Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem divné zvuky z disku

ahoj, v notebooku jsem měl připojené oba USB disky . Seaget FreeAgent se uspal ale po pokusu o přimountování se z něj ozývalo takové tůtání (ne pípání- -to jsem poznal ,že jde o nedostatek energie):
Nevíte, kde zjistit, které zvuky co na hdd znamenají?

model disku: ST1000LM 002-9VQ14L (0009)

identifikován zvuk: 5 pípnutí po půl sekundě. Pak 3sec pauza a celé znova. Tón není sinusovka, ale odhadem čtvercová vlna, vlastně je téměř stejný jako pípání čteček v supermarketech (frekvenče taky)

POZOR ZMĚNA! NYNÍ DISK ani nepípá spíš je slyšet lupání jenom (neustálé), tišší neobjeví se ani v lsblk ani v lsusb. Nyní po dalším připojení vydává jiný tón - mezi prvním pípáním (čtečky a lupáním).

Další změna: jsou to 4 pípnutí a pak jedno ještě kratší!

jak mám nyní disk bezpečne odpojit, když nejde `sudo hpdarm -Y /dev/sdb`? Asi kvůli tomu budu muset vypnou ntb

Změna: chtěl jsem ho dát do notebooku, jenže nevím proč má výšku 12mm a nevdjde se. Přitom druhý model, který (ST1000LM24...) má 9 mm.. nechápu. A ta změna: dal jsem ho tedy do druhého rámečku, kde naštěstí funguje.