Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SystemPages - máte s tím zkušenost?

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

Chtěl jsem se zeptat na to k čemu je vlastně tato hodnota v registrech dobrá a jakou jí případně přiřadit hodnotu. Na www microsoftu píšou, že ideální hodnota je 0xFFFFFFFF (asi v hex - to tam však nepíšou).

Díky.

P.S. Zapomněl jsem napsat, že systém mám WinXP.

defaultna hodnota je 0x0:

The system calculates an optimal number of page table entries based on the platform type and the amount of memory available to the system. The system adjusts this value if the amount of memory changes.

Microsoft jasne pise:

Do not change the value of this entry. Changing it prevents the system from calculating an optimal value for your system and adjusting the value when your system changes.

tak co chces riesit?