Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem doporucte router s firewallem

Zdravim, chtel jsem se zeptat, zda-li by mi nekdo nedoporucil nejaky router s firewallem. Jedna se o sit v ktere je jiz asi 50 PC, časem jich bude jeste vic (tak do 70 vic to nebude...:-D). Momentalne je v site nejaky zastaraly (asi uz 5let!!) SMC Barricade (model nevim), ale jeho vykon je nedostacujici, nebot nestiha zakladni pozadavky a velmi casto pada.
V siti se dale nachazi nekolik switchu (24portovy/100MB/s + 2porty/1GB/s D-link -asi 1,5 roku; dale k tomu to switchi je pripojen 100MB/s D-link s 16 porty ten je stary asi 3/4 roku; a asi 2X 8portove 100MB/s - ty ale nejsou tak podstatne, nejsou tak casto vyuzivany).
Jde mi oto, aby byl stabylni a zvladal v pohode funkci DHCP server (coz ten stary stabilne nezvlada)
Dale je pripojen kabelem s AP od mistniho poskytovatele internetu (model, ani vyrobce neznam)
Dik vsem za napady predem

myslim ze ziadne z lacnejsich routrov ti toto nezvladne. dokonca aj toouchwoodom propagovany asus 500 by mal asi problemy.
problemov moze byt hned niekolko. za prve router nezvladne (napr) viac ako 4000 spojeni/s. alebo nezvladne viac ako 1000pck/s. alebo jeho procesor nestiha routovanie pretoze ma preplneny buffer pripadne je na vrchole svojho vykonu...atd atd.
riesenie je sw router polozeny na nejakom linuxe.

no, Wl-500gP s 300MHz MIPSem by to už zvládnout mohl. Kdysi jsem na podobném stroji routoval síť o cca 100 lidech a jelo to moc pěkně. Ale je taky fakt, že tehdy to nebyl žádný broadband, jak jej známe dnes, ale "pouhá" 256kbit symetrická linka.

P.S.: jinak s 500gX mám ověřeno, že zvládne routovat téměř 70MB/s. Vše je jen otázka toho, jak moc "košatý" je strom netfilteru. Pokud se ho podaří udržet na rozumné úrovni, neměl bych s tím strach.

Jinak počet záznamů NATu lze na Asusu nastavit (samozřejmě pouze v telnetu)

ono je rozdiel routovat 1000pckt/s a 10000. typicky priklad je p2p spoj na acku. spoj ukaze 20Mb hd pri testoch na 10km. akonahle sa vsak na oboch stranach spoja zapoja lanky klesne priepustnost na 7-8Mb.
mam priklad z praxe ked mi jeden user s p2p bordelom vytvaral cca 1500 spojeni. predstav si ze sa ti zide na sieti takychto userov niekolko. myslim ze lacny hw router pojde do kytek.
p.s. tych 70MB si myslel 70Mb predpokladam

tak to určitě. On to má na svědomí i design IP protokolu, kdy mnoho spojení vytvoří overheadový "špunt" na úzkém hrdle (většinou šířka pásma WANky buď v down- nebo up- směru).

P2P je obecně svinsto a neřízené ještě větší. Když už P2P povoluju, tak nastavuju automaticky shapery a schedulery.

ad MB vs. Mb - samozřejmě, klasický překlep.. :-D

já mám WL-500b upravený k vlastnímu obrazu, běží tam spousta dalších nestandardních démonů, používám jej k PPPoE připojení přes DSL a uptime je běžně přes měsíc. Samozřejmě, má SW watchdog a v případě, že padne nějaká vitální služba, tak systém automaticky restartuje a naběhne během několika sekund znova.

Zatím se mi ještě nestalo, že by to celé "zamrzlo" a byl třeba ruční zásah s ručním resetem.