Přidat aktualitu mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Secure Boot: nepodepsaným systémům vstup zakázán

Základem Secure Bootu jsou certifikáty. Microsoft jeden takový má a jeho veřejnou variantu předá výrobci. Ten ho uloží do základní desky a Microsoft se svou částí podepíše jádro, zavaděč a některé ovladače v systému. Podepsáno musí být vše, co nějakým způsobem komunikuje s hardwarem. To znamená, že si nespustíte svou oblíbenou live distribuci, nenabootujete žádný instalátor a o spuštění alternativního systému nemůže být ani řeč.

no.... to je radosti, hmmm

Předmět Autor Datum
furt dookola tie same bludy uz X rokov. Secure boot sa da vypnut v BIOSe, ak to vyrobca HW zo setupu…
MM.. 03.07.2012 23:55
MM..
Nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Podle požadavků Microsoftu na certifikaci počítačů pro Windows…
L-Core 04.07.2012 06:55
L-Core
Silne pochybuju, ze cinsky vyrobci lacinych tabletu s Androidem se budou s necim podobnym zahazovat.… poslední
kubik 05.07.2012 07:36
kubik

furt dookola tie same bludy uz X rokov. Secure boot sa da vypnut v BIOSe, ak to vyrobca HW zo setupu vyhodi tak a) riskuje zaloby b) da sa to zmenit reflashom BIOSu za modifikovany alebo utilitou v UEFI shelli apod.
A nikto vyrobcovi nepredpisuje ze musi bootovat vsetko, napr. na MACe si vies nabootovat linux? Alebo naopak - ked chces bootovat linux tak si kupis mac? Nie, kupis si HW na ktorom sa to bootovat da, je to len vec vyrobcu HW ci chce o tento trh prist alebo nie.
P.S. a architektura x86 stejne zanikne skor jak niekto vobec vyhodi CSM a nastavi natvrdo secure boot pre MS, tak co sa vzrusujeme :D
A BTW nebude trvat ani mesiac a niekto crackne ten key microsoftu a podpises si bootsektor linuxu microsoftim klucom :))

Nic se nejí tak horké, jak se uvaří.

Podle požadavků Microsoftu na certifikaci počítačů pro Windows 8 půjde naštěstí Secure Boot vypnout na platformách x86/amd64. To znamená, že po přepnutí přepínače někde v setupu základní desky na ní půjde spustit i něco jiného, než kód posvěcený Microsoftem.

(Jiné je to pro ARM, což mě osobně naprosto, ale naprosto nezajímá.)

Silne pochybuju, ze cinsky vyrobci lacinych tabletu s Androidem se budou s necim podobnym zahazovat. Nuti vas nekdo kupovat pocitac se Secure Bootem?
Ostatne podobna moznost je k dispozici vyrobcum PC uz snad deset let, a narazili jste na bezny pocitac, ktery odmital nainstalovat nejaky OS kvuli bezpecnosti?

Zpět na aktuality Přidat komentář k aktualitě Nahoru