Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Za rok skončí podpora XP - co se starými PC?

Ahojte,
za rok přestane MS vydávat záplaty pro XP a vzhledem k tomu, jak masivně rozšířený systém to stále je, lze očekávat zvýšený zájem tvůrců malware.
Předpokládám, že většina poradňáků spravuje nějaký ten počítač nejen sobě, ale i blízké rodině atp. a tedy by mě zajímal váš názor, jak naložíte s počítači, kde těsně před 1.6.2014 bude stále Windows XP, se kterým byli dosud uživatelé spokojení.
Řeším tuto situaci i s ohledem na fakt, že těch pár PC, co držím v chodu, jsou obstarožní internetové mašinky se Semprony LE-1640 a podobnou havětí. No a samozřejmě uživatelé nikdy nic jiného než Windows neviděli.

Otázka do pranice zní: jaké řešení prosazovat, aby i po 1.6.2014 byly starší počítače s XP zabezpečené?

1. Sebrat uživatelům admin práva (co záplaty prohlížeče, flashe atp., které se v dnešní době objevují skoro obden?)
2. Upgradovat na Win7/8 (ty staré jednojádrové procesory mi poděkují teda)
3. Nainstalovat Linux a pokusit se uživatele zaškolit (vzhledem k tomu, že s Linuchem kamarádím jen horko těžko, to bude docela oříšek). Kdyby tak bylo distro se skinem z Windows XP... :)
4. Cokoliv jiného vás napadá?

Myslim, ze to moc prehanas s tymi obavami. Nestane sa samozrejme nic a aj nezaplatane XP budu stale rovnocenne inym systemom. V praxi som si za tie roky velmi nevsimol rozdiely medzi zaplatanymi a nezaplatanymi XPeckami, takze v tom taku tragediu ako ty nevidim.

No já jsem si jednoho rozdílu všimnul. Nezáplatované XP jsou podstatně rychlejší. Skoro bych řekl, že MS do těch záplat přidává nějaké kurvítko, které má uživatele donutit ke koupi silnějšího HW.

Udrzujte paniku ! Po 1.6.2014 sa nic neudeje.

Mam na "starosti" hodne PC s OS WinXP. Uz par rokov, pri poruche HDD, alebo inej, ktora vyzaduje novu instalaciu, pouzivam WinXP SP3. Potom doinstalovavam 7 (slovom sedem) tzv kritickych aktualizacii. Nic viac (autoaktualizacie nepovolene).
Este mam v talone 3 (slovom tri) aktualizacie funkcnosti (nie zabezpecenia).
ServicePack 3 bol vydany v roku 2008 a superkriticke zaplaty v 2009-2011.
Kriticku zaplatu (2012), kde MS odstavuje Autorun spravny "instalater" nepotrebuje, lebo to odstavuje ihned po instalacii OS.
V roku 2013 na WinXP nevyslo nic zaujimave.

P.S. Mam Commodore 64 (kua mal by som sa chvalit 64-bit, podla nazvu).
8-bit s podporou do roku 1984 (asi,neviem). Dodnes funguje. Ked nieco odide, tak to budu asi vyschnute kondiky v zdroji, ale urcite nie "nepodpora" OS.

Pekny vecer.