Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Světelnost fotoaparátu

Dobrý den,
je velký rozdíl mezi světelností 2,7-5,9 (Canon Ixus 125HS) a světelností 3,3-6,3 (Sony CyberShot DSC-WX60)? Poradíte mi který foťák si vybrat?

Moje požadavky na fotoaparát:
- jsem obyčejný foto amatér. Chci jednoduchý kompakt co dělá dobré vybarvené fotky/"obrázky".
- stabilizace obrazu
- ohnisková vzdálenost co nejmenší, 24, 25, 26mm
- zdroj akumulátor, ne tužkovky AA/AAA
- dobrá světelnost (tomu ale nerozumím, prý čím je číslo menší, tím lepší)
- dobrý dosah blesku
- cena do cca 4000 Kč
- malý foťák na výlety(do kapsy)

Díky

na tužkové dnes nový neseženeš, je to škoda. Myslím, že je škoda brát cokoli dražšího než 2000Kč.

Světelnost 3-6 znamená, že při "největším zoomu" je světelnost 6 a tedy objektivem projde 1/36 vstupního světla, což znamená, že s ním pěknou fotku(nerozmazanou a nebo nezničenou šumem) uděláš jen na v pravé poledne na sluníčku. Fotťák se světelností ?-3.3 (jako např panasonic lx5 za 10000ú prpoustí asi 1/10 světla. takže je na tom o 1.7 EV lípe a to je sakra znát.

Měl bych jen poznámku k požadavku na napájení z akumulátoru: tím se uživatel musí smířit s tím, že za druhý nebo náhradní akumuátor zaplatí dle výrobce několik set korun ( mnohdy i víc) a dost často bude muset použít jen značkovou jednoúčelovou nabíječku, zatímco za AA tužkovky by dal pár korun. Bohužel, jak už výše někdo konstatoval, se foťák na tužkovky asi nesežene.

A ještě ke zmínce, že značkové fotáky fotí vesměs dobře: to je velký omyl, i známý výrobce (např. Nikon) dělá krabičky od mejdla, které fotí hrozně. Z toho důvodu je třeba číst odborná fóra a recenze.

Pokial bude trosku hladat,tak medzi canonmi najde modely,ktore su na tuzkove baterky,pripadne obojzivelniky,ktore su stavane tak,ze do baterkovej sachty sa daju umiestnit baterky alebo nabijatelny akumulator.....len doplnim poznamku od lea: u zmieneneho nikonu sa da doslova tvrdit ze na rozdiel od profi triedy su low-endy doslova osklbane na minimum a ich kvalita je ozaj len pre velmi tolerantneho amatera.....

Vy jste si nevybral? Máte protichůdné požadavky. Jako amatér se třeba jen s automatikou, což umí snad všechny DF, mimo opravdových specialit, nespokojil a když chci kvalitu a světelný objektiv, pak to jde na úkor velikosti a ceny. Slušný kompakt vypadá třeba takto...

Ne nevybral. Myslel jsem, že mi tady na fóru jako laikovi někdo odpoví na danou otázku a jasně se vyjádří k danému výběru. Místo toho to tady vypadá, že je tu hafl odborníků co si honí triko mezi sebou a na vlastní i když možná blbou otázku sami neumí odpovědět. Jinak ten foťák co jste doporučil bude asi fakt dobrej, ale nedokážu si představit, jak nosím 0,5kg a takovýho macka v kapsy... :-(

Fyzikalni zakony plati, slusna optika se neda nejak zasadne miniaturizovat. Dtto. snimaci chipy - vzdy je to na ukor neceho. Jinak za mne - pokud neco kapesniho, vemte ten ixus a hotovo. Zhruba v tom rozmeru/vaze a cene tezko vyberete neco zasadne lepsiho. Dcera tusim zrovna tenhle ma a je spokojena. No, ja bych to nechtel a radej se blbec taham s kilem a pul v brasne.

(ja bych bral aspon Olympus XZ1, ale - uz to neni vylozene do kapsy, a stoji kolem 7)

Ixusy su v svojej triede v podstate to najlepsie,co sa da kupit bez zruinovania rodinneho rozpoctu....pevna konstrukcia a velmi slusna optika,rozumne rozmery-idealne aj do damskej kabelky...dalsi vydareny kusok je nikon coolpix 9200,ma pomerne slusnu optiku,mnozstvo funkcii a dnes jeho vypredajova cena je pomerne smiesna k tomu,co ponuka

Psal jste i pod jiným nickem, že jste amatér. Chcete protichůdné parametry a i tak každý může mít svůj názor - zatím to není zakázané.
Canon Ixus 125HS - poměrně světelný objektiv, moc pixelů.
Canon Ixus 500 HS - horší světelnost, rozumné rozlišení snímače.
Za sebe ne - malý snímač, tj. ta vaše místnost je problematická, nemá hledáček a nemá RAW - co budu dělat s těma vodovkama, co mám v šuplíku? Proto je mi sympatický ten starší Nikon.
Že má 500g a je trošku větší? Takové fňukání, vzpomenu si na Meresjeva.