastně jo: spolehlivě se jim vybaví "čistit registry".
- přes 20 let uctívání redaktory všech pc plátků si nepamatuju případ z okolí, že by to někomu pomohlo.
našlo se toho kdysi víc, ale už jsem to hafo let neviděl.
lední brtník, 29.07.2025 00:04 : Dík 👾
- Víš co, je to spíš pro BFU co žijou ve světe Disney a Bárbie (Tik-Tok) né pro pokročilé uživatele jako ty, co znal Windows už v plenkách je težké takové uživatele nečím překvapit nebo čekat reakci na danné "Tools/Tweak" : "OK ten neznám, možná se bude hodit".
Takže zaměření spíš pro BFU na místo aby házeli do CMD co jim padne z WEBU pod ruku aniž by vědeli co to přesnĕ dělají.
Ale něco se hodí aj ňe, než se hrabat a přetahovat se s OS o registry nebo vše nastavovat ručně kdyz to mužu udělat na jeden klik, prostĕ kopr (linost)
- Za zmínku stojí WU
(jde o post instalační SW, kterym jde doladit OS, vyhodit Bloatware .atd kromě toho má moznost "návratu" tzv kok-zpet).
- Win Utils od Chrise Tituse : https://christitus.com/windows-tool/ , osobne bych ho ocenil 7.5/10, není to pro uplné 👩🏼🦽 kryple 👩🏼🦼➡️
1) Pro spustení stací v Powershell spustěn jako správce (coz je logické) jen vlozit nasledujicí príkaz :
(po 5-10 /s dle PC se program spustí bez nutnosti něco stahovat).
PS: Pro ti co PS moc neznají nebo ho nepouzívají, ma v Default vyplou moznost spustení skriptu, ktery jde odstranit/povolit príkazem :
- Nebo
2) Stahnout adekvatni .ps1, posledni UPdate byl pred 5 dnama tuším a ten spustit (pravy klik → otevrít v Powershell) viz obrazek :
![[100237-titus-png]](https://pc.poradna.net/files/100237-titus-png)
https://github.com/ChrisTitusTech/winutil
Polozky Tweaks :
Databáze aplikací která je podstatně větší a pestrejší včetne nastroju jako KdenLive ktery pochazi z Linux ale jiz nějakou dobu je i WIN verze, ale i predešlej Paint,FFmpeg, Wireshark.
(aplikace pod polickem (PRO TOOLS by te mohli zajímat). Sorry ze je to tak 'pidi malé', mám 4K obrazovku a ty screeny musím hodně zmenšit (downscalovat) jinak by zabrali celou obrazovku)
##
##
##
PS: Pak tobe jakoz to pokročilému uživateli by IMHO spíš vyhovoval na tzv hrani SW typu Win Tiny Creator nebo jestli znas ? https://www.ntlite.com/, kde ze stáhlého ISO uděláš instalacku (nebo po upravě vygeneruješ nové již upravené ISO na míru) kde mužeš "/upravit/odstranit/pridat/" sluzby, programy, Defender, prostě "Custom Windows" coz se hodi treba pro NTB se slabšim HW, nebo upravenou instalacku kde upraviš položky které by si musel upravil aj tak po instalaci coz ušetrí hodne času, osobně se s tím seru tak pul dna.
NTlite:
![[100239-ntlite-png]](https://pc.poradna.net/files/100239-ntlite-png)
- Jinak ten https://www.hirensbootcd.org/ s tim programem nema nic spolecného, jsem to napsal zmatené.
- Pouzívám dnes jiz postarší Zalman "ZM VE-500", ktery umí bootovat z ulozenych ISO mezi kteryma mám i ten zmíněny "hirens" + slozku zakladních aplikaci které pouzívám nejčastĕji, a jak sem v tom dĕlal porádek jsem padl na ten Optimiser které sem tam mĕl.
- Za pár '/s' jsem měl zpátky "normalní menu - pravy klik" ze kterého mohu spustit zvolené programy nebo skript, WEB Page" + "Normalní správce souboru", ty v tom Windows 11 prostĕ nemuzu, je to hruza a dĕs ! 💩
dík za odpověď.
k nlite:
windows instaluju málokdy, tak jednou za rok pro sebe. běžně řeším klony na stejný/jiný hw, obnovu zálohy na jiný hw. tam bývají windows v rozumně předtuněném stavu.
i když w10 do toho hodily vidle omezením tunění default profilu - a proto se dodatečné tunítko může hodit.
a mě už čím dál míň baví řešit, co ty hamburgerové prasata v nové verzi zase nevylepšili.
pak k nám chodí pc z jiných lokací: jsou to buď netuněné krámy v default nastavení, nebo naopak přetuněné, přezmrdované hnoje v korporátním nastavení, kde si nejdřív musím obnovit admina.
čili pro nlite žádné použití, naopak to chce nějaké usměrňovadlo, ať člověk nekliká ty samé věci, od w10 navíc pro každého uživatele.
To jo ?!.. Tak nakou fachu mate teda stejnou.
- My sme patrili pod ASUSteK (inc), po 10 letech je to COOP vice vyrobcu aneb veskereho bordelu.
Sme rozdeleni na 3 zakladni servisi: - 1 - "Server/Cloud/AWS/BackupServer", - 2 - "SAV" (post-prodejni servis ted jiz ruznych znacek vyrobcu kde jsem ja), a 3 - "Technicke a renovacni pracoviste" kde tzv delame "Recyklaci(DEEE) & Obnoveni", Diag ze zbylich dilu/PC ☣️ pro trh prodavany jako "Zrepasovaný do stavu nového", co se pak vyvazi i do zahranici, dokonce i k vam kamsi do jiznich cech.
- Jsou zpravidla urcene a najdes je i po Internetovych obchodech s repasama. Jestli najdes servisni nalepku "reconditioné en france" je mozne ze byl u nas 🛠 ale vetsina jde k pojidacum klobas do DE.
- Nekdy to dojde z nake likvidacky podniku, tak nam dojede 20-30 jak rikas doslova "kramu", zdroje, plne zatocenych chlupu buch vi odkud 🚽.
- Zacne cistka kopresorem 💨. Kdyz prezijou "kompresor" a neodlitnou i kondiky s tou hromadou chuchvalcu chlupu z riti, vlasu a prachu a buch vi ceho, tak dostanou slozku s papirem prilepenym paskou na bocnici a jen dodrzujes/vyplnujes postup : -1- Diagnostika - ✔️, -2- Reinstalace OS ✔️, K, Nastaveni -3- aktualizace ✔️, -4- celkovy stav a dodatek datum podpis proslo neproslo, das nalepku a dalsi 🕜 V roce 2020 nam slibili tablety, ale na jare sme dostali 🎁 alespon kazdej 3 barevna "kulickova" pera ✏️!!
- U nekterych jdou HDDs rovnou pod vrtak (misto rozbijeni kladivem co jsem tu uz slysel), prevazne HDDs ktere byli nekde v serverech.
- Casto vidim pouzivat scriptovaci SW typu (symantec & PDQ Deploy) a obdobne jako PSexec : https://learn.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/psexec
Jinak admini site pres Active Directory & GPO aplikuji nastaveni razove + WSUS kdyz jde o aktualizace z instalaci slozky z domenoveho radice. Zde se spousti ten aplikacni skript konfigurace, kde configuracni soubor nastaven .pol vcetne .msi pro hromadnou aplikci na vsechny ty kramy v siti zaraz.
Popravde, ty OpenSource funguji a jsou nekdy spolehlivejsi jak nakej posahanej symantec, ale jejich AV je jeste horsi. Nastesti to neni moje prace.
- Nebo pres GPO
- Jestli mas nakej svuj, "klidne se podel treba ten co jsi sem dal onehda" jsem si ulozil bokem, byl to prikaz ktery po zadani do CMD najde IP routeru a otevre URL te stranky routeru ve WEB prohlizeci coz se mi hodi, fakt bez prdele -🫰🏼- byl na jeden radek, tusim neco na zpusob :
(mam jen pro .bat, ktery po spusteni otevre WEB stranku nastaveni routeru. ):
- Nemuzu ho najit. Tvuj byl na jeden radek spustitelny z CMD terminalu, slo o klasicky prikaz do terminalu vyhledal IP routeru → a ten tu URL otevrit ve WEB prohlizeci, jestli vis o kterem prikazu se bavim by jsi byl opravdu tak mocny a krasny kdyby jsi mi ho sem hodil prosim pekne
🍻
k tomu skriptu: filtruju tam řetězec s mezerou " 0.0.0.0", ve vzácných případech ani to nestačí.
používám route print, mívá výpis snad v angličtině, protože člověk tu potká různé prostředí a hlavně i víc síťovek.
start chrome ne, musel by být s neznámou cestou, nějaký asociovaný prohlížeč se otevře jen přes: start %1
nevím jestli findstr bez parametrů nevadí počáteční mezery, chce to otestovat.
já píšu spíš komplikované batky s podmínkami a kontrolami, pak je to pomalé a se v tom nevyznám, s tímto jednořádkovým skriptem přišel kdysi touchwood.
podobnou práci popisoval kolega, co dělal v servisu sony pro playstation v anglii. u nás už není, bylo ho tu škoda a asi se tu nudil.
zrovna včera jsem si uvědomil, že bych neměl vadné disky jen tak vyhazovat (možná to máme i doporučené či zakázané, nečtu ty předpisy). můžou tam být instalace našich firemních certifikátů a to taky nemusí mít každý.
zbytek si přečtu doma.
Jojo to je on ! 📝
Nebudu mezi nama kikat na +1 kdyz preferujes 🍯 medovinu 🍺 🍻.
- Takze takle byl napsanej 🃏, jsem vychazel z toho, ze ten prikaz pouzil info o IP vychozi brany coz byva zpravidla IP routeru a tu pouzil jako hodnotu (promenou) ktera bude ovetrena v "http://%i" "start http://%i".
Jo s tim chrome je dobra pripominka, pouzit proste start (start https://%i) je podstatne vhodnejsi jak typu (chrome https://%i)) protoze tak otevre tu IP v OS "default WEB Browseru" a hotovo.
PS: Ten script ktery jsem nemohl najit vs "('ipconfig ^| findstr "Default Gateway"') ktery jsem tipoval, ma podstatny problem protoze vychazi z jmena (string) z vypisu informaci "ipconfig" a jelikoz na kazdem OS a PC neni "vychozi brana" pojmenovana jako "Default Gateway" ale treba jako "Passerelle" a podobne (podle jazyka PC), pak logicky nefunguje protoze nenajde jmeno polozky = zadna IP pro Default Getway, otevre prazdou WEB stranku.
(mozna jen u http:// pouzit https://). Dnes je vse tak automatizovane a vsechno (diag tools) delaji programy a mackas tlacitka co vzladne i cajovy pylik, co knam na zaskoleni "stazisti" aneb vyrobci kavy, tak to maji na 3 dny (21hodin) praxe aby videli a naucili se pouzivat zakladni diagnostiku komponentu.
- Driv ta facha byla zajimavejsi, treba pouzivani "kouroveho test" 💨 (glycerin/propylenglykol) ktery jsi foukl na PCB k odhaleni spalenych spoju, bylo vic manualni, vse vonelo pajkou a cinem (takova ta vune elektroniky).
Ted je to vysedavani a mackni tlacitka. Momentalne jsem na tom tak, ze uz se nemam kam posunout dal, tak aspon ty skripty zbiram, ucim, sem am si neco postavim ze zbylych komponentu.
- Prace jako docela nuda dneska (v dnesni dobe). Ono, driv se veci vic opravovali, ted se to vyhazuje. Alespon mate ten " Reconditionné" cesky "Repas" servis, tak potesi kdyz das necomu novy zivot.
- Nevim jak to mate vy, co nam dovezou a funguje at jsou to LED pasky pro minitor, LCD diplay, MB, CPU, RAM, vse mame roztridene a nahazene v takovem "etazeru?" cesky kovova policka asi, ktery doplnujeme pri prijmu a bereme pri rekonstrukci.
Ted co jsou komponenty pytlikovane tak uz jsou konecne prelepene "carkovym kodem" 𝄃𝄂𝄀𝄁𝄃𝄂𝄂𝄃 coz jednak usetri cas, a nemusis nic lustit, pipnes a vidis co to je + ID|SN.
Jinak, nevim proc, ale nekteri lidi si mysli ze v cizine, nebo v FR je vse lepsi a lepe vybavene coz neni, neco asi jo, v CR mate spoustu lepsich zarizeni, ale jinak je to bida, na nic neni rozpocet, plat prumer - premie zadne az na vanoce Servisni Tiket v hodnote 10$ na Kebab.
kks tak XY rokov sa snazime BFU vytlct z hlavy, ze podobne programy sa neupouzivaju a das sem toto...
Dalsi paskvil, kt. daco robi, ale nik nevie co.
Napr polozky z obrazku vyssie: optimize performance a optimize network - co presne robia?
Instalacia programov, kde si len zaklikas co chces potahat - ako vies skade to taha a co to taha, ci to su ozaj ofiko instalacky. Tiez by som sa pozrel, ako to udrzuje aktualnost odkazov na download, cez ten gombik "obcerstvit odkazy"
...a to su len dve veci co sa i na tom zdaju divne.
Kopa ostatnych nastaveni sa da jednoducho nastavit v systeme samotnom celkom lahko, netreba na to program.
HMOB
To MY je kdo presne ? My ryby 🐠 My Lampaly 🦙 ?
- Odpovim ti slusne, co si alespon vybavuji zridka prindes s radou, spis "pindovat", zadne info, a az se vypindis tak tu posobe nechas bobek na letaku z Lidlu 💩 a jdes na Zive.
- K tve otazce, po najeti na adekvatni policko se zobrazi co funkce dela, na tvou otazku jsem udelal screen co to vypisuje (odpovidam jako uzivateli ktery se slusne zeptal).
Ten cesky preklad je trochu divoky, ti co umi ENG preferoval bych tento LANG, u polozky "snizje sitovy vykon" je v jinych jazycich napsano "snizuje latenci" coz je podstatny rozdil ..
1) Optimize performance / Povolit vykon & 2) optimize network - co presne robia? ::
#
#
• Takze v podstatne udelas to same, co v momente program po stisknuti jednoho tlacitka. Jsou BFU co nevi co je soubor s zakonceny .exe , .reg nebo ".ps1" a zacne vlkadani kodu z Google postupu o kterem nemaji ubozi BFU ani potuchu co to vlastne dela.
• Apropos, kdy jsi precetl proc sem byl ten odkaz dan, mozna by jsi znal podtext prispevku, v podstate slo jen o to, ze poskytuje "par sikovnych funkci" ktere by se mohli ne jen beznemu BFU ktery nevi co je regedit hodit "hlavne kdyz byli zvykli na W10" a jsou najednou ve Win 11 24H2.
V mem pripade navrat na normalni menu, normalni spravce souboru, prdesle moznosti pripojeni k siti & provest nejakou vitanou upravu bez toho, aniz by musel travit cas hledanim jak MS pozmenil REG,
• Dal by ses dozvedel, ze "kdyz uz", tak jako pouzitelnou APP jsem nedoporucoval "Optimiser" ale "WinUtil" : https://github.com/ChrisTitusTech/winutil/releases, ktery staci stahnout a pustit winutil.ps1 v Powershell.
(Nic spolecneho s placenyma Optimizerama a "Driver detektivu", ale poctivej "OpenSource" script a mnoho prace vyvojare Tituse.
• WinUtil jiz podporuje i 24h2, na misto hledani zmen v reg a jinych polozek pro prenastaveni jiz polozek ktere jsem pouzival ve WIN10, "magicke tlacitko" ktere mi usetri hafo casu uvitam, funguje, spokojen, tim to pro mne konci, dal to neresim. "Nelibi se" ? nestahovat, nepouzivat, je to jednoduche jak facka 👋).
Vsetci radci tu na fore, ktori vedia co robia. Ziadny normalny admin, systemak, skuseny uzivatel, neodporuca CCleanery, optimizery a tomuto programu podobne paskvily.
Ked toto vidim, tak ten program je este vacsi paskvil ako sa doteraz javil.
Ako "vypnutie zobrazenia upozornenia maleho miesta na disku" "vzdy zobrazit pripony suborov" alebo "zobrazenie skrytych suborov" zvysuje vykon? O ostatku ani nehovorim.
Vypnutie upozornenia na malo miesta na disku je obzvlast topka...uz si videl ako sa chova OS s plnym diskom? O tomto ma byt praveze uzivatel informovany vzdy a vsade. Pochybujem ze si kupis auto nezobrazujuce mnozstvo benzinu....
Podobne aj ze co robi "sietova optimalizacia"...ten popis na obrazku nedava zmysel (je fuk v akom jazyku). Ak mi moze video stream na pozadi zvysovat latencie na LAN, tak ten mechanizmus systemu ma praveze nastavit QoS aby sa tomu vyhol. No kazdopadne, moze hocikto nastavovat rozne veci u seba, ked ma raz pomalu linku dedinskeho wifickara, zdielanu s 50 inymi ludmi...tam su pingy 80ms standardom a je fuk kolko optimalizatorov doma pouzijes. U optiky ti je vzhladom k priepustnosti linky daco taketo zase zbytocne. Tam to linka ustoji bez nejakeho strasneho zvysenia latencie kt. by smrtelne vadilo pri hrani. Marketingove kecy.
Na Zive nechodim. Ked niekto robi blbost, nemam problem mu to do oci povedat, co ho mam chvalit? Ked mas s tym problem a si po*rany vraviet ludom pravdu, je to tvoje minus. Takmer vzdy sa snazim aj navrhnut riesenie.
Ty tu das program, ktory je blbost, napisem ti ze je to blbost a este hubujes, ze "pindujem"? Co si zase vybavujem ja, tak niesi amater. Preto sa velmi cudujem ze nemas dostatok rozumu, a lanaris ludi na podobne paskvilo-optimalizatory zverejnovanim takehoto clanku.
Tak jeste jednou a naposled, a to jen z duvodu kdybych snad tu situaci podal spatne.
1) Za prve. "OTPIMISER" na ktery reagujes a pritom o nem zbytek vlakna ani neni,, byl zminen jen v jedinem podtextu, ze mi u Wndows 11 24h2 umoznil navrat k menum, GUI zobrazeni nastaveni a spravcu na jeden klik. (24h2 pouzivaji jine Reg klice a podobne, vse dohledat by trvalo spustu casu). O nicem jinem jak "Menu & normalni spravce souboru" nebyla rec.
• Pak ano, byl zminen nejaky cistic a moznost rychleho vypnuti "telemetrie" ruznych programu od Windows az po Nvidia s tim, ze bezny uzivatel nic takoveho nepotrebuje, je to portable verze, tak jde zkusit a nasledne hodit do kose.
2) Jako neco pouzitelneho, jsem doporucil Winutil coz je opravdu nastroj a krome toho OpenSource nastroj|Tools, caste aktualizace, v pozadi jelikoz se spousti v terminalu PS vidis co se deje v pozadi a co ten SW dela. (pozadi instalace je zcela transparentni, vidis co PS stahuje a instaluje), tak mozne pripominky alespon venuj spravnemu SW o kterem je tu rec.
3) Install & Tweaks
• Staci otevrit Powershell, a bez nejakeho hledani, stahovani posledni verze staci do terminalu vlozit:
• Kdyz si donesu z prace na opravu, nebo reinstalaci nejakej odepsanej notebook nebo PC, takove TOOLS se mi hodi a usetri mi hodne hodne casu. (to pisu, jakoz to uzivatel, ne jako nekdo kdo hodnoti na zaklade .png obrazku)
Mozna sis vsiml ze pod WinGet je i Chocolatey coz pouzivaji uzivatele Powershell bezne pro "Instalovat & Aktualizovat" software pres prikazovy radek, rychle spusteni systemovych nastroju.
https://docs.chocolatey.org/en-us/choco/setup/#install-using-the-msi
• Mam tam oznacenych nakych 30 polozek, s PS by mi instalace APP po APP trvalo minimalne 30 minut vs ~2→5 minut dle PC ve WinTOOLS do toho si po ceste muzes i upresnit DNS (Google, Quad9, Open_DNS ..)
(v cem je lepsi je jeden po jednom hledat, stahnout a nainstalovat rucne ? Mimo to ze mi po kazde instace na konci dne zustane bordel a veci namazani)
.. ve finale polozka po polozce a NTB & PC je nastaven, s nainstalovanymi aplikacemi a pripraven na chod. Osobne nemam co mu vytknout. ✔️
(mimo Nmpa, Wireshark, je k dispozici i 🌈 OpenRGB & KDE CONECT aplikaci co pouzivam hodne na Debian - Ovladani/Info se sparovanym Telefonem 💻, posilat SMS z Windows, rychlej nahled na kontakty, send/recive files td td, me absolutne vyhovuje)
• Legacy Control Panel + Moznost preskocit prihlaseni tak jako u Linux Distribuci (bez nutnosti po startu preskocit uvodni obrazovku).
• A nakonec MicroWin, zde jsem pouzil AI ktera to vysvetli lepe k cemu slouzi a pro koho je urcena:
----------------------------------------------------------------------------------------------
🛠️ 1. MicroWin od Winutil (pro Windows optimalizaci)
MicroWin je nástroj pro tvorbu odlehčených a přizpůsobených Windows ISO obrazů. Slouží hlavně pokročilým uživatelům, správcům systémů nebo nadšencům, kteří chtějí:
• Odstranit zbytečný balast z Windows (tzv. bloatware)
• Vytvořit čistý a optimalizovaný instalační obraz systému
• Automaticky přidat ovladače pro konkrétní hardware
• Zvolit konkrétní edici Windows (např. Pro vs. Home)
• Ušetřit čas při instalaci systému
----------------------------------------------------------------------------------------------
.. Zkratka si ze stahleho Windows ISO udelam custom Instalacku vcetne aktualizaci, odstraneni Bloatware, pridani vlastnichAPP atd. Jestli znas OpenSource program ktery umi to same, klidne mi dej odkaz.
#
#
• ❗ JE MAM JEDNU OTAZKU ❗ :
#
#
"Dej mi 3 dovody, proc bych ja nebo jinej BFU nemel tento typ TOOLS (bavime se o SW : WinTools) pouzivat" ? Nebo znas nahradu ktera ti pomuze usetrit cas a provest adekvatni nastaveni a to zdarma ? Nemyslim SW co ma bez akoupeni licence 50% zamklych.
Krome toho spustitelny z jakehokoliv PC jen s prikazem: "iwr -useb https://christitus.com/win | iex"
• My co chodime do fachy, nemame vsichni tolik casu si sednou za PC a travit hodinu sem hodinu tam jen tak nakym nastavovanim nebo stahovanim veci, nekteri preferuji stravit usetreni cas s rodinout, detmi a podobne. Tu vyhranou hodinu mi WinTools umozni vyhrat, nema duvod semu vyhybat.
-- Krome toho, nikomu to nevnucuji, jasne jsem psal kdo chce at vyzkousi, koho to nezajima tak neni co resit. --
(Mimochodem, nebavim se o Optimiser ale o WinTools. ANO, nektere polozky co se hodi nekomu se nemusi hodit druhemu, to je alme jasna vec, proto cast veci muze byt nekomu k nicemu, ale to neberu jako nejaky dulezity duvod proc neco nepouzivat).
• Po udani 3 normalnich polozek, proc je k nicemu a proc ho nepouzivat, klidne ti potresu rukou reknu ze mas pravdu a tim bych to cele a zbytecne "ja o jablku ty o hrusce" ukoncil.
(Proc se nedoporucovali ? 1- Delali vic borelu jak dobra, 2- Uzivatel nevedl co aplikace v pozadi instaluje nebo aplikaje 3- SW mohl obsahvat skodlivy kod. Az na polozku 1 a to jen u polozek ktere je potreba znat coz u BFU neni samozrejmosti, neni realny duvod, proto kuprikladu takovy WinTools neni duvod proc ho nedoporucit , jelikoz mimo to ze je OpenSource, jde se podivat na obsah kodu a vse je transparentni az na to, ze si spatnym nastavenim muze BFUU neco nechtene zmenit, ma WinTOOLS polozlozku navratu a ulozeni pred aplikaci zmen + aby jsi ty same nastaveni a vse okolo nemusel delat znovu ma i moznost exportovatovai profilu ..)
.
.
.. takze staci jen pouhe 3 argumenty proc "TY" a Vsetci radci tu na fore ho nedoporucuji :
.
.
jak už tu bylo, chce to zkouknout, nejlépe na zrovna instalovaném pc, kde člověk ví, kolik toho bordelu odklikává.
dělal jsem si tunicí skript na xp, w7, w10 (tam bohužel zůstalo leccos ručně, bo už kopíruju image mezi stejným hw). w11 zatím na výrobních testerech nepoužíváme, ale až se ucho utrhne...
taky jsem si po letech ručního klofání napsal nastavovací batku do fabriky: ip, maska, brána, dns, search, přípona připojení, oprava dns, detekce vadné síťovky, správný port u 2-portových desek.
jistěže to jde jako všechno klofat ručně, ale už mě to nebavilo a člověk se i sem tam splete.
když se dá něco účelně zautomatizovat, má to smysl.
O nicem jinem to ani neni 🍯 .. takze jsou taci co nejsou na urovni vanocniho cukrovi .
Windows 10, Win 11, Win 23h, Win 24h td se pak skript muze s kazdou verzi menit (jiste v zamestnani ty Updaty OS nebyvaji na vysi Build casto UP o proti domacimu PC).
Protoze, kdyz neco bez instalace na misto prepsani a hledani zmen v reg udela script co potrebuji, i kdyz jde o jednu 1 polozku z 10 tak si ztezovat nebudu.
- S kazdou novym Buildem (chapu ze zalezi jaky PS popuziva .NET Framework) dochazi ke zmenam a to ne jen na strane PS.
Ted od verze 24h2 z PS zcela doslo k definitivnímu odstranění "PowerShellu 2.0", takze scripty kde sel pouzit treba Get-WmiObject (k HW vypisu, info) je velka sance ze po Update na 24h2 nespustis, prej musi byt pouzito Get-CimInstance, pro povoleni scriptu na PC ted doporucuji rovnou Set-ExecutionPolicy AllSigned (RemoteSignet), "a hlidat si co pokazde MS meni", na to proste nemam cas a ani nervy tak naky "tools" ktere jsou aktualizovane aspon projedu jestli nemaji neco zajimaveho kdyz na me vsude neblika 1M nabidek a veci jak kanal SW barove tanecnice Mici 🦸♀️.
- My pouzivame uzivani terminalu dle daneho SW ktery ma nektere jen specificke prikazi, ostatni je ve stylu prirucky zbytek se clovek musi donaucit po ceste sam, kdyz mam v praci "nic k nedelani" tak si urcitej script doupravim nebo nastuduju jak ho pouzit, furt je co se ucit, se nestydim, par vsechnoznam sem chodi, musi byt na sebe hrdi.. Fakt borci, na herni zidli.
- Aby to nebyl furt terminal, sem tam tomu necham GUI na zaklade "System.Drawing" coz se da naucit za par hodin. Ohenda jsem si udelal také malé tools k rychle zaloze ovladacu PC do zvolene polozky nebo HDD (ne jen klasicke "cat, sys, inf", v nekterych pripadech zalohuje i cele MB/GPU/LAN) i se SW casti" s tim, zo je zavedu inhed jako postinstalacni drivery po ciste instalacce OS, nez me predbehne WIN. (jo, kdyz je PC fyzicky blizko tak jde odpojit LAN ze ..). Na beznem NTB/PC zaloha driveru dela okolo 2GB, zpracovano pod 60/s : GUI
.. mam bokem hafo .txt poznamek, scriptu, prikazovych radku, ze bych taky potreboval ale vlatni WinTools protoze se mi to zacina hromadet nad hlavu 💫.Bez prdele 200-300 jich tam beztak bude.
Takze spis se orietuji na mensi "Kinder Vajicka" scripty ktere si delam dle danne situace hodi.
- Ne tak dlouho sem si rychle takovy udelal. Script na stazeni zde : Windows 10/11 : Rychla zalohova & obnova : ovladacu PC, Notebook
Stahlé "**.ps1" musi byt spusten jako spravce,[/b] nebo nebude mit k obsahu driveru pristup tudiz zadny nenajde.
Prinejhorsim staci pravy klik na start otevrit → Powershell admin a prejit na misto kde ten .ps1 soubor je → info cesta k souboru, tu okopirovat a vlozit do Powersehll Admin)