Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rada od profíků laikovi - výběr UTB/NTB

Zdravím ve spolek,

v tuto chvíli se chystám ke studiu na VUT v Brně a budu potřebovat vysoce mobilní a úměrně výkonný pracovní stroj ke studiu. V tuto chvíli disponuji notebookem Dell Vostro V13. Po dvou problémech s diskem (byl 2x měněn, ovšem při záruce next business day to byla minimální komplikace) a baterie zdaleka nedosahuje takové výdrže, jako tomu bylo před třemi lety, při pořízení. Původní výdrž se pohybovala okolo 3 - 4 hodin.

Bližší specifikace Vostro V13:
Procesor: Intel Core 2 Duo SU7300 (1,3 GHz, 3 MB L2)
RAM: 2048MB DDR3-1066 (2x 1024)
HDD: 500GB (Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS, SATA II, 7200 rpm, 16 MB cache)
LCD: 13,3" LED, WXGA (1366 x 768)
Grafický čip: Intel GMA 4500MHD

Zpět k tématu. Jsem víceméně rozhodnutý pro pořízení nového kousku. Finanční strop jsem stanovil na částku 40000,- s DPH. Při mém výběru jsem se držel těchto kritérií:

Rozměry > Váha > Výdrž baterie > HW specifikace > Rozlišení displaye > Cena

Jako podmínku pro výběr jsem stanovil SSD paměť, minimálně 2x USB port a úhlopříčku displaye 15".

Za těchto okolností jsem se dostal k zajímavému kousku od Samsungu, který skvěle vyhovuje parametry. Ovšem mám malé dilema ze strany výkonu podobných "ultrabooků" a to hlavně v programech jako je AutoCAD.

Takže k mému dotazu:
Bude tento notebook hardwarově stačit k drobným modifikacím a náhledům různých 3D modelů? Samotné modely budu zřejmě zpracovávat doma na desktopu, o kterém jsem přesvědčen, že nebude mít s případným kouzlením v CADu problém. Jde mi jen o to, zda notebook bude stačit na úkony, kterém jsem zmínil.

Odkaz na vybraný notebook:
http://www.czc.cz/ultrabook-samsung-ativ-book-900x /122866/produkt

Případným jiným návrhům se nebráním a budu rád za jakoukoliv radu, nebo tip :-)

P.S.
Přístroj nebude sloužit ke hraní her. Nejnáročnějším grafickým programem bude zřejmě zmíněný 3D AutoCAD. Následovaný Excelem a Wordem.

Ano, tento model jsem také viděl.

Ovšem:

Jako podmínku pro výběr jsem stanovil SSD paměť,..., úhlopříčku displaye 15".

- HDD 750GB - notebook s HDD už nechci. Z jeho celkové kapacity využiji cca 20%, takže nač mít takovou věc (v tuto chvíli na Vostru 283GB volných ze 465GB)
- Úhlopříčka displaye také nevyhovuje...

Dále:
- DVD mechanika - nevyužiji
- Čtečka otisků - měl jsem několikrát možnost se s ní setkat, dokonale otravná věc, která při standardní práci stále snímá otisk a na displayi se co půl minuty zobrazuje hláška, že otisk nejde sejmout (samozřejmě doprovázeno zvukovou výstrahou)
- 4GB operační paměti - dostačující?
- Rozměry + váha

Co bych viděl jako přínos:
- Samostatná grafická karta - jednoznačně velké plus
- Win 7 - s osmičkama se nekamarádím, otravují mě
- 4x USB - možná

Suma sumárum, jdu hledat dál :-)

Jako podmínku pro výběr jsem stanovil SSD paměť,..., úhlopříčku displaye 15".

Stanovil jste si nesmysl! Když se na notebooku snad i pracuje, tak s tím nikdo neskáče jako v dávné reklamě T-Debile. Koneckonců můžete klidně zaměnit SSD za HDD. Displej 15"? Nač? Stačí připojit normální monitor a práce je ihned radostnější. I 15" i 17" je prostě bída i pro kancelář, natož grafické programy!

Mechaniku, čtečku tisků vás nikdo nenutí užívat, ale rychlá záloha na DVD-RAM je lepší než drátem do oka.

Všiml jste si vůbec, co je to za grafickou kartu, kterou šmahem "nahradíte" srandakartičkou pro frikulíny?

Nevýhoda je vyšší hmotnost. ThinkPad byl též zmíněn, ten je také eaný, tak tedy nevím...

Bohužel, vzhledem k mím špatným zkušenostem s HDD, dám raději přednost netočivému a modernímu úložišti, které je mnohonásobně rychlejší a umožní mi svižnější práci s notebookem.

V případě, že bych nedokázal sehnat notebook s SSD a musel bych uvažovat o výměně HDD -> SSD, jednalo by se o další finanční krok v řádu 5000 - 6000,-.

To trosku kecas, za prve ak kupis model s ssd je to to iste financne (+-) ako ked kupis model s hdd, hdd predas a kupis si ssd. Navyse si mozes zvolit kapacitu a vyrobcu ssd podla vlastneho uvazenia. 240GB SSD od Kingstonu stoji cca 4000-5000 CZk a nezabudaj, ze ti zostava v ruke stale ten hdd.
Proste mat poziadavku na ssd ok, ale model nb si vyberaj podla ostatnych veci, nie podla to, ci ma ssd alebo nie.
Btw kupovat si ssd a argumentovat spolahlivostou oproti hdd vo mne vyvolava usmev, pretoze si pouzil jednu z najvacsich slabin ssd ako svoj tromf a naopak jednu z najsilnejsich zbrani hdd si pouzil sko slabinu;o).

Nepochybuji o kvalitách HDD, jakožto o cenově nejdostupnějšímu typu úložišť. Bohužel stále považuji HDD, jako typ média, se kterým by se nemělo manipulovat, pokud je spuštěné. Ano, HDD v noteboocích je stavěné na otřesy, mají anti-nárazové ochrany apod. Ale ruku na srdce, kolikrát jsi spuštěný notebook rychle zvednul ze stolu, kolikrát tvrději položil na stůl (neplést s hozením na postel ze tří metrů), nebo dal do tašky, když se ještě vypínal, protože jsi neměl čas. Přesně kvůli těmto případům raději zvolím SSD :-).

Koukal jsem před chvílí na Alfu a máš pravdu, startovací ceny SSD 256GB jsou cca 4500,-. To nic nemění na tom, že bych měl další starosti s prodáváním HDD, popř. porušením záruky od výrobce (??? nevím).

Data bych SSD nesvěřoval. Jednou mi SSD kleklo ze dne na den. Ale na OS a SW je ideální. V notebooku také nepotřebuji mechaniku, tak jsem ji vyměnil za rámeček pro HDD a mám tak k dispozici obojí. Když se k notebooku chováš slušně, tak není problém. A navíc, každý zodpovědný člověk zálohuje..

edit: to jdeš na FSI? :-)

Takže, abych nějakým způsobem shrnul tuto diskuzi, ve které pomalu ztrácím přehled:

Vámi doporučovaný notebook by byl:
- Dell / Lenovo
- Dostačující, integrovaný grafický čip Intel HD 4000
- Výkon procesoru zde nehraje roli, tudíž je jen na mě, zda zvolím mezi dvoujádrovým i5, nebo i7
- Kombinace HDD (data) s SSD (systém)
- Ideální velikost do 14"

Je tomu tak, shodneme se?

Posledním, avšak důležitým faktorem, zůstává váha <2,5kg a velikost.