Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows a viacjadrovy procesor

Ahoj,

vedel by mi niekto povedat, ako vyuziva windows viac jadier v cpu?

1. Prideluje to len OS alebo si to riadi aj aplikacia, ak je naprogramovana ako viac vlaknova?

2. Je nejaky rozdiel v menezovani vyuzitia jadier cpu medzi XP, W7 a W8? Ak ano aky?

3. Ak mam X jednovlaknovych aplikacii, budu jednotlive jadra zatazovane rovnomerne?

4. Dalej spustim naraz 5 paralelnych uloh napr. na komprimovanie na 4-jadrovom cpu, na jednom jadre pobezia 2 ulohy a na troch po jednej. Nasledne jedna uloha skonci a jedno jadro je teda volne. Prehodi windows jednu ulohu z tych dvoch co bezia na jednom jadre na to volne?

5. Mozem ja ako uzivatel vyhradit jedno jadro na specificke ulohy tak, aby tam bezalo len to co ja chcem a nic ine?

6. Je nejaky rozdiel v 32 a 64 bitovom os s ohladom na body 1-5?

Diky.

je francuz. No tak to ho ospravedlnuje

Ale prd. Je to Cech (mozno zijuci inde) a vie pisat perfektne Cesky, ked chce.

Nemam rad ludi, ktori su tri dni "mimo" a machruju.
Svoj materinsky jazyk nestratis ani za moc rokov.

Mal som tu moznost pracovat v Irsku (styri roky), aj tak nemam dovod tu machrovat, ze "hura" viem nieco anglicky.
Niekto si tu zvysuje ego?

Merci Karel, c'est gentil =)
Nazyvam to srdce jen pro zjednoduseni uzivateli.Windows 7 mel kuprikladu problem s FX s 8 jadry protoze nedokazal vypnout tzv. Srdce ktere nepouzival(coz melo za nasledek snizeni vykonu u FX pod win), tento problem byl vyresen prichodem win8
(na windows7 kvuli tomuto problemu byly vydany 4 opravne patch a nasledovne 2 znich zase stahle z update.

To teraz ale trieskas, to odkial mas tie info? Mas nejaky zdroj kde by som to mal po anglicky nech viem o com pises? :)
Problem s uspavanim je v tom ze CPU je komplikovane poprepajane a OS musi vediet co sa stane ak uspi jedno jadro (ci sa nieco vypne aj ostatnym jadram). Tieto informacie by mal poskytnut BIOS, a nema to nic s pridelovanim uloh, je to len powermanagement CPU (da sa aj vypnut v BIOSe - C-states atd)
Ze tam microsoft nieco lepi ma neprekvapuje, cele to ACPI je uz tak polepene chaotickymi anglosaskoindocinskymi sialenstvami ze to ani svaty nemoze urobit poriadne, nie to este cinan traktorista.

.. ked pises ze jadro nedokazal vypnout, tak to nemohlo znizit vykon, ale mohlo to len mierne zvysit odber (nechce sa mi hladat teraz presne info ze o com pises, ale Win normalne vie pouzit aj 8jadro AMD)

Ani pripadne problemy s powermanagementom nic nemenia na tom ze Win7 64bit podporuje aj 256 jadrove CPU (32bit Win7 podporuje do 32jadier)

omg to mas domacu ulohu alebo co?
1. Prideluje to OS. Aplikacia moze vytvorit viac vlaken, potom moze bezat kazde vlakno paralelne (t.j. cela uloha bezi na viac jadrach).
2. asi ne, ale zavolaj Gatesovi mozno do Win7 nieco indocinske dolepil co tam nebolo predtym.
3. neviem jak to myslis. Ak mas 4jadro a 2 jednovlaknove aplikacie tak mozu byt zatazene 2jadra a ostatne 2 jadra nic nerobit, nemusi to byt zatazene rovnomerne, neni k tomu ziaden dovod.
4. co vykonava nejake jadro sa moze menit kazdu milisekundu, neplati ze jedno vlakno bezi na jednom jadre, kazdu milisekundu moze dane vlakno spracovavat ine jadro CPU, alebo dane vlakno moze cakat ak zrovna vsetky CPU spracovavaju neico ine. Prepina to OS kazdu milisekundu tak aby kazde vlakno dostalo ferovy CPU cas, v zavislosti od nastavenej priority ulohy/vlakna. //dodatok: a samozrejme ak je nejake jadro "volne" a existuje nejake vlakno ktore zrovna caka a potrebuje CPU, tak je to volne jadro okamzite priradene, t.j. nenastane nikdy stav ze by nejake vlakno cakalo a sucasne by sa nejake jadro flakalo.
5. spravidla nie ale moze byt na to nejake polepene WInAPI hladaj na MSDN
6. ne

Este dve otazky.

1. Vykonnostne je pri rovnakej frekvencii 4-jadrovy cpu to iste ako 4x 1-jadrovy cpu? Ak maju tie 4 jadra nejaku spolocnu cache a pod, tak tam bude asi nejake uzke miesto. Plus nejaka rezia na prepinanie a synchronizaciu...

2. Ak vezmeme na porovnanie 1-jadrovy cpu napr. 3GHz a 4-jadrovy, tiez 3GHz. Na oboch sa spusti 1 aplikacia/1 vlakno napr. komprimacia. Na ktorom to dobehne skor?
Na jednojadrovom lebo jeho jedno jadro je rychlejsie ako jedno jadro 4-jadroveho cpu (ak plati moj predpoklad z bodu 1.)?
Alebo dobehne rychlejsie na 4-jadrovom, lebo ostatne jadra mozu zaroven spracovavat zvysne procesy, napr. sluzby beziace na pozadi?

Vykon nezavisi od GHz.
Ak bezi len jednovlaknova aplikacia tak tam neni ziadna rezia, ostatne jadra spia a nic nevyuzivaju ani nespomaluju.

P.S. a ten bod 1. zavisi od konkretnej architektury (samotnych jadier a aj ich prepojenia) v oboch pripadoch. Viacjadrvy moze mat za urcitych okolnosti vyhodu v tom ze jeho spolocna cache moze bezat na vyssej frekvencii jak ked je viac oddelenych CPU.

Nie je jadro ako jadro a 3GHz<>3GHz. Typickym prikladom je porovnanie AMD a Intelu, kde AMD vyrazne straca v jednovlaknovych operaciach a jeho hruby vykon na jadro je vdaka horsej architekture znatelne slabsi aku u Intelu. Prepad vykonu MAD dobiehala takmer vzdy vyssou frekvenciou, ale tym padom ma aj vyssiu spotrebu.