Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lilo - Ako opraviť?

Mám na disku Linux. Ako startéra som používal myslím Lilo. Teraz to nenaskočí vôbec a automaticky sa začne spúšťať WinXP. Do Linuxu sa teda nedostanem. Chystám sa preinštalovať celý Win aj Lin, ale chcem sa naučiť ako spojazdniť poškodený štartér, tak si to ešte pred reinštaláciou chcem vyskúšať. Viete mi teda poradiť ako to opäť spojazdniť, aby som v budúcnosti vedel čeliť tomuto problému? Na LinuxOS som hľadal, ale najlepšie vyhľadávanie máme asi my a nepamätám sa, že by sme to tu riešili.

NO keďže mi tie príkazy veľa nehovoria a live CD Mandriva v konzole pod rootom dokonca vick nepozná, tak som sa rozhodol to urobiť cez KDE. Našiel som to. Vypísalo, že nebol nájdený žiadny zavádzač a tak som všetko potrebné nastavil. Dal som ďalej a okno zmizlo. Bral som to tak, že to je hotové. Potom som to spustil znova, že si to pozriem, či je to dobre. Opäť vypísalo, že zavádzač nenašlo. Tak som to opäť nastavil a... Jednoducho nič. Nefunguje to a ani som nedostal hlášku o tom, že to nebude vytvorené. Netuším prečo. Dal som to na disk hda.

priznam sa z kde som to este neskusal (proste som volzil klasicke cd spravil boot a dalej som to uz popisal).
predpokladam ze kde si chrootlo celu particiu a mozes do nej zapisovat. kofigurak lila najdes v /etc/lilo.conf.
subor si prezri a uprav podla potrieb. na zaver spusti prikaz lilo aby sa zmeny zapisali do mbr (napis lilo v prikazovom riadku).
este si mozes pozriet cez fdisk alebo cfdisk ako si na tom s particiami a ktora je aktivna.