Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spotreba PC

Cawes Lidi , ma jeden dotaz ! Uz prez rok vlastnim PC , ale ted kdyz mi vysel vypis za elektrickou energii , tak mam platit o 2.500Kč vice ! je mozne ze za to muze PC ,zadny jiny novy spotrebyc , ktery by mohl tak zrat nemam !! muze to byt tim pocitacem ? bezi mi tak 8 hodin dene , a mam LCD ! tak se ptam zere to hodne ku jinym spotrebycum ? predem dikec:-)

Spotreba PC zavisi od toho aky to je PC a od toho co sa s nim robi (ako je "vytazeny").
V klude by som ratal nejakych 100W plus monitor, pri vytazeni (hra, narocne vypocty, apod) aj 150W plus monitor (vykonnejsie PC aj viac).
Monitor LCD mozno 30W. Budem ratat priemer, mierne vytazeny, PC+monitor napr. 150W (=0.15kW)
Za rok to mas 0.15kW x 8hodin x 365dni = 438kWh
Pozri si kolko platis za kWh, ak nejake 4koruny tak to mas za rok 1752korun.

Pozri si na vyuctovani aku mas sadzbu, elektrarne (aspon u mna) ponukaju pre bezne domacnosti 2 sadzby - jedna ma vyssie pevne mesacne platby a nizsiu cenu za kWh, druha nizsie mesacne ale vyssiu cenu za kWh. Ak mas tu druhu sadzbu mozno by ti bolo vyhodnejsie zmenit to na prvu, pozri si to na vyuctovani byva to tam vypisane vsetko, alebo na strankach elektrarni.

Setrit mozes aj vypinanim 230V napr. predlzkou s vypinacom, PC a aj vsetky zariadenia co sa zapinaju ovladacom apod. zeru nieco aj ked su "vypnute" (zavisi od zariadenia).
Dost zozeru veci ako pracka, chladnicka, apod., takze zavisi aj ako narabas s tymito zariadeniami (ci viac peres, ci otvoris chladnicku a cumis do nej 3minuty apod.)

On ten počítač nežere zrovna málo, já jsem si nedávno měřil digitálním měřákem spotřebu a zjistil jsem, že sám PC v klidu žere 100W a 21"CRT taky 100W, k tomu reprosoustava - zesilovač i v klidu chce 40W, lampička 12W. Dohromady kolem 250W. Ono si to spousta lidí neuvědomuje, kolik že to dohromady vlastně chce.
No jak to počítat na cenu ti napsal MM..

A když jsem to zjistil, zachvátila mě šetřící mánie a nakoupil jsem úsporné žárovky, jeden velkej HDD místo 4 menších. Protože pokud chci něco stahovat z DC++ celou noc, tak se to docela projeví.