Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Stavba serveru

Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jak by se dalo jednoduše a levně postavit nenáročný server. Bohužel jsem na internetu nenašel mnoho článků, jak by se to dalo udělat.... Potřeboval bych něco tichého, levného a hlavně aby to moc nežralo.

Ten server měl sloužit jako síťové úložiště pro data - doma máme více PC... Cenový limit - moc bych do toho nechtěl investovat. Původně jsem myslel, že doma něco ubastlím na nějaké starší desce, ale problém byl hlavně ze zdrojem. Doma mám jenom 450 watový a to zas nevyužiju, protože v tom serveru jsem chtěl mít dva HDD a DVD-ROM, kdyby se něco podělalo....

To mi nepřipadne jako výhodné a efektivní řešení. Cena Raspberry a alespoň jednoho 3,5" boxu bude totožná jako u toho levného dvojdiskového (!) NASu od D-linku, přičemž ten nemá problém tahat data rychlostí cca 40-50MB/s. Navíc z něj nebude takový "bastl" s USB kabely a to nepočítám nutnost raspberry ještě nějak zapouzdřit atd.

Ne že bych si neprošel podobným vývojovým stadiem, kdysi jsem provozoval server na routerech Asus WL-500b a gP, ale doba je již jinde, tohle kutilství je při cenách levných domácích NASů už passé.

Problem Picka pri sietovej praci je, ze absolutne nezvlada zatazenie, pretoze ma len eumovanu sietovku. Bezne rychlosti su 2Mb/s, cez 10 som sa tusim ani nedostal.
To je na dnesnu dobu zufalo malo.
Podotykam, ze hovorim o jednotke, dvojka je mozno na tom uz lepsie.
Inak si tiez myslim, ze pri cenach NASiek je to uz dnes passe, to je fakt len pre kutilov a pre tych, ktori sa zaujimaju o kazdy spotrebovany W.