Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otevření souboru .odt

Dobrý den. Poradí mi někdo, jak otevřít textový dokument ve formátu .odt? Používám MS Office 2007. Poslední změnu v text.souboru jsem dělala na Linuxu a teď to hlásí "nelze otevřít soubor, tento soubor je chráněn heslem a nejde otevřít." Heslo znám, jen ho není kam zadat. Díky. Soubor můžu klidně poslat mailem, jen mi ho někdo prosím otevřete.

OpenOffice/LibreOffice pouziva standardizovany dokumentovany format - veci uklada do adresarove struktury v dokumentovanych formatech - prevazne XML, ale i treba PNG a celou tu strukturu pak zabali jako ZIP - zadne zvlastni triky netreba. Diky tomu muze kdokoli napsat kompatibilni prevodnik, nebo jinak ta data zpracovavat. XML lze prochazet v libovolnem textovem editoru ...

MSOffice pouziva proprietalni nedokumentovany format, takzvany "binarni sliz" (Uplne puvodne to pry byl prosty memorydump). Co se vi, tak treba jen datum uklada minimalne peti nekompatibilnimi zpusoby ve stylu "datum se stejnymi chybami, jako mel word95", "datum se stejnymi chybami jako mel excel98" a podobne. Pro otevreni v cemkoli jinem je pak samozrejme zapotrebi spousta ruznych triku (nastesti se uz vetsinu z nich podarilo vychytat a zautomatizovat). Samozrejme pro MS ma takovyto nedokumentovany format vyhodu, protoze tim uzivatele uzamyka u svych vyrobku a haze to konkurenci klacky pod nohy.