Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem linux grep

jde nějak omezit, aby grep vzal pouze první výskyt vzorku NA DANÉ řádce?
a neřešit to pomocí patternu ,ale nějakého switche

(nyní nemyslím volbu -m, která limituje POČet řádků)

echo h1a2a4 \\n\
e3a6b8 | grep -Pi "\d" # nyní označí všechna čísla (\d je číslo), ale já chci jen lichá čísla čísla (1 a 3) ,protože to jsou první matchnuté vzorky na každé řádce

h1a2a4
e3a6b8

cíl

h1a2a4
e3a6b8

-m nelimituje počet řádků, ale počet řádků s výskytem patternu.

Technicky bych to řešil tak, že každý řádek zpracovávat separátně for cyklem (for i in soubor do), následně přes tr nahradíš alfabety newlinem a pak si dáš grep -m \d

Alternativně přes megakanon jménem awk.